Meklēšanas forma

Skaidras debesis 7 °C Lēns vējš, 5.4 m/s no R-ZR
Svētdiena, 2019. gada 24. MartsVārda dienu svin: Kazimirs, Izidors

Cīnīsies par «ceļazīmēm» uz Eiropas čempionātu

Ilze Knusle-Jankevica
12. un 13. maijā Brocēnos notiks atlases sacensības uz Eiropas junioru, U-23 un pieaugušo čempionātu. Par iespēju startēt Eiropas čempionātā cīnīsies arī Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolas (BJSS) audzēkņi.

Par perspektīvākajiem šobrīd varētu minēt deviņus BJSS sportistus, no kuriem tiek gaidīti rezultāti starptautiskā mērogā. Tiesa, četri airētāji šogad startē jaunā vecuma grupā, un parasti pirmais gads ir smags, jo jāizcīna sava vieta ar gados vecākiem sportistiem.

Latvijā pavasaris iestājas salīdzinoši vēlu un airētāji uz ūdens tiek tikai tad, kad ledus Lielupē ir pilnībā izkusis. Tāpēc iespēju robežās pašvaldība gada pirmajos mēnešos labākajiem audzēkņiem nodrošina treniņnometnes ārvalstīs, kur ir siltāks un laikapstākļi piemērotāki airēšanai uz ūdens. Piemēram, kanoe airētāju komandas kodols – seši sportisti – aizvadīja trīs treniņnometnes: divas Francijā un vienu Baltkrievijā. «Lielupe ir laba treniņiem, bet nometnēs parasti trenējamies ezerā vai kanālā, jo starptautiskas sacensības notiek stāvošā ūdenī,» norāda BJSS kanoe airēšanas treneris Sergejs Bobkovs. Savukārt smaiļotājiem šogad bija viena treniņnometne – Turcijā, bet šābrīža perspektīvākajam smaiļotājam Robertam Altmanim – vēl viena nometne Portugālē.

Izmēģina jaunu sporta veidu

Neparasts sezonas sākums šogad bija smaiļotājam Zigmāram Cinovskim un kanoe airētājam Jurijam Ševcovam, kuri piedalījās olimpiskajā kvalifikācijā par iespēju startēt pasaules jaunatnes olimpiskajās spēlēs oktobrī Buenosairesā. «Jaunatnes spēlēs iekļauta nestandarta disciplīna, kurā apvienoti slaloma elementi un tāds elements kā eximo roll, kad airētājam ūdenī ar visu laivu jāapgriežas par 360 grādiem,» par Zigmāra startu stāsta trenere Lelde Laure. Lai gan Jelgavā šāda sporta veida nav, nolemts izmantot izdevību un izmēģināt ko jaunu. «Mums slaloma laivu nav, bet to piesaistījām un ziemā trenējāmies LLU baseinā,» norāda trenere. Olimpiskās kvalifikācijas sacensībās startēja 80 sportisti no visas pasaules. «Mēs palikām pa vidu, un uzskatu, ka tas ir labs rezultāts,» norāda L.Laure, piebilstot, ka Zigmārs neplāno mainīt sporta veidu un turpinās trenēties smaiļošanā. Arī kanoe disciplīna bija papildināta ar slaloma elementiem, un Jurijs finišēja pa vidu.

Tuvākais mērķis – Eiropas spēles

12. un 13. maijā Brocēnos notiks atlases sacensības Eiropas čempionātam. Junioru grupā kvalificēties mēģinās četri kanoe airētāji un divi smaiļotāji, bet pieaugušo grupā – divi kanoe airētāji. «Domāju, ka mūsu junioru kanoe divniekam Aleksejam Ševcovam un Matīsam Ozolam problēmu nebūs, tāpat arī četriniekam, kurā šiem puišiem pievienosies Jurijs Ševcovs un Vitālijs Upenieks,» stāsta S.Bobkovs, piebilstot, ka Vitālijs mēģinās kvalificēties Eiropas čempionātam arī 1000 metros vieniniekā. Savukārt no smaiļotājiem junioriem tikt uz Eiropas čempionātu cer Egils Kalns un Z.Cinovskis, kurš gan ir divus gadus jaunāks, bet, tā kā treneri viņā saskata potenciālu, startēs junioru grupā. Jāpiebilst, ka abi jaunieši trenējas pie Jura Laura.

