Meklēšanas forma

Apmācies -5 °C Viegls vējš, 2.8 m/s no D-DA
Otrdiena, 2019. gada 22. JanvārisVārda dienu svin: Austris

Vecpilsētas ielas svētkos atklās vēstures liecības

Jana Bahmane
Apzinot mūsu pilsētas kultūrvēsturiskās vērtības, 15. septembrī Jelgavā notiks Vecpilsētas ielas svētki «Vēstures liecības». Šogad tajos būs iespēja vairāk uzzināt par Vecpilsētas ielā notiekošajām pārmaiņām – Zemgales Restaurācijas centra tapšanu –, izzināt senās amatu prasmes, aplūkot jūgendstila tērpu izstādi, ieraudzīt Vecpilsētas ielu Jelgavas bērnu un jauniešu acīm, kā arī piedalīties citās izzinošās aktivitātēs, iepazīstot šīs vēsturiskās ielas vērtības. Svētki ielas garumā notiks no pulksten 12 līdz 16.

Pirmo reizi pēc Jelgavas Latviešu biedrības iniciatīvas Vecpilsētas ielas svētki mūsu pilsētā tika svinēti 2013. gadā, pievēršot sabiedrības uzmanību šai nozīmīgajai pilsētvides teritorijai un tās saglabāšanas nepieciešamībai, bet šogad svētku gaitā interesentiem būs iespēja iepazīties ar Vecpilsētas ielas attīstības perspektīvām. «Vecpilsētas ielā šobrīd top Zemgales Restaurācijas centrs, un svētku dalībniekiem būs iespēja satikt darbu veicējus «RERE grupu» un uzzināt par vēsturisko ēku restaurāciju. Tāpat varēs piedalīties «RERE grupas» un krāsu ražotāja «Caparol» organizētajā radošajā darbnīcā, darinot trafaretu nospiedumus. Interesanti, ka trafareti veidoti, par pamatu ņemot ēkā Vecpilsētas ielā 14 atrastos rakstu fragmentus,» stāsta Sabiedrības integrācijas pārvaldes vadītājas vietniece kultūras darba speciāliste Evika Kaufelde.

Vecpilsētas ielā varēs sastapt arī dažādu seno amatu meistarus – kurpnieku, šuvēju, bārddzini, cepurnieku, skārdnieku un citus. «Svētku dalībnieki varēs ne vien apskatīt meistaru jau radīto un sekot līdzi darba procesam, bet arī iemēģināt roku kādā amatā,» papildina E.Kaufelde.

Tāpat būs iespēja uzzināt, kādas mācību iestādes piedāvā apgūt restauratora profesiju, iztaujājot izglītības iestāžu pārstāvjus par mācību ilgumu un darba iespējām pēc skolas absolvēšanas. Svētkos būs pārstāvēta Zaļenieku Komerciālā un amatniecības vidusskola, Jūrmalas Profesionālā vidusskola un Rīgas Celtniecības koledža. «Tā kā Jelgavā būs Restaurācijas centrs, jauniešu vidū vēlamies popularizēt restauratora arodu. Iespējams, kādam tas palīdzēs izvēlēties nākotnes profesiju,» tā E.Kaufelde.

Svētku gaitā sadarbībā ar Rīgas Jūgendstila muzeju Vecpilsētas ielā notiks jūgendstila un mūsdienu tērpu skate. Bet ielūkoties tajā, kā Vecpilsētu redz jaunākie jelgavnieki, varēs bērnu zīmējumu konkursa «Mana Vecpilsētas iela» izstādē – bērni un jaunieši līdz 15 gadu vecumam bija aicināti iesūtīt zīmējumus par kādu no trim konkursa tēmām: «Jelgavas vecpilsēta pirms simts gadiem», «Jelgavas vecpilsēta šodien» vai «Jelgavas vecpilsēta pēc simts gadiem». Visi darbi būs skatāmi izstādē, bet trīs labāko zīmējumu autori katrā no tēmām kļūs par konkursa laureātiem – viņus sveiks Jelgavas Latviešu biedrības vadītājs Pauls Rēvelis, pasniedzot biedrības sarūpētas balvas.

Svētkos darbosies arī amatnieku tirdziņš, piedāvājot gardus un lietderīgus darinājumus, bet noskaņu radīs grupa «Cryin White» un Urbix.

Autovadītājiem jārēķinās, ka 15. septembrī no pulksten 8 līdz 18 Vecpilsētas iela transporta kustībai būs slēgta.

Vecpilsētas ielas svētkus rīko Sabiedrības integrācijas pārvalde sadarbībā ar Jelgavas Latviešu biedrību. Šogad pasākuma organizēšanā aktīvi iesaistījusies arī Latvijā labi zināmā arhitekte Liesma Markova, kura uzrauga restaurācijas darbus Jelgavas pilī.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru