Vienoti bez atslēgas: Ogrē un citviet jaunlaulātajiem liegs apkarināt tiltus

1 month ago 182
ARTICLE AD BOX

“Linda un Lauris, 15.06.2013. gads,” vēsta kāds uzraksts uz atslēgas, kas pieslēgta pie Loka tilta. 

Ogrēnieši Lauris un Linda precējušies jau astoņus gadus. Savā īpašajā mīlestības dienā arī viņi kā simbolu jaunās ģimenes dibināšanai piekarināja atslēgu uz Loka tilta Ogrē. 

Vēršas pret ieradumu jaunlaulātajiem pieslēgt atslēgu pie tilta margām

“Tādā veidā stiprināt to laulību, aizmest to atslēdziņu prom, lai neviens nevar atslēgt," teica Lauris. "Un, protams, arī katru gadu, lai būtu sava vietiņa, kur atnākt, atzīmēt, kā teikt, un uzņemt kādu bildi, lai turpinātu kāzu albumu," piebilda Linda.

Tagad gan uzlikta zīme ar aizliegumu pie tilta margām šādas atslēgas karināt. Kā "ReTV" paskaidroja Ogres novada pašvaldības aģentūras “Ogres komunikācijas” vadītājs Artūrs Robežnieks, atslēgas rūsējot bojā tilta konstrukciju, kā arī vizuālo izskatu. Arī Laura un Lindas atslēgu laika zobs nav saaudzējis.

“Šeit var redzēt jau galīgi galīgi apsūbējusi, bet vēl ēna ir tas raksts. Vēl jau kaut ko var redzēt, kas tur uzrakstīts. Ja nu tāda jau absūbējusi, tad jau ar savu pieredzi noteikti? Noteikti jā, godam stāv," savu atslēgu novērtē Lauris un Linda.

Šobrīd gan atslēgas uz Loka tilta vēl ir,

daļa gan pirms gadiem esot noņemtas un, kā norāda Ogres pašvaldībā, pirms to noņemšanas informācija tika publicēta vietējā laikrakstā un kādu laiku atslēgas tika glabātas.

Līdzīga ir arī “Latvijas valsts ceļu” prakse, kuru pārraudzībā ir tilti dažādās Latvijas pilsētās.

“Atslēgas no tiltiem periodiski tiek noņemtas, jo to atrašanās saskarsmē ar tiltu konstrukcijām veicina to bojāšanos un rūsēšanu," paskaidroja “Latvijas valsts ceļu” pārstāve Anna Kononova. "Atslēgas, kuras tiek noņemtas, piemēram, Rīgas apkārtnē, parasti pēc tam kādu laiku tiek uzglabātas reģionālajā nodaļā, kur īpašnieki tās var paņemt.” 

“Pašvaldība, protams, saprot tradīciju un romantiskās jūtas,” sacīja Ogres pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja Aija Romanovska. 

Lai risinātu jautājumu ar atslēgu karināšanu pie tilta margām, šobrīd gan vēl tikai izstrādes stadijā, bet esot iecere Ogrē pie tilta veidot mīlestības koku aleju,

paskaidroja Romanovska. 

“Mūsu ainavu arhitekte ar citiem speciālistiem ir apsekojusi, piemēram, Loka tiltiņa Pārogres pusē teritoriju, kur varētu izvietot šo mīlestības koku, kurā karināt atslēdziņas," teica Romanovska. "Pat ņemot vērā, ka šis viens koks noteikti, ka gada, divu gadu laikā varētu būt apkarināts ar atslēdziņām, ir jāpadomā arī vairākus gadus uz priekšu, kā izveidot šo Mīlestības koku aleju vai skvēriņu, lai tas būtu ainavā saskaņots arī ar dabu, kokiem, kas apkārt un, lai būtu pietiekami interesanti un jauno tradīciju iedibinātu.”

Jelgavas pilsētas galvenā māksliniece Zane Cukura pastāstīja, kāpēc pirms septiņiem gadiem pašvaldība lēma par mīlestības ābeļu izveidi pilsētā.

“Čakstes bulvāra rekonstrukcija Jelgavā, kad notika Mītavas tilta projekta izstrāde, tad jau bija skaidrs, ka tiltam margu risinājums ir diezgan unikāls un tas, ka cilvēkiem būs vēlme un tendence iet karināt tās atslēdziņas klāt," teica Cukura. "Bet nu to tā kā nevajadzētu darīt, tas ir bīstami ar laiku arī tās tilta konstrukcijas, lai nu kā, bet tomēr var ietekmēt…”

“Būvvalde ar citām pašvaldības iestādēm atrada vietu, un tā vieta arī, protams, būtiska. Netālu no tilta, jo tilts, šī tradīcija karināt tās atslēdziņas, un tur stratēģiski šos kokus noliek. Arī sakārtot apkārtējo infrastruktūru, lai nav ar līgavas kurpēm jābrien pa dubļiem un tā tālāk. Sākumā bija trīs gabali, visus apkarināja ar atslēdziņām un pēc četriem gadiem metālmākslinieks Aldis Sproģis vēl divus uzdāvināja, arī tie jau ir aizpildīti. Vieta stratēģiski laikam tāda ļoti izdevīga, jo jaunlaulātie bieži vien iet uz gājēju tiltu bildēties un tur ir vesels process, pasākums. Tad sanāk gandrīz vai pa ceļam šī vieta.”

Lauris un Linda atzinīgi vērtē ieceri par mīlestības koka izveidi, ko arī paši plāno papildināt.

“Ir plānā uz desmit gadu jubileju uzlikt jaunu, jo šī nu ir jau pa tiem gadiem tomēr apsūbējusi, pabojājusies. Ir doma atjaunot,” sacīja Lauris.

Turklāt, kā norāda Ogres pašvaldībā, ne tikai laika zobs, bet arī garnadži, atslēgas nesaudzējot, un daļa no tām laika gaitā pazūdot.

Read Entire Article