Atsakās no plāna slēgt dzemdību nodaļas Balvos un Dobelē

10 months ago 741
ARTICLE AD BOX

Prognozes rāda, ka šogad varētu piedzimt vien 14 tūkstoši bērnu. Tas ir vēl mazāk nekā pērn. 60% dzemdību notiek tieši Rīgas reģionā.

Latvijas vadošās dzemdību speciālistes uzskata, ka nākotnē demogrāfisko tendenču dēļ dzemdību palīdzība būtu jākoncentrē tieši reģionu centros un tas būtu jādara tikai un vienīgi drošības apsvērumu dēļ.

Un tieši balstoties uz vadošo dzemdību speciālistu ieteikumiem, kā arī sliktajiem perinatālās mirstības rādītājiem Balvos, Veselības ministrija slimnīcu plānā iestrādāja vēlmi slēgt attiecīgās dzemdību nodaļas.

Balvos noraida pārmetumus par sliktiem perinatālās mirstības rādītājiem, ko Veselības ministrija sākotnēji ņēmusi vērā kā vienu no iespējamās slēgšanas iemesliem.

"Māmiņas jau ir ieradušās, piemēram, ar jau vēderā mirušu bērniņu. Viens bērniņš dzimis mājās, atvests pie mums, miris. Statistika aiziet uz mūsu slimnīcu. Un viens bērniņš ir dzimis 22 nedēļās," skaidroja Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības valdes locekle Marika Jermaševiča.

To slimnīcas pārstāvji izklāstīja arī Veselības ministrijai, kā arī norādīja uz grūtnieču drošības riskiem, kas var rasties lielo attālumu dēļ.

"Šeit mēs lielu teritoriju atstājām kā baltu plankumu, un tas ir laiks.

Ja līdz dzemdību nodaļai ir vairāk nekā simts kilometru, mēs nevaram runāt par drošību,"

norādīja Balvu novada pašvaldības priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs ("Latgales partija").

Pēc divu dienu ilgušām sarunām ar slimnīcu, kā arī pašvaldību vadību ministrija viedokli mainījusi. Galvenokārt ņemot vērā lielo attālumu līdz tuvākajām dzemdību nodaļām.

"Balvu kontekstā tā ir pierobeža. Līdz tuvākajai slimnīcai, kas ir Rēzekne, Preiļi, attiecīgi gan minūšu, gan kilometru ziņā tas ir liels attālums. Attiecībā par Dobeli problēma ir tāda, ka Jelgava ir tuvu, bet tajā pašā laikā mēs ar pašvaldības vadītāju un slimnīcas vadītāju izrunājām, ka tā teritorija, kas ir uz Saldus pusi un Bauskas pusi, ir kritiski vērtējama no paspēšanas kilometru un laika ziņā. Tāpēc mums nav pamata virzīt šo priekšlikumu tālāk," sacīja veselības ministre Līga Meņģelsone (deleģēta no "Apvienotā saraksta").

Ministrija gan norāda, ka mazais dzemdību skaits Dobeles un Balvu slimnīcās joprojām ir riska faktors. Tāpēc, iespējams, tiks veikta ikgadēja kvalitātes izvērtēšana.

KONTEKSTS: 

Veselības ministrija (VM) plāno slimnīcu tīkla sakārtošanu; tās galvenais mērķis – paaugstināt ārstniecības kvalitāti. To iecerēts panākt, tuvāk cilvēku dzīvesvietai saglabājot pamatā neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļas un terapeitisko aprūpi, bet sarežģītāka veida palīdzību koncentrējot reģionāla un nacionāla līmeņa slimnīcās.

VM sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par slimnīcu tīkla izmaiņām bija plānots pārtraukt grūtnieču un dzemdību palīdzību Dobeles un apkārtnes slimnīcā un Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā, novirzot pacientes attiecīgi uz Jelgavas pilsētas un Rēzeknes slimnīcu grūtniecības un dzemdību nodaļām.

Ministrijas ieceres bija liels šoks un pārsteigums Dobeles mediķiem. Skepsi par VM plānu pauda arī Latvijas Slimnīcu biedrībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article