ARTICLE AD BOX
Tuvojoties Saeimas vēlēšanu dienai, šonedēļ trīs dienas – pirmdien, ceturtdien un piektdien – iespējams nodot savu balsi glabāšanai. Ceturtdien šāda iespēja bija līdz plkst.12, un divās dienās to izmantoja 27 181 vēlētājs jeb 1,76% no balsstiesīgajiem.
50. Iecirknis Ziepniekkalnā.
Foto: Latvijas Televīzija
50. Iecirknis Ziepniekkalnā.
Foto: Latvijas Televīzija
50. Iecirknis Ziepniekkalnā.
Foto: Latvijas Televīzija
14. Saeimas vēlēšanas
Foto: Kārlis Miksons/Latvijas Televīzija
Lai gan skaitliski lielākā aktivitāte divās dienās ir Rīgā, tomēr procentuāli aktīvāki vēlētāji ir Vidzemē, kur balsi glabāšanā nodevuši 2,06% balsstiesīgo (Rīgā – 1,96%).
Savukārt iespēju nodot balsi glabāšanā skaitliski vismazāk izmantojuši iedzīvotāji Latgalē, bet procentuāli zemākā aktivitāte ir Zemgalē – 1,28% (Latgalē – 1,34%).
Salīdzinājumam jāpiebilst, ka pirms iepriekšējām – 13. Saeimas – vēlēšanām 2018. gadā pirmajās divās iepriekšējās nobalsošanas dienā savu izvēli bija izdarījuši 15 085 cilvēki, liecina CVK dati.
Vēlētāji, kam nebūs iespēju nobalsot vēlēšanu dienā, vēl var nodot balsi glabāšanā piektdien, 30. septembrī, no pulksten 10 līdz 16.
Nodot balsi glabāšanā gan var tikai 66 vēlēšanu iecirkņos Latvijā.
Vēlētājs, kurš nodevis balsi glabāšanā, drīkst pārdomāt un balsot atkārtoti vēlēšanu dienā, 1. oktobrī. Šādā gadījumā glabāšanā nodotais balsojums netiks līdzskaitīts.
Balsošanas dokuments 14. Saeimas vēlēšanās ir derīga pase vai personas apliecība (eID). Pilsoņa personu apliecinošus dokumentus, kam laikā no 2020.gada 1. marta beidzies derīguma termiņš, varēs izmantot personas identitātes apliecināšanai klātienē līdz nākamā gada 30.aprīlim, paredz Saeimā pieņemtie likuma grozījumi. Šis nosacījums neattiecas uz tiem dokumentiem, kuri kļuvuši nederīgi citu iemeslu dēļ, piemēram, dokuments ir sabojāts vai mainījušās tajā ierakstītās ziņas.
Par dalību vēlēšanās spiedogs pasē netiks likts, un principa "Viens vēlētājs – viena balss" nodrošināšanai tiks lietots elektroniskais tiešsaistes vēlētāju reģistrs.
Vēlētāji varēs pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā, ja veselības stāvokļa dēļ nav iespējams nokļūt vēlēšanu iecirknī. Pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā var arī slimojošu personu aprūpētāji un vēlētāji īslaicīgās aizturēšanas vietās. Uzticības persona var arī aizpildīt un iesniegt pieteikumu vēlētāja vārdā.
Saeimas vēlēšanās ir 5 vēlēšanu apgabali un katra vēlēšanu apgabala iecirkņos būs atšķirīgas (tikai attiecīgā vēlēšanu apgabala) vēlēšanu zīmes. Atbilstoši Saeimas vēlēšanu likumā noteiktajam vēlēšanu apgabalos ietilpst šādas pašvaldības:
- Rīgas vēlēšanu apgabals – Rīgas pilsēta un ārvalstis.
- Vidzemes vēlēšanu apgabals – Ādažu, Alūksnes, Cēsu, Gulbenes, Ķekavas, Limbažu, Madonas, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils, Saulkrastu, Siguldas, Smiltenes, Valkas un Valmieras novads un Jūrmalas valstspilsēta; 2022. gada Saeimas vēlēšanās arī Varakļānu novads (tas noteikts Saeimas vēlēšanu likuma Pārejas noteikumu 12. punktā).
- Latgales vēlēšanu apgabals – Augšdaugavas, Balvu, Krāslavas, Līvānu, Ludzas, Preiļu un Rēzeknes novads, Daugavpils valstspilsēta un Rēzeknes valstspilsēta;
- Kurzemes vēlēšanu apgabals – Dienvidkurzemes, Kuldīgas, Saldus, Talsu un Ventspils novads, Liepājas valstspilsēta un Ventspils valstspilsēta;
- Zemgales vēlēšanu apgabals – Aizkraukles, Bauskas, Dobeles, Jelgavas, Jēkabpils un Tukuma novads un Jelgavas valstspilsēta.
Klikšķināt, lai palielinātu:
Klikšķināt, lai palielinātu:
Kļūda rakstā?
Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!
Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!