Meklēšanas forma

Apmācies 6 °C Viegls vējš, 2 m/s no R
Ceturdiena, 2019. gada 14. NovembrisVārda dienu svin: Fricis, Vikentijs, Vincents

Sveikti sakopto pilsētas objektu saimnieki

Jana Bahmane
Vakar Lielajā saulgriežu ielīgošanā pilsētas pašvaldība sveica konkursa «Sakoptākais pilsētvides objekts» laureātus, godinot tos saimniekus, kas ar savu ieguldījumu pilsētvidi ir padarījuši skaistāku un sakoptāku.

«Pēc senas latviešu tautas tradīcijas, sagaidot vasaras saulgriežus, mēs sakopjam un izdaiļojam savas sētas, priecējot gan paši sevi, gan apkārtējos. Gribētu novēlēt, lai šis prieks par savu un kaimiņa sakopto sētu un baltais sacensību gars mājo ikvienā no mums,» sacīja Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš. «Īpašnieku ir daudz, taču īstu saimnieku ir daudz mazāk, un šodien mēs suminām saimniekus, kuri rūpējas par savu zemi vai kopīpašumu, spējot vienoties un sadarboties kopīgiem mērķiem,» papildināja Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieks un konkursa «Sakoptākais pilsētvides objekts» vērtēšanas komisijas vadītājs Jurijs Strods. Nosakot uzvarētāju, žūrija vērtēja objekta pārskatāmību no ielas un galvenajiem cilvēku kustības virzieniem, objekta labiekārtojumu, žoga caurskatāmību un iekļaušanos pilsētvidē kopumā.

Kalnciema ielas 101 mājas vecākā Anita Lavrentjeva un viņas vīrs Andrejs strādājuši teju desmit gadus, lai viņu daudzdzīvokļu nama pagalms iegūtu privātmājas teritorijas cienīgu veidolu – pagalmu rotā košas puķu dobes, daudzveidīgi krūmi un kociņi, šeit pat ir ierīkota piknika vieta un plašs zāliens. «Lai labiekārtotu šo teritoriju, esam saveduši daudz melnzemes, jo apakšējo slāni veido būvgruži. Iestādījām aptuveni 30 kociņus, neskaitot krūmus un ziedus. Mums te atrodas jasmīns, pīlādzis, īve, etiķkoks, vilkābele, parūkkoks, kas ziedēšanas laikā izskatās pēc rozā parūkas, un daudzi citi kociņi. Agrāk aicinājām iesaistīties arī kaimiņus, taču būtībā visu šo darbu veicam sevis dēļ – ir liels gandarījums, iznākot no mājām vai sēžot pie loga, sev visapkārt redzēt sakārtotu vidi. Zem lielās istabas loga iestādījām jasmīnu, lai sajustu tā smaržu arī mājās,» stāsta saimniece. A.Lavrentjeva uzsver, ka vīrs ir viņas lielākais atbalsts. «Viena es šo visu darbu īstenot noteikti nevarētu – manam vīram ir vēl vairāk enerģijas nekā man. Mēs visu darām pēc izjūtām, stādot tos augus, kas konkrētajā brīdī uzrunā, taču nevaru noliegt, ka mana iecienītākā krāsa ir rozā,» papildina mājas vecākā. Anita un Andrejs Lavrentjevi puķu laistīšanai ir ierīkojuši ūdenskrātuvi. «Tā paredzēta, lai karstā laikā ziedi nav jālaista ar aukstu ūdeni. Šim ūdenim ir atsevišķs skaitītājs, tādēļ pārējiem mājas iedzīvotājiem par to nav jāmaksā,» stāsta saimniece. Viņa kopā ar citām mājas sievietēm pagalmā mēdz rīkot arī kopīgus piknikus. «Mans vīrs mums grilē gaļu uz pašizgatavota grila – viņš prot visu,» ar smaidu atklāj Anita. «Savukārt ziemā mēs abi sēžam pie loga un domājam – kaut ātrāk atnāktu pavasaris un mēs varētu sākt kaut ko darīt».

«Mums patīk krāsu dažādība – puķes aug gan dobēs, gan uz palodzēm. Šogad ziedi rotā arī balkonu, kas labi redzams no ielas,» stāsta Palu ielas 18 mājas saimnieks Ģirts Kadilis, kurš savas mājas teritoriju labiekārto kopā ar sievu Daci. Viņu pagalmā atrodas arī akmensdārzs ar dzirnavām, koka šūpoles un citi akcenti. «Galvenā dizainere ir sieva, un es viņai palīdzu īstenot dažādas idejas – tā pamatīgāk āra darbiem pieķeramies reizi