Meklēšanas forma

Apmācies 6 °C Mērens vējš, 5.8 m/s no DR
Ceturdiena, 2019. gada 5. DecembrisVārda dienu svin: Sabīne, Sarma, Klaudijs

VIDEO: Jelgavas atbrīvošanas kaujas rekonstrukcija bermontiādes simtgadē

Emīls Rotgalvis
Sestdien pie Jelgavas pils dienvidu vārtiem noritēja vērienīgs kaujas rekonstrukcijas uzvedums «Bermontiādes pēdējā kauja – Jelgavas atbrīvošanai 100», atzīmējot bermontiādes un Jelgavas atbrīvošanas simtgadi. Kaujā piedalījās aptuveni 80 rekonstruktoru un aktieru, inscenējot 1919. gada notikumus Jelgavā, kas noslēdzās ar pilsētas atbrīvošanu no bermontiešiem. Jelgavas atbrīvošana tiek uzskatīta par pēdējo nozīmīgo bermontiādes notikumu, iezīmējot tās noslēgumu.

Režisora Normunda Puča vadībā Jelgavas pils priekšā atdzīvojās 1919. gada notikumi, parādot Latvijas Pagaidu valdības uzturēšanos Jelgavā un uzrunu tautai, kā arī Sarkanās armijas ienākšanu un proletariāta diktatūras valdījumu. Sekojoši tika inscenēta Bermonta karaspēka Jelgavas pils ieņemšana, kas noveda pie uzveduma galvenās daļas – latviešu strēlnieku došanās uz Zemgali pēc uzvarām Rīgā, lai atbrīvotu Jelgavu. Rekonstrukcijas gaitu pavadīja stāstījums par vēsturiskajiem notikumiem. Tajā izmantotas reālas tā laika liecības, ilustrējot gan lielos postījumus, ko Jelgava piedzīvoja mainīgo notikumu mutulī, gan bermontiešu pastrādātos noziegumus, bet pāri visam – stāstot par latviešu karavīru apņēmību un taisnības apziņu, neapstājoties un turpinot cīnīties līdz uzvarai, neskatoties uz lielajiem cilvēku upuriem.

Dienas gaitā no pulksten 12 līdz 16 notika arī citi pasākumi, atzīmējot bermontiādes simtgadi. Pils saliņā notika koncerts, kurā karavīru dziesmas izpildīja grupas «Baltie lāči» un «Urbix». Tāpat apmeklētāji bez maksas tika cienāti ar siltu tēju un griķu putru, ko bija sarūpējusi Zemessardze. Pils saliņā tika eksponēti arī pirms simts gadiem kaujās izmantotie ieroči – šautenes un ložmetēji, kurus interesenti varēja apskatīt tuvāk un par tiem uzzināt vairāk no biedrības «Latviešu karavīrs» dalībniekiem. Savukārt stāvlaukumā Pilssalas ielā 1 bija apskatāma mūsdienu kara tehnika, ko demonstrēja NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa Latvijā.

Kaujas rekonstrukcija «Bermontiādes pēdējā kauja – Jelgavas atbrīvošanai 100» aizvadīta kā Latvijas valsts simtgades programmas notikums un daļa no plašās bermontiādes simtgadei veltītas notikumu programmas Jelgavā. Pasākumu rīkoja Jelgavas pašvaldība, iestāde «Kultūra» un biedrība «Latviešu karavīrs» sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti, Rīgas Aktieru studiju un Kultūras ministriju.

Video: Māris Martinsons

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti