Meklēšanas forma

Skaidras debesis -4 °C Lēns vējš, 4.7 m/s no D
Ceturdiena, 2019. gada 12. DecembrisVārda dienu svin: Otīlija, Iveta

Sūdzas par pārāk siltu ūdeni

Ilze Knusle
«Mans mērķis ir iekļūt katrā peldējumā TOP 3, bet tas nav viegli – lai to sasniegtu, ir daudz jātrenējas, bet es ar ziemas peldēšanu nodarbojos tikai trešo gadu,» saka Erki Kasenurms no Igaunijas, kurš ieradies Jelgavā, lai šodien un rīt piedalītos ziemas peldēšanas jeb roņu sacensībās.

Erki sacensībās Jelgavā divu dienu laikā plāno startēt astoņās distancēs, turklāt pirmo reizi pamēģināt arī izturības peldējumu – 450 metrus. «Mana mīļākā distance ir 50 metri brīvajā stilā, bet rezultāti man tajā nav pārāk augsti. Turklāt šodien šajā distancē pagriezienā vēl pieļāvu kļūdu,» atzīst igauņu ziemas peldētājs, kopumā veltot labus vārdus gan sacensību norisei, gan organizatoriskajam līmenim Jelgavā. Viņš ziemas peldēšanās sacensībās Jelgavā piedalās jau trešo reizi.

Apņēmības pilns ir arī gandrīz 16 gadus vecais jelgavnieks Aleksandrs Jakovļevs (juniors), kurš arī sacensībās plāno peldēt astoņas distances. «Šī man bija pirmā reize, kad šosezon peldēju ārā, un man ļoti patika. Ikdienā jau mēs, ziemas peldētāji, tik garas – 50 metru distances nepeldam, tikai ielienam ūdenī, nedaudz pamērcējamies, varbūt dažus metrus nopeldam un kāpjam ārā,» stāsta Aleksandrs. Viņš šosezon plāno piedalīties arī pasaules čempionātā ziemas peldēšanā, kas februārī notiks Slovēnijā. «Diemžēl vairāk sacensībās piedalīties nevarēšu, jo mācos 9. klasē un šis ir eksāmenu gads,» norāda jaunietis. Viņš ikdienā trenējas arī Jelgavas Specializētajā peldēšanas skolā, un viņa kroņa distance ir 50 metri brīvajā stilā. «Ziemas peldēšanā starts ir, iekāpjot ūdenī, bet baseinā mēs lecam. Tāpat te ir tikai viens pagrieziens, pieskaroties ar roku, bet baseinā pagriezienā met kūleni un pēc tām vēl kādu laiku var slīdēt, kas ļauj uzlabot rezultātu,» puisis ieskicē atšķirības starp peldēšanu ārā un baseinā. Viņam pašam vislabāk patīk 50 metru distanci veikt garajā – 50 metru – baseinā, bet Jelgavā ir 25 metru baseins un arī ziemas peldēšanās sacensībās celiņa garums lielākoties ir 25 metri. «Man tikai gribējās, lai ir aukstāks ūdens – lai ir lielāks kontrasts starp ūdens un gaisa temperatūru un ir ekstrēmākas izjūtas,» piebilst jaunietis.

Par to, ka ūdens ir pārāk silts, sarunās cits citam sūdzējās arī citi roņi, un pasākuma organizators, kluba «Jelgavas roņi» vadītājs Aleksandrs Jakovļevs (seniors) portālam www.jelgavasvestnesis.lv apstiprina: «Ideāli laikapstākļi ir tad, ja starpība starp ūdens un gaisa temperatūru ir desmit grādu. Šodien ūdens ir plus 8–9 grādi, bet gaiss – ap plus četriem grādiem.»

