REPORTĀŽA: Plūdus skartās Jēkabpils iedzīvotāji cenšas atgriezties ikdienas gaitās

10 months ago 981
ARTICLE AD BOX

Astoņos no rīta pilsētā vēl valdīja pirmdienas rītam neraksturīgs klusums. Pēc nogurdinošās nedēļas nogales, vieni no pirmajiem jauno darba cēlienu sāk pašvaldības policisti. Pretī iecirknim sestdien uzstādītā “Latvijas mobilā telefona” pārvietojamā bāzes staciju tur pārbaudīta pamatīgi. Darbīgākajā naktī saņemti 112 zvani. Aizvadītajās diennaktīs cilvēki lūdza padomu vai palīdzību, kā prātīgāk atstāt mājas, tagad – kā tajās atgriezties.

“Cilvēki zvana, identificējot viņu, mēs atļaujam pieiet pie saviem īpašumiem. Kuram pagrabi jāizsūknē, kādas mantas jāiznes. Šī uzraudzība tiek veikta. Un vakardienas gadījums – šinī visā laikā Kena parkā gribēja nozagt lampiņas, nu bezkauņas cilvēki,” pastāstīja Jēkabpils novada pašvaldības policijas priekšnieks Indulis Surkulis.

Uzraudzīt kārtību applūdušajā pilsētā palīdzēja arī kolēģi no Daugavpils un Jelgavas. No pēdējiem atvadoties atskan novēlējums – lai Lielupe nepārplūstu!

Jēkabpils policisti tikmēr sāk apzināt iesniegumus, kuros iedzīvotāji atteicās evakuēties. Lai gan labajā krastā atrasties kļuvis drošāk, mājās vēlas atgriezties visi. To pie kafijas tases pārrunāja arī Jēkabpils 2. vidusskolā jau trešo nakti aizvadījušie.

“Es braukšu uz darbu, braukšu arī uz mājām pabarot kaķeni. Tādi visi tie darbiņi. Mammu atstāsim šeit. Sekosim līdzi visam, kas notiek. Nesteidzīgi, piesardzīgi. Bet visas domas jau ir darbiņā, mājiņās,” sacīja Leonīds, kurš strādā un dzīvo abos Daugavas krastos.

Aizvadīto nakti skolā pārlaida nu jau vairs tikai seši cilvēki. Sociālajos tīklos arvien kāds piedāvā naktsmājas tuvākajās pilsētas vai ciematos, kāds to meklē. To, ka daudzi no pilsētas ir izbraukuši, liecina arī bērnudārza “Zvaniņš” direktores Silvijas Bērziņas novērotais. Pirmdienas rītā ieradušies mazāk bērnu nekā ikdienā.

Šī ir viena no trim izglītības iestādēm, kas pilsētā pirmdien strādā. Tomēr slēgto bērnudārzu apmeklētājiem intereses par pieejamo dežūrgrupiņu nav.

“Ziniet, nav bijis pat neviena zvana. Es visu laiku ar telefonu rokās staigāju, lai kādu zvanu nepalaistu garām, varbūt kādam vajadzīga palīdzība, bet nav. Šeit ir tā drošā saliņa, kur bērni var atrasties, par visu ir padomāts,” sacīja Bērziņa.

Pirmdien durvis ikdienas režīmā vēra arī veikali, lielākā daļa valsts un pašvaldības iestāžu. Jēkabpils reģionālā slimnīca atsākusi pieņemt pacientus pilnā apjomā.

KONTEKSTS:

Jēkabpils novadā ir spēkā sarkanais brīdinājums par plūdiem. Iepriekš tik lieli plūdi Jēkabpilī bijuši 1981. gadā, kad ūdens līmenis sasniedza 8,97 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta. Hidrologi uzlabošanos tuvākajās dienās neparedz. Piektdien, 13. janvārī, vietām sāka brukt dambis, kas pilsētu aizsargā no plūdiem, bet bīstamākajā vietā to izdevās nostiprināt.

Sestdien, 14. janvārī, ūdens līmenis sasniedza 8,92 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta. Jēkabpils pašvaldība aicināja iedzīvotājus nekavējoties evakuēties no plūdu apdraudētajām teritorijām.

Pirmdien, 16. janvārī, ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils turpina samazināties, pilsētā cer uzsākt applūdušo teritoriju ūdens atsūknēšanas darbus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article