VARAM: Rindas uz pašvaldību bērnudārzu sarukušas par 30%, taču tās pastāvēs vēl ilgi

1 month ago 425
ARTICLE AD BOX

Šodien, 18:21

Autori: Zemgales reģionālā televīzija

Sanita ir divu bērnu mamma, kura maksā par privāto bērnudārzu, jo pašvaldības iestādē vietu nav.

"Manuprāt ir grūti,  jo no pazīstamajiem un no draugiem esmu dzirdējusi, ka nav tikts, vēl joprojām gaida rindā. Personīgi es sūtu abus bērnus privātajā. Negribēju apgrūtināt savu ikdienu," atzina Jelgavas iedzīvotāja Sanita.

Sanita maksā 160  mēnesī eiro par privāto bērnudārzu, vēl 200 eiro piemaksā pašvaldība. Jelgavā ir 12 pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes, kurās mācās 2000 bērnu. Drīzumā notiks kārtējā uzņemšana vēl 400 bērniem, bet bez pašvaldības bērnudārza rindā gaida vēl 900 bērni. 

"Katrā ziņā, lai mēs apmierinātu visu vecāku izteikto vēlmi apmeklēt šīs izglītības iestādes, mums noteikti būs vajadzīga vēl viena izglītības iestāde," atzina Jelgavas Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza.

Ja bērns nesaņem vietu pašvaldības bērnudārzā, vecāks var izvēlēties reģistrētu auklīti un saņemt šo pašvaldības līdzfinansējumu privātam bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzējam. Summa, ko sedz pašvaldība, katrā vietvarā atšķiras.

"Šobrīd vairāk nekā 150 bērni izmanto šādu pakalpojumu. Reģistrā mums ir vairāk nekā 100 aukles reģistrētas. Šobrīd aktīvas ir 53 auklītes," klāstīja Jelgavas Izglītības pārvaldes vadītājas vietn. pirmsskolas jautājumos Sarmīte Joma.

Kā norādīja Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS), bērnudārzu rindu problēma Latvijā ir atšķirīga. Garākās rindas ir Pierīgā, turpretī tālāk no galvaspilsētas, rindu nav.

"Ir teritorijas kur tie bērnudārzi ir pieejami, bet tajās teritorijās ir vērojama depopulācija. Aizvien vairāk tiek izmantoti vai nu privātie bērnu dārzi, un, cik man zināms, šogad arī tiek iesaistīti tādi projekti, kā tiek veidota publiskā privātā partnerība, kas ir, ka būs kopīgs īpašums," norādīja LPS vecākais padomnieks Māris Pūķis.

Kā norādīja VARAM, lai arī dzimstība samazinās, rindas uz pašvaldības bērnudārziem būs vēl ilgi, jo trūkst gan bērnudārzu, gan arī darbinieku. Rindas veidojas 21 Latvijas pašvaldībā. 

"Ministrija kopš 2020.gada piedāvā arī pašvaldībām iespēju aizņemties līdzekļus jaunu bērnu dārzu būvniecībai. Kopš 2020.gada apmēram par 30% ir samazinājusies bērnu dārzurinda pašvaldībās.

22 investīciju projekti ir realizēti un radītas vairāk nekā 2700 vietas bērniem, kopš pusotra gada vecuma šo bērnu dārzu apmeklēt," stāstīja VARAM valsts sekretāra vietniece izglītības jautājumos Ilze Oša.

Kopumā Latvijā rindā uz savu bērnudārzu gaida aptuveni 7000 bērnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article