Jau šobrīd ir sievietes, kuras palīdzību sauc pārāk vēlu. Reģionos satraukums par dzemdību nodaļu slēgšanu

10 months ago 804
ARTICLE AD BOX

Balvu slimnīcā šogad dzimuši 106 bērni, bet iespējams, ka šajā dzemdību nodaļā iestāsies klusums, jo to slēgs. SIA "Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība" ir neizpratnē par lēmumu.

Iestādes valdes locekle Marika Jermaševiča norādīja, ka slimnīca gaida skaidrojumu, kāpēc slēgta tieši šī dzemdību nodaļa: "Ja skatās pēc teritorijas, mēs paliekam liels, balts plankums pilnīgi bez dzemdību un ginekoloģiskās palīdzības – Gulbene, Alūksne, Balvi."

Turpmāk daudzām topošajām māmiņām no Gulbenes un Balviem, iespējams, būs jādodas uz Rēzeknes slimnīcu,

kas atrodas vairāk nekā 80 kilometru jeb stundas brauciena attālumā. Un tas ir risks.  

Balvu slimnīcas pediatre Sigita Drūbiņa atminējās, ka jau pērn kāds mazulis priekšlaicīgi piedzimis NMPD automašīnā, jo jau šī brīža situācijā grūtnieci savlaicīgi nebija iespējams atgādāt uz slimnīcu. 

Palielinoties distancei, jāņem vērā arī cita problēma, kas iepriekš nav pietiekami aktualizēta.

"Diemžēl Latvijā lielai daļai iedzīvotāju ir zema veselības pratība, un bieži vien tās sievietes ir tādas, kādas ir. Līdz ar to [nav skaidrs], ka sieviete spēs izvērtēt savu dzemdību gaitu, laikā pasaukt NMPD mašīnu.

Liela daļa to nespēs, un pēc tam mums nāksies saskarties ar sekām, jo arī šeit mums ierodas sievietes, kas izsauc palīdzību pārāk vēlu – dzemdē liftā, dzemdē kāpņutelpās," atklāja Drūbiņa.

Tikmēr Rēzeknes slimnīca ir gatava uzņemt papildu pacientes, un arī darbinieku skaits esot pietiekams. 

Rēzeknes slimnīcas valdes loceklis ārstniecības jautājumos Ivars Zvīdris norādīja, ka slimnīca ar savu kapacitāti ir gatava uzņemt dzemdētājas, grūtnieces un apkalpot 500 un pat vairāk klientu.

Latvijas Universitātes pētniece Solvita Olsena tikmēr uzvērusi  – ņemot vērā Latvijas demogrāfiju, šāds reformu solis tomēr ir loģisks.

"Mums šī palīdzība jākoncentrē tādās vietās, kas var nodrošināt augstas kvalitātes pakalpojumus. Bet, ja mēs lūkojamies uz dzemdību palīdzību, ja kopumā skatāmies uz palīdzību grūtniecības un dzemdību laikā, protams, mums vajag apsvērt, vai mums ir iespēja piedāvāt tā saucamos labi organizētos vecmāšu pakalpojumus zema riska grūtniecēm un dzemdētājām pēc iespējas tuvāk viņu dzīvesvietai," pauda Olsena.

"Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība" joprojām turpina virzīt sarunas ar Veselības ministriju, cenšoties panākt citu risinājumu.

KONTEKSTS:

Veselības ministrija (VM) plāno slimnīcu tīkla sakārtošanu; tās galvenais mērķis – paaugstināt ārstniecības kvalitāti. To iecerēts panākt, tuvāk cilvēku dzīvesvietai saglabājot pamatā neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļas un terapeitisko aprūpi, bet sarežģītāka veida palīdzību koncentrējot reģionāla un nacionāla līmeņa slimnīcās.

VM sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par slimnīcu tīkla izmaiņām arī teikts, ka, veicot reformas slimnīcu tīklā, plānots pārtraukt grūtnieču un dzemdību palīdzību Dobeles un apkārtnes slimnīcā un Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā, novirzot pacientes attiecīgi uz Jelgavas pilsētas un Rēzeknes slimnīcu grūtniecības un dzemdību nodaļām.

Informatīvo ziņojumu sākts saskaņot ar sociālajiem partneriem, tā izskatīšana valdībā plānota vēlāk šovasar.

Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs paudis, ka VM plānam jābūt daudz precīzākam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article