Ar padomju varu saistīto ielu nosaukumus Jelgava nesteidz mainīt, Dobeles novadā sola aptaujas

1 year ago 1491
ARTICLE AD BOX

Kādreizējā Dīķa iela Jelgavā kopš 1950. gada pārsaukta par Sudraba Edžus ielu. Tagad tā ir viena no 78 ielām Latvijā, kura biedrības ”Publiskās atmiņas centrs” ieskatā slavina totalitāro režīmu un būtu jāmaina.

Fotomākslinieks Eduards Kapša, kura fotosalons atrodas šajā ielā, par šādu ietiekumu gan ir neizpratnē: “Kā uzņēmējam noteikti dokumentācija visa jāmaina, reģistrācija, adreses. Tur varētu būt mazs čakariņš, bet kā Jelgavas iedzīvotājs.. Kā es saprotu, plānots atdot veco nosaukumu Dīķa iela.. Nu, es nezinu, ko “Dullais Dauka” Jelgava nodarījis? Viņš jau nekādus grēkus nav darījis.”

Vēsturnieks un domes deputāts Andris Tomašūns (“Jaunā Vienotība”) skaidroja, ka daudzi ielu nosaukumi Jelgavā nomainīti deviņdesmitajos gados pēc neatkarības atgūšanas. Un jau toreiz esot notikušas diskusijas arī par Sudraba Edžus ielu.

“Un tomēr palika pie rakstnieka vārda. Tur tā oponēja, ka tas tomēr būs svarīgāk nekā viņa padomiskā vēsture. Es domāju, ka šodien, tā kā tie lielie latviešu tautas nodevēji ir jau aizmēzti prom, vēl par Upīti te strīdas, bet pienākusi kārta sīkumiem. Laikam no siera ķibinās ārā tās ķimenītes,” komentēja Tomašūns.

Ieteikums attiecas arī uz daudziem citiem padomju laika rakstniekiem. Piemēram, Annu Saksi un Mirdzu Ķempi, arī krievu dzejniekiem Aleksandru Puškinu un Mihailu Ļermontovu.

“Mēs nevērtējām cilvēka devumu literatūrā, kultūrā vai mākslā. Mēs skatījāmies tīri no politiskā viedokļa,” skaidroja biedrības “Publiskās atmiņas centrs” valdes priekšsēdētājs Kārlis Kangeris.

13 pilsētās, tostarp arī Jelgavā, atrodas iela, kas nosaukta Ļeņina vadītās Vissavienības pionieru organizācijas vārdā. Tomašūna skatījumā tas gan neesot tik viennozīmīgi vērtējams: “Vārds nāk no angļu—būru kara laika. No Dienvidāfrikas, kur angļi to lietoja kā priekšējās vienības apzīmējumu, un vāciešiem arī pionieri vienmēr bija karavīri, kas iet pa priekšu.”

“Publiskās atmiņas centrs” vēstules ar aicinājumu pieņemt lēmumu par šim laikam neatbilstošo ielu nosaukumu maiņu izsūtījis visām pašvaldībām, kur konstatēti konkrētie nosaukumi. Taču Jelgavas dome vēstulē jau iepriekš pauda, ka neatbilstošu vietvārdu pilsētā neesot. Tomašūns gan sacīja, ka, visticamāk, vēstuli nosūtījusi domes vadība, lēmumu pieņemot vienpersonīgi. Sazināties ar Jelgavas domes vadību “ReTV” neizdevās, jo gan priekšsēdētājs, gan vietnieks esot atvaļinājumā.

Attiecībā uz Dobeles novadu biedrība aicina mainīt nosaukumus Puškina ielai Aucē un Pionieru ielai Bēnē. Vietvarā sacīja, ka viss atkarīgs no pašiem iedzīvotājiem.

“Viens ir publiskā iedzīvotāju viedokļu sniegšana par šo jautājumu. Un otrs, ko mēs darīsim, anketēsim šo ielu iedzīvotājus. Lielā mērā mūsu nostāja būs atbilstoša iedzīvotāju viedoklim, īpaši uz šīm ielām dzīvojošajiem,” solīja Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis (Latvijas Zemnieku savienība).

Biedrība “Publiskā atmiņas centra” vērsusies ministrijā ar ierosinājumu, lai vietvārdu maiņa tiktu noteikta ar likumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article