Trūkumus pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmā FM sola labot pēc budžeta pieņemšanas

1 year ago 1219
ARTICLE AD BOX

Pašvaldību finanšu izlīdzināšana ir pašvaldību ieņēmumu un valsts budžeta dotācijas pārdale, lai radītu pašvaldībām līdzīgas iespējas ar likumu noteikto funkciju izpildei. Šīs pašvaldību pamatfunkcijas ir, piemēram, ūdens apgādes, apkures, kanalizācijas, ceļu uzturēšana, atkritumu izvešana. Tāpat izglītības un kultūras iestāžu darbība, sociālie pakalpojumi, tajā skaitā pabalsti, kā arī drošības pasākumi vietvarā.

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis, kurš pārstāv "Par!/Progresīvo" frakciju, norādīja, ka šogad Rīgas vietvaras maksājums šajā pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā pieaudzis līdz teju 125 miljoniem eiro. Salīdzinājumam – 2021. gadā tie bija 42 miljoni eiro. No šīs summas naudu saņem arī vietvaras, kuras ar nosaukto pamatfunkciju izpildi tiek galā. Tādējādi atņemta nauda pašas galvaspilsētas vajadzībām. To viņš pauda intervijā Latvijas Televīzijā.

"Princips finanšu izlīdzināšanai ir tāds, ka ir pašvaldības, kas netiek galā ar savām pamatfunkcijām, kam dod papildu līdzekļus. Taču šobrīd [finansējumu no izlīdzināšanas fonda] saņem tās pašvaldības, kam nav nekādu problēmu ar pamata funkcijām. Liepāja, Ventspils, Sigulda, Ogre, Jelgava. Visas šīs pilsētas ir saņēmējpilsētas, un te ir jautājums, vai šī nauda, kas šobrīd tiek sadalīta, kalpo šim mērķiem, kam vispār šis likums bija domāts," sacīja Staķis.

Nepieciešamas izmaiņas pašvaldību izlīdzināšanas mehānismā pieminēja jau pirms pāris gadiem, ieviešot administratīvi teritoriālo reformu. Taču šo gadu laikā norises aprobežojušās ar diskusijām darba grupā, fundamentālas izmaiņas prognozējot no 2023. gada. Iepriekš izskanējis, ka pašvaldībām vajadzētu mērķtiecīgāk tērēt saņemto dotāciju, jo patlaban katra pašvaldība to var izmantot pēc saviem ieskatiem. Tātad valstij nauda pašvaldībām būtu jādod noteiktu funkciju izpildei, lai pakalpojumi reģionos būtu salīdzināmi.

Tomēr pārmaiņas šajā kārtībā paredzamas citugad. Šis uzdevums ir iekļauts arī valdības deklarācijā norādīto uzdevumu sarakstā, solot veicināt pašvaldību ieinteresētību savas teritorijas attīstībā, tai skaitā uzņēmējdarbības un nodarbinātības jomā. Šajā gadā visām pašvaldībām plānots 14,6% pieaugums izlīdzinātajos ieņēmumos.

Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis

Šis izlīdzināšanas aprēķins ir FM uzdevums, ik gadu vadoties no iedzīvotāju ienākumu nodokļa ieņēmumiem. Aprēķinu iekļauj gadskārtējā valsts budžeta sagatavošanas un apstiprināšanas procesā. Šā gada, tas ir, 2023. gada budžetā pašvaldību izlīdzināšanas fonda aprēķina metodikā izmaiņas nav plānotas, bet to izstrāde gaidāma tuvākajos mēnešos. To Latvijas Radio apliecināja FM pārstāvis Aleksis Jarockis.

"Kad tiks pabeigts darbs ar šā gada valsts budžeta projektu, tad Finanšu ministrija sāks darbu, lai sagatavotu priekšlikumus pašvaldību finanšu izlīdzināšanas mehānisma izmaiņām. Tad sekos diskusijas ar iesaistītajām pusēm, lai virzītos uz lēmuma pieņemšanu. Ja visi būs apmierināti par šiem priekšlikumiem, tos varētu ieviest jau no 2024. gada," sacīja Jarockis.

Iepriekš pašvaldību pārstāvji izteikuši cerību par stabilu un atbilstošu valsts līdzdalību pašvaldību izlīdzināšanas fondā, plānojot to nevis vienu, bet trīs gadus uz priekšu. Rīgas mēram Staķim saruna ar finanšu ministru Arvilu Ašeradenu ("Jaunā Vienotība") par šiem jautājumiem plānota šo piektdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article