Skolotāju attieksme pret iespējamo streiku - neviennozīmīga

1 month ago 309
ARTICLE AD BOX

Laura Vdobčenko, kā pati saka – grāmatvežu ģimenē ir vienīgā skolotāja. Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā mācīt matemātiku Laura sāka paralēli studijām, tieši pirms diviem gadiem. Tas sakrita ar kovida krīzi. Kad sākusi studēt, zinājusi uz kādu algu parakstās. Galvenokārt lielās slodzes un sabiedrības attieksmes pret skolotājiem dēļ viņa streikos. 

"Pirmā mana doma par to bija – bet mums ir tas rakstīts mūsu pienākumos. Principā mēs to pilnībā pārkāpsim. Ja mums vecāki atved bērnus uz skolu, mums viņi ir jāpieskata, viņi nedrīkst būt vieni paši skolā vai klasē. Par to man bija pirmās domas, bet, protams, tas lēmums, ko mēs esam izvirzījuši, ka vienkārši durvis ir ciet, ka neviens netiek iekšā nemaz," pastāstīja Vdobčenko.

Skolotāja Laura Vdobčenko

Foto: Vita Anstrate/LTV

Laura pieļauj, ka streiks varētu izrādīties lūzuma punkts tai sabiedrības daļā, kas uzskata, ka skolotāja darbs kaulus nelauž, kovidā mācības bijušas uz vecāku pleciem un vasarā vispār pedagogi tikai atpūšas. Laura šos mēnešus gatavojusi stundu plānus. Šajos divos darba un studiju gados viņa pilnībā atsacījusies no saviem vaļaspriekiem. 

Ir grūti, bija vasarā izdegšanas sajūta, kad tiešām neko vairs negribas darīt. Atceros, kā braucu uz universitāti un tās burtnīciņas laboju, sēžot autobusā. 

Tu esi tik jauna. Vai redzi sevi līdz pensijas vecumam skolā?

Nezinu. Nav konkrētas atbildes, bet es tiešām ļoti gribu palikt skolā un būt ar bērniem.

Protams, vislabprātāk Laura būtu kopā ar saviem audzēkņiem, bet pati saka – bez streika pašlaik neesot citas izejas tikt sadzirdētiem.

Jelgavas tehnoloģiju vidusskolā

Foto: Vita Anstrate/LTV

Ilona Vecele, kurai ir 15 gadu stāžs, pašlaik Rīgas 45. vidusskolā māca sociālās zinības, kā arī sākumskolā dažādus mācību priekšmetus. Vadot arī bioloģiju un krievu valodu, kad kolēģus vajag aizvietot. Slodze ir ļoti liela, tomēr viņa šoreiz nestreikos.

"Latvijā, man šķiet, būtu grūti atrast kādu pedagogu, kurš būtu ar mieru šobrīd pateikt, ka man ir viss kārtībā un esmu apmierināts ar slodzi. Man naudu vairs nevajag, es tikai strādāju, un viss kārtībā. Diezgan būtu arī, kā teikt, pazemojoši lūgt samaksu par to, ko tu dari. Jo skolotājs principā strādā 24/7 ļoti bieži," stāstīja skolotāja.

Viņas kabinetu rotā vairāki bērnu apsveikumi, kuri uzrakstīti ar lielu sirsnību. Tieši skolēnu dēļ, kas divus gadus kovida dēļ guvuši robus zinībās, skolotāja nestreikos. Bet daļa pedagogu streikot nevarēs atļauties, jo algu tā laikā nemaksās.

Skolotāja Ilona Vecele

Foto: Vita Anstrate/LTV

"Mēs saprotam to, ka pedagogi nāk no atvaļinājuma atpakaļ. Un oktobris varētu būt tā pirmā pilnā alga, ko viņi būtu saņēmuši par septembri. Tā kā mūs šobrīd ļoti biedē arī šī ziema, šie lielie rēķini. Līdz ar to, ja šis ir tāds ilgtermiņa streiks, tad šīs dienas netiks apmaksātas. Tās algas nav tik lielas, lai varētu jebkurš atļauties to," skaidroja Vecele.

Streikot vai nē – tā būs katra brīva izvēle, ja izlīgumu ar ministriju līdz 7. septembrim nepanāks. Direktori šķēršļus nelikšot. 

Rīgas 45. vidusskolā

Foto: Vita Anstrate/LTV

Rīgas 45. vidusskolā

Foto: Vita Anstrate/LTV

Rīgas 45. vidusskolā

Foto: Vita Anstrate/LTV

Rīgas 45. vidusskolā

Foto: Vita Anstrate/LTV

Rīgas 45. vidusskolā

Foto: Vita Anstrate/LTV

Rīgas 45. vidusskolā

Foto: Vita Anstrate/LTV

Rīgas 45. vidusskolā

Foto: Vita Anstrate/LTV

Rīgas 45. vidusskolā

Foto: Vita Anstrate/LTV

KONTEKSTS:

Uzturot divas galvenās prasības – par iepriekš definētu pedagogu atalgojuma principu ievērošanu un par darba slodzes sabalansēšanu ātrāk nekā sešu gadu periodā – Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības padome lēmusi no 19. septembra organizēt izglītības un zinātnes darbinieku beztermiņa streiku. Pirms tam gan arodbiedrība sūtīs vēl vienu vēstuli Izglītības un zinātnes ministrijai, no kuras trīs dienās gaidīs nostājas maiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article