Ģimenes ārstu praksēs gripas vakcīnu trūkums; tās pieejamas tikai dažām pacientu grupām

7 months ago 462
ARTICLE AD BOX

Saruna ar Ģimenes ārstu asociācijas valdes locekli Aiju Graudiņu

Ārste norādīja, ka šogad pieprasījums pēc Covid-19 vakcīnām ir mazāks, bet lielāks tas ir pēc gripas vakcīnām.

Covid-19 vakcīnas šobrīd pieejamas plašā klāstā, bet gripas vakcīnu trūkst, teica Graudiņa, uzsverot, ka problēma ir jārisina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) un Nacionālā veselības dienesta līmenī.

Šobrīd ģimenes ārsti saņēmuši vēsti, ka gripas vakcīnas vairs nav pieejamas hroniskiem pacientiem līdz 65 gadiem. Vakcīnu trūkst arī zīdaiņiem.

Gripas vakcīnas pieejamas pacientiem vecumā virs 65 gadiem. Pieejamas arī instranazālās gripas vakcīnas bērniem no 2 līdz 7 gadiem.

Runājot par vakcinēšanos pret Covid-19, Graudiņa norādīja, ka atsaucība ir ļoti zema, šobrīd vairāk pret šo slimību potējas seniori vecumā virs 75 gadiem.

Šobrīd apkārt cirkulējot visi iespējamie augšējo elpceļu vīrusi, ne tikai kovids un gripa, pastāstīja Graudiņa. Vienlaikus viņa atzina, ka kovids pieņemas spēkā un ar katru dienu ģimenes ārsti konstatē arvien vairāk saslimušo, turklāt vīrusa straujāka izplatība sākusies tieši novembra sākumā.

Arī ģimenes ārste no Jelgavas Ilze Strēle Latvijas Radio pastāstīja, ka viņas praksē, ar kovidu slimo nepārtraukti, un ik dienu ir līdz pat četriem saslimšanas gadījumiem, kur galvenie simptomi ir iesnas, klepus, temperatūra, nespēks. Taču vairums gadījumu ir viegli, salīdzinot ar situāciju pandēmijas laikā.

Ģimenes ārste no Jelgavas Ilze Strēle

"Pret gripu vakcinēties atsaucība ir mērena, nav tāda, kā bija citus gadus, bet cilvēki nāk, un, ja cilvēkiem vēl piedāvā, tad viņi vēlas to darīt, bet ir atkal problēmas ar maksas vakcīnām, jo attiecīgās grupas, kas ir valsts apmaksātās, tur vēl pagaidām ir tīri neko, bet arī atsaucība nav tik liela, kā bija pirms tam. Pret kovidu vakcinēties cilvēki vēlas ļoti maz," situāciju raksturoja ģimenes ārste.

Pret gripu potējušies piecas reizes vairāk

SPKC norādīja, ka līdz pagājušajai nedēļai ir veikts nepilns 71 tūkstotis (70 724) gripas vakcināciju un 13,5 tūkstoši (13 501) vakcināciju pret Covid-19.

Tāpat arī SPKC norādīja, ka vakcīnas pret kovidu ir pieejamas dažādas, un tās ārsti var brīvi pasūtīt pēc izvēles, savukārt, runājot par gripas vakcīnām, situācijai SPKC nemitīgi sekojot līdzi, un

šobrīd 10 un vairāk devu ir pieejamas vairāk nekā 700 iestādēs, kas ir vairāk nekā puse no tām medicīnas iestādēm, kas veic vakcināciju.

Vienlaikus esot arī iestādes, kurās ir minimālais devu skaits. Taču kopumā pieejami ir vairāk nekā 25 tūkstoši gripas vakcīnas devu.

Vakcinēties pret Covid-19 var bez maksas jebkurā vecumā, bet pret gripu bez maksas vakcinēties var grūtnieces, bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem, personas vecumā no 65 gadiem un citas personu grupas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article