Kopā uzlabo krievvalodīgo skolēnu latviešu valodu

3 months ago 268
ARTICLE AD BOX

Ziemassvētku kauju muzejā šis ir pirmais saliedēšanās pasākums kādai Jelgavas skolai, kura līdz šim īstenojusi mazākumtautību programmas krievu valodā, un latviešu plūsmas skolai no Tukuma. Un piedalās tieši septīto klašu skolēni, jo no šī mācību gada obligāti tikai latviešu valodā jāmācās pirmo, ceturto un septīto klašu bērniem.

Ir skolēnu ziemas brīvlaiks. Lai arī tas ir laiks, lai atpūstos, šie skolēni uz Valgundes pagastu atbraukuši, lai kaut ko iemācītos par vēsturi, pārbaudītu savu fizisko spēku un sarunātos tikai latviešu valodā.

Skolēni strādā komandās, plecu pie pleca ar citas skolas sava vecuma audzēkņiem. Lai arī skolotājas saka, ka pārmaiņu process ir krietni grūtāks pirmklasniekiem, bet septīto klašu audzēkņi jau labi runā valsts valodā, prasmes dažādiem aptaujātajiem skolēniem ir atšķirīgas.

Jaroslavs: Labirints. Labirints man patika visvairāk. Skolotāja runā arī pa krieviski ļoti nedaudz. Ļoti maz.

LTV: Vai ir grūtāk?

Jaroslavs: Nē. Ne grūtāk. Tā piecpadsmit uz piecpadsmit.

LTV: Kā tev ir gājis šogad, kad ir jāmācās tikai latviešu valodā?

Sofija: Labi. Labāk pamācīsimies latviešu valodu.

LTV: Vai atzīmes ir tādas pašas?

Sofija: Tādi paši. Varbūt latviešu valodā nedaudz mazāk nekā bija pagājušajā gadā. Vajag mācīties latviešu valodu, jo mēs dzīvojam Latvijā.

Maksims: Nu, kā pateikt, viss okej bija. Nedaudz atzīmes zemāk nokrita krievu valodā un citos priekšmetos. Nu nedaudz. Skolotāji diezgan labi stāsta visu un mierīgi mēģina visu risināt.

LTV: Kā jūs mājās runājat?

Maksims: Mamma latviešu valodā, tētis – krievu valodā.

Vērtēt vēl esot pāragri. Skolā gan viss kolektīvs rūpējoties par to, lai visur apkārt būtu dzirdama un redzama latviešu valoda.

"Līdz šim es tā nevaru atbildēt, ka šis projekts ir ļoti palīdzējis, bet tas dod resursu. Mēs esam šeit kopā. Mēs atradām draugus no citas skolas. Tas ir jau padarītais. Par augļiem mēs varēsim runāt pavasarī noteikti," sacīja Jelgavas 5. vidusskolas direktora vietniece Baiba Asmiņa.

"Manuprāt, ir svarīgi katram palīdzēt, jo mēs zinām, ka katras pārmaiņas ir grūtības un kopā darot ir vieglāk. Cik es esmu aprunājusies ar citu skolu direktoriem un bijusi arī ciemos citās skolās, un, redzot, ka patiesībā to skolēnu sarunvaloda ir krievu valoda, tad šis ir tas veids, kā palīdzēt," teica Zemgales vidusskolas direktora vietniece Evija Baumane.

Sadarbības modeļi skolām ir dažādi, sākot ar šādām kopīgām aktivitātēm un draudzības dibināšanu, tie ietver arī pedagogu metodisko atbalstu un sadarbību, sarunas ar vecākiem un pat skolēnu apmaiņu, kad skolēni no vienas skolas var doties apmeklēt mācību stundas otrā un tamlīdzīgi.

"Valodas mācīšanās nav tikai klasē. Valodas mācīšanās ir visur. Ikdienā. Svētkos. Savstarpējās sarunās starpbrīdī, un tās iespējas vienkārši ir jāierauga abām pusēm. Laba izglītība – tas ir arī nacionālās drošības jautājums. Un ir ārkārtīgi svarīgi, ka visiem bērniem ir vienlīdzīga izglītība," pauda "British Council" pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matuseviča.

Novērtēt šī sadarbības projekta veiksmes un rezultātus varēs mācību gada noslēgumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article