Lai kādi arī būtu laikapstākļi, daļai roņu šajās sacensībās ir visaugstākie mērķi. «Mans mērķis ir vēlreiz piedalīties pasaules čempionātā un savā vecuma grupā 50 metros brīvajā stilā uzrādīt labu rezultātu. Kad iepriekš startēju pasaules čempionātā 2017. gadā, manā grupā bija ap 60 dalībnieču – ļoti liela konkurence!» saka jelgavniece Inga Gedroviča, kura toreiz izcīnīja 11. vietu. Viņa uzskata, ka ziemas peldēšanas sacensības ir labs veids, kā popularizēt mūsu pilsētu, jo informācija par pasākumu un bildes no tā apceļo visu pasauli un Jelgavā ierodas roņi no daudzām valstīm. Apmēram nedēļu pirms reģistrācijas noslēgšanās dalībai Jelgavas sacensībās bija pieteikušies vairāk nekā 200 dalībnieku no 21 valsts: Igaunijas, Krievijas, ASV, Lielbritānijas, Somijas, Polijas, Baltkrievijas, Slovākijas, Slovēnijas, Īrijas, Dānijas, Vācijas, Čehijas, Zviedrijas, Austrālijas, Spānijas, Čīles, Argentīnas, Brazīlijas, Ķīnas un, protams, Latvijas. Tomēr kopējais dalībnieku skaits ir lielāks. «Noslēdzoties reģistrācijai, bija 230 dalībnieku, bet pieteikties sacensībā, īpaši tautas klasē, var arī uz vietas,» norāda organizators.

Spēcīgi konkurenti allaž ir Krievijas ziemas peldētāji. Piemēram, Jelgavas sacensībās piedalās vairākkārtējs pasaules čempions, pasaules un Krievijas rekordu īpašnieks un 2016./2017 un 2018./2019. gada sezonas pasaules kausa ieguvējs absolūtajā vīriešu vērtējumā Igors Lukins no Petrozavodskas. «Sacensībās Jelgavā ir ļoti augsts līmenis, man šeit patīk un es šeit piedalos piekto reizi. Laiks šogad labs – visvairāk man nepatīk, ja ir vējš, un Jelgavā šodien vēja nav,» saka pieredzējušais ziemas peldētājs, kurš atzīst: no jelgavniekiem daudz ko arī mācās, jo ir ziemas peldēšanas dzīves organizators savā pilsētā.

Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka 1. un 2. novembrī Jelgavā, kanālā starp Drisku un Lielupi, notiek ziemas peldēšanas sacensības, kas ir pasaules kausa «Winter Swimming World Cup» 1. posms; vienlaikus Latvijas ziemas peldētājiem tas ir arī Latvijas čempionāta posms, savukārt «Jelgavas roņu» kauss tiks pasniegts piecās disciplīnās. Divi kausi būs stafešu komandām – uzvarētāji tiks noteikti grupā ar dalībnieku kopējo vecumu līdz 150 gadiem un virs 151 gada. Tāpat paredzēts pasniegt speciālo kausu labākajiem peldētājiem – vienam vīrietim un vienai sievietei absolūtajā vērtējumā (summējot dalībnieka rezultātus piecās distancēs). Ierasti tiks pasniegts arī Nāciju kauss.

Šodien peldētāji sacenšas 50 metros brīvajā stilā, 100 metros brīvajā stilā, 100 metros brasā un 450 metru izturības peldējums. Pulksten 16.30 Pasta salas slidotavā būs pirmās dienas uzvarētāju apbalvošana. Rīt, 2. novembrī, pulksten 11 būs sacensību atklāšanas ceremonija, bet pulksten 11.15 sāksies peldējumi. Pirmās būs stafetes (4x25 metri brīvajā stilā), no pulksten 13 būs individuālie peldējumi 25 metros brasā, 25 metros tauriņstilā, 25 metros brīvajā stilā (jauna distance) un 50 metros brasā. Pulksten 15.30 starts tiks dots peldējumiem tautas klasē – iegremdēšanās un 25 un 50 metru distance bez laika kontroles. Ap pulksten 16.30 plānota apbalvošana.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti