Meklēšanas forma

Apmācies 7 °C Lēns vējš, 4.1 m/s no DA
Sestdiena, 2019. gada 16. NovembrisVārda dienu svin: Banga, Glorija

Vēlas kliedēt stereotipus par romiem

Ilze Knusle
«Mēs vēlamies kliedēt sabiedrībā valdošos stereotipus par romiem. Viens no spilgtākajiem ir, ka visi romi prot zīlēt un paredzēt nākotni. Jā, mūsu tautā ir cilvēki, kuriem ir šādas Dieva dotas spējas un kuri var palīdzēt citiem, bet tas nav nekas tāds, kas būtu raksturīgs tikai romiem,» saka Jelgavas pilsētas un rajona čigānu biedrības «Romani čačipen» pārstāve Dana Didžus.

Šodien Sabiedrības integrācijas pārvaldē, atzīmējot Starptautisko romu dienu, izskanēja pasākums «Khelasam!» jeb «Dejosim!». Tradicionāli klātesošajiem bija iespēja iepazīt romu kultūru caur dziesmām un dejām, tradīcijas, tomēr šoreiz akcents tika likts uz to, lai runātu par sabiedrībā valdošajiem stereotipiem. «Ņemot vērā, ka romi ir klejotāju tauta, daudzi varbūt domā, ka romi nespēj ilgi palikt vienā vietā, iesakņoties, bet tā nav. Piemēram, Latvijas teritorijā romi mīt jau no 16. gadsimta, turklāt mūsu tauta gandrīz vai par savu pienākumu uzskata iemācīties tās zemes valodu, kurā dzīvo. Un nav arī tik būtiski, kurā valstī romi dzīvo, daudz svarīgāk ir tas, ka mūsu senči ir spējuši saglabāt mūsu kultūru un nodot no paaudzes paaudzē mūsu tradīcijas, kaut mums nav ne savas valsts, ne savas zemes,» stāsta D.Didžus.

Viņa strādā Jelgavas 4. sākumskolā kā skolotāja palīgs darbā ar romu bērniem, tāpēc droši saka, ka pamazām mainās arī romu attieksme pret izglītību. «Nereti, domājot un runājot par romiem, tiek uzskatīts, ka viņi neiet skolā, neprot lasīt un rakstīt, tomēr pamazām tas mainās. Par Jelgavu to varu droši teikt, jo šeit tiek ieguldīts liels darbs, lai mainītu romu attieksmi pret izglītību. Pamazām romu vecāki sāk apzināties, ka izglītība ir būtiska un ļaus viņu bērniem atrast darbu un iekārtoties dzīvē, līdz ar to arī bērnu attieksme mainās,» norāda D.Didžus, piebilstot, ka, piemēram, skolā kopā ar sociālo pedagogu tiek pastiprināti strādāts arī pie tā, lai mazinātu kavējumus. Savukārt mācību iestādē izveidotais Romu resursu centrs strādā ar bērniem individuāli, lai palīdzētu nostiprināt zināšanas, piemēram, matemātikā, latviešu valodā, angļu valodā. Jāpiebilst, ka šobrīd Jelgavas 4. sākumskolā mācās 30 romu bērni.

«Tāpat pastāv uzskats, ka visi romi dzied un dejo, bet, kas attiecas uz šo frāzi, es pati joprojām nespēju izprast, vai tas ir stereotips, vai tomēr tā patiešām ir. Strādājot skolā, esmu novērojusi, ka romu bērni ir muzikāli un viņiem piemīt ritma izjūta, vitalitāte, kustību prieks, viņi labprāt piedalās pasākumos un nebaidās no publiskas uzstāšanās, jo vienkārši spēj ar savu harizmu un enerģiju paņemt publiku,» spriež D.Didžus.

Jāpiebilst, ka pasākumā caur etīdēm klātesošajiem bija iespēja izzināt arī romu tradīcijas, piemēram, kā Lieldienās neprecēti jaunieši jāja pie neprecētām meitām pēc krāsotām olām, izkliedzot saukli, kas latviešu valodā nozīmē «Dodiet mums olas! Ja nedosiet, izsitīsim jūsu mājai logus!» Tradīcija pieļauj, ka logus patiesi var izsist, taču tā parasti jaunās meitas bijušas čaklas un olas nokrāsojušas. Vai andelēšanās tradīcijas – romi savā starpā allaž vienojās, paspiežot viens otram roku, un arī domstarpības atrisināja bez juristu un starpnieku iejaukšanās.

Starptautiskā romu diena tiek atzīmēta kopš 1990. gada. Pasākumu Jelgavā organizēja Sabiedrības integrācijas pārvalde sadarbībā ar biedrību «Romani čačipen». «Tas, kas mums visiem būtu jāmācās no romiem, ir dzīves svinēšana ik dienu, neatkarīgi no tā, cik grūta tā bijusi vai kas sagaida rīt. Pozitīvā un atvērtā attieksme ir vērtīgākā romu īpašība,» sveicot klātesošos, norādīja Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne.

Foto: «Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti