ARTICLE AD BOX
Šodien, 19:08
Autori: Latgales reģionālā televīzija
Mākslas darbi veidoti no koka, sver vairākas tonnas un ir augstāki par pieciem metriem. Simboliski tie ataino teikas tēlus un gaismu mājup ceļiniekiem, kas devušies pasaulē laimi meklēt.
"Oduma meitys" jeb "Ādama meitas" ir skulptūras Adamovas ezera krastā. To idejas autors ir arhitekts Ints Pujāts, kuram Rēzeknes novada Verēmu pagastā ir tēva mājas.
Lai bērniem, kas panākumus guvuši un dzīvo ārpus Latvijas, saglabātu atmiņas par tām un, lai mudinātu tūristus lielāku vērību pievērst Latgales vērtībām, šeit izvietoti divi vides objekti ar simbolisku nozīmi.
"Kamēr kāds šeit, šajā gadījumā kāda no "Oduma meitom", gaidīs to, kas aizgājis pasaulē laimi meklēt, viņš atradīs ceļu," saka Ints.
"Veiksme viņam būs līdzi vienmēr tajos ceļos, ko viņš ies apkārt pasaulei staigādams."
Simboliskā nozīme aizgūta no senas vietējās teikas. Katra skulptūra sver četras tonnas, tās veidotas no egļu un priežu koka un šovasar tapa sadarbībā ar koktēlnieku Juri Upenieku no Jelgavas, gan citiem radošajiem un tehniskajiem vietējiem palīgiem.
"Ar tehniku piedalījās un palīdzēja pacelt to bumbu, tāpēc ka piecu ar pusi metru augstumā ar trepēm nekādi netikām. Ja tā būtu par tonnu smagāka, būtu grūtāk."
"Te aizgāja desmit kubi apmēram uz vienu un desmit kubi uz otru. Ja tā būtu pilna tā figūra, tad būtu divas reizes vairāk materiāla, tad uz vienu aizietu 20 kubi. Seja, rokas, plaukstas ir masīvā kokā," stāsta Upenieks.
Vēl viena no iecerēm ir ar vides objektiem iedvesmot apkārtnes iedzīvotājus pārmaiņām un motivēt labiekārtot arī savus īpašumus.
"Tas ir viens no veidiem, kā cilvēki var identificēt to vietu, kur viņi dzīvo. Tie paši krucifiksi, tie paši piena galdi, tie paši ieejas vārti, varbūt dzīvžogi, akmeņi. Tie ir tie elementi, ar kuriem mēs varam padarīt vidi autentisku un individuālu," uzskata Pujāts.
"Pateicoties Intam vairākās vietā Latvijā jau ir skulptūras izveidotas, jo Ints tā kā arhitekts rada to ēku un es atkal klāt pieveidoju kaut ko, lai tā ēka izskatītos interesantāk ar skulptūrām," stāsta Upenieks.
Dažu dienu laikā skulptūras aplūkojuši vairāki simti apmeklētāju. Līdz pirmajai skulptūrai var doties kājām, savukārt otru – apskatīt no ezera puses.
"Katrs var iesēsties laiviņā un ar laivu piebraukt pie skulptūras no ezera puses. Makšķerniekiem, kas grib lielāku lomu – ir iespēja to padarīt lielāku atbraucot, nododot sveicienu meitenei, kas ir ezermalā."
Kļūda rakstā?
Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!
Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!