ARTICLE AD BOX
Viens no iemesliem, kāpēc iespējama vardarbība, īpaši pusaudža vecumā, ir elementāru prasmju trūkums risināt problēmas un konfliktus. Tā norādīja Valsts probācijas dienesta pārstāve Krista Skara. Jaunietim ir nepieciešama vide, kur to mācīties, un pieaugušie, kuri to iemāca.
"Ja paskatās kopumā, biežāk pazīmes, kad kaut kas var notikt, ir bijušas jau pirms tādiem smagiem konfliktiem. Vienkārši pieaugušie ir izvēlējušies neredzēt, nedzirdēt, nedomāt līdzi, neiesaistīties," norādīja Probācijas programmu nodaļas vadītāja Krista Skara.
Pieaugušajiem ir jāpamana briestošs konflikts un jāpamāca, kā to atrisināt, nekļūstot vardarbīgam. Taču arī tad, kad vardarbīga rīcība jau ir bijusi, ir ārkārtīgi svarīgi reaģēt pareizi. Ar sodu vien nepietiek.
"Vainīgā sodīšana neatrisinās to, ka cietušo vairāk nebūs. Ir vajadzīgs, lai vainīgais saprastu savas rīcības sekas. Ja to nevar izdarīt, reizēm uzreiz nevar iedot to klikšķi varmākam, kad redzi, ko tu izdarīji, reizēm ir mazliet jāpagaida," sacīja probācijas speciāliste.
Viens no veidiem, kā ļaut saprast rīcības sekas, ir speciālistu klātbūtnē organizēt izlīgumu jeb tikšanos ar cietušo vai viņa vecākiem. Un tas var būt ārkārtīgi svarīgi pašam cietušajam, jo upuris uzbrukuma brīdī zaudē drošības pamatu. Nereti to var palīdzēt atgūt pats varmāka. Taču sarunai starp cietušo un uzbrucēju vienmēr jānotiek kontrolēti, apmācītu ekspertu lokā, pirms tam sagatavojot katru no pusēm.
"Kā ir novērots, tad parasti arī cietusī puse grib zināt: kāpēc tu man uzbruki, tieši man?
Kas bija tas iemesls? Tagad var runāt, saņemt atbildes uz jautājumiem arī vecāki. Tas mazliet varbūt tā kā nogludina tās emocijas. Un katrā gadījumā tā ir iespēja runāt par nākotnes fāzi: ko es darīšu, kad es tevi satikšu uz ielas. Iegūstot šīs atbildes, var atgūt arī drošības sajūtu. Protams, ja ne vienmēr, bet arī atvainošanās no pāridarītāja var palīdzēt. Bet es arī teiktu, ka tas nav tas būtiskākais, kas atgriež upurim šo kontroli pār savu dzīvi," skaidroja Probācijas dienesta Izlīguma un sabiedrības līdzdalības koordinēšanas departamenta vadītāja Diāna Ziediņa.
Tāpat Valsts probācijas dienestā uzskata, ka
nopietnas sarunas ir nepieciešamas arī ar katru uzbrukuma vērotāju.
KONTEKSTS:
Sabiedrībā plašu rezonansi guvis kāds video, kurā redzams, kā pusaudze piekauj par sevi trīs gadus jaunāku meiteni. Video, kuru filmējuši citi jaunieši, redzams, ka pusaudze sper ar kāju jaunākai meitenei pa galvu.
Tikmēr policija nodarītos miesas bojājumus atzina par maznozīmīgiem, līdz ar to uzsākto administratīvo procesu neesot pamata pārkvalificēt par kriminālprocesu. Cietušās meitenes ģimene apņēmusies šādu lēmumu pārsūdzēt.
Kļūda rakstā?
Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!
Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!