Savukārt pirmo gadu pieaugušo konkurencē sevi pieteiks kanoe airētāji Jūlija Gutova 200 un 500 metros vieniniekā un Roberts Lagzdiņš (attēlā) 1000 metros vieniniekā. «Jūlijai nevajadzētu būt sarežģīti kvalificēties Eiropas čempionātam, jo Latvijā sieviešu kanoe airēšanā nav pārāk liela konkurence, bet Robertam vajadzēs krietni pacīnīties ar Riodežaneiro olimpisko spēļu dalībnieku Dagni Iļjinu,» stāsta treneris S.Bobkovs, norādot, ka abi sportisti mēģinās kvalificēties arī pasaules čempionātam. «Pagājušajā gadā Eiropā un pasaulē plānojām medaļas, bet šogad nevaram neko pateikt, jo Roberts pirmo gadu startēs starp pieaugušajiem. Šīs sezonas reālais mērķis ir iekļūt labāko sešniekā gan Eiropā, gan pasaulē, kā arī tikt uz Eiropas spēlēm, kas notiks 2019. gadā un uz kurām būs speciālas atlases sacensības,» papildina treneris. 

Jāpiebilst, ka kanoisti J.Gutova un R.Lagzdiņš centīsies kvalificēties arī Eiropas U-23 čempionātam, tāpat arī smaiļotājs R.Altmanis.

Jābūt olimpiskajām ambīcijām

Uz priekšu sportistus dzen panākumi un ambīcijas, tāpēc, lai gan šis gads solās būt smags, arī Jelgavas airētājiem ir sapņi par olimpiskajām spēlēm. Tos īstenot jau 2020. gadā Tokijā cer kanoists R.Lazdiņš. «Redzu, ka Roberts kļūst spēcīgāks. Lai saglabātu Latvijas Olimpiskās komitejas atbalstu, šogad Eiropā un pasaulē jātiek sešniekā, bet svarīgākais uzdevums viņam būs 2019. gadā, kad sāksies atlase olimpiskajām spēlēm,» stāsta treneris S.Bobkovs.

Savukārt perspektīvā smaiļotāja R.Altmaņa laiks varētu būt 2024. gada spēles. «Robertam tagad ir tikai 18 gadu, un smaiļotāji reti kad tik jauni piedalās olimpiskajās spēlēs, jo mūsu sporta veidā sportista briedums ir 25–26 gados,» norāda L.Laure, piebilstot, ka arī Latvijas smaiļotājs Aleksejs Rumjancevs, kurš Rio spēlēs izcīnīja 5. vietu, tobrīd bija 30 gadus vecs.

 

Airētāju sezonas svarīgākie starti

  • 12.–13. maijā Brocēnos atlase uz Eiropas junioru, U-23 un pieaugušo čempionātu
  • 8.–10. jūnijā Serbijā Eiropas čempionāts pieaugušajiem, kas būs arī atlase uz Eiropas spēlēm
  • 15.–17. jūnijā Limbažos Latvijas čempionāts un atlase uz pasaules U-23 un pieaugušo čempionātu
  • 28. jūnijā–1. jūlijā Itālijā Eiropas junioru un U-23 čempionāts
  • 26.–29. jūlijā Bulgārijā pasaules junioru un U-23 čempionāts
  • 3.–5. augustā Limbažos Latvijas čempionāts un atlase uz pasaules čempionātu pieaugušajiem
  • 23.–26. augustā Portugālē pasaules čempionāts pieaugušajiem

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti