Pretplūdu pasākumiem Latvijas pašvaldībās no ES fondiem plāno 34,8 miljonus eiro

5 months ago 403
ARTICLE AD BOX

Kopumā nacionālas nozīmes plūdu un krasta erozijas pasākumiem paredzētais ERAF finansējums ir 49,23 miljoni eiro, taču pirmajā projektu kārtā bija prioritāte atjaunot aizsargdambi Jēkabpilī, kur pirms gada bija izveidojusies ļoti kritiska situācija. Tam tika atvēlēti 14,3 miljoni eiro no ERAF. Tādēļ otrajā kārtā fondā pieejamais finansējums ir 34 838 404 eiro.

Šo summu paredzēts sadalīt vairākām pašvaldībām, tai skaitā arī Jēkabpilij 6,175 miljonu eiro apmērā.

Premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") valdības sēdē aicināja sekot līdzi finansējuma izlietojumam, lai rezultāts būtu panākts un tiktu novērstu plūdu riski, un iedzīvotājiem nebūtu jāevakuējas no savām mājām.

VARAM pērn pavasarī aicināja pašvaldības, kas atrodas nacionālas nozīmes plūdu riska teritorijās, iesniegt projektu ideju pieteikumus plūdu seku mazināšanai. Visas 14 uzrunātās pašvaldības kopumā iesniedza 25 pieteikumus.

Pieteikumus izvērtēja speciālisti, ņemot vērā vairākus kritērijus. Priekšatlasi izturēja 12 projektu idejas 11 pašvaldībās – Ādažu, Dienvidkurzemes, Jēkabpils, Valmieras novados, kā arī Daugavpils, Jelgavas, Jūrmalas, Liepājas, Ogres, Rīgas un Ventspils valstspilsētās.

Tādējādi būs no jauna izveidota vai nostiprināta piekrastes joslu, upju un ezeru krastu aizsardzība pret plūdiem 29,39 kilometru garumā, un labumu no pretplūdu pasākumiem gūs vairāk nekā 55 tūkstoši iedzīvotāji, bet 91 tūkstotim iedzīvotāju būs pieejama jauna vai uzlabota "zaļā infrastruktūra".

Pasākumi, kuri saņems ERAF finansējumu:

 • Laucesas upes krasta erozijas novēršana un plūdu riska mazināšana Daugavpils valstspilsētā – vairāk nekā 2,08 miljoni eiro;
 • plūdu seku novēršana Jēkabpilī, projekta 2. kārta – 6,175 miljoni eiro;
 • Lielupes kreisā krasta nostiprinājuma izbūve Lielupes ietekai jūrā (Jūrmalas pašvaldība) – 4,75 miljoni eiro;
 • Svētes upes gultnes pārtīrīšana, krastu erozijas novēršana un caurplūdes atjaunošana Jelgavas valstspilsētas teritorijā, kā arī kompleksi pretplūdu pasākumi Tērvetes ielas rajonā – 3,8 miljoni eiro;
 • plūdu riska pasākumi Valmierā, Gaujas labajā krastā – 3,53 miljoni eiro;
 • krasta erozijas mazināšana Rīgas HES lejtecē Dārziņu apkaimē (Rīgas pašvaldība) – 1,56 miljoni eiro;
 • Savienības ielas kolektora sateces baseina pretplūdu pasākumi Jelgavā – 2,975 miljoni eiro;
 • klimata pārmaiņu radīto seku mazināšana Pāvilostas jūras krastā (Dienvidkurzemes pašvaldība) – 233 750 eiro;
 • jauna aizsargdambja un sūkņu stacijas izbūve, Gaujas upes kreisā krasta nostiprinājums Ādažu novadā – 4,08 miljoni eiro;
 • pretplūdu pasākumi Amatas ielā Liepājā – 2,55 miljoni eiro;
 • plūdu risku samazināšana Ventspilī – 1,67 miljoni eiro;
 • Dzirnavu dambja pārbūve gar Ogres upi Ogres valstspilsētas teritorijā – 1,43 miljoni eiro.

Trim projektiem – plūdu risku novēršanas 2. kārtai Jēkabpilī, Lielupes kreisā krasta nostiprinājumam un Svētes upes pretplūdu pasākumiem – finansējums no ERAF plānots 95% apmērā, bet pārējiem – 85%. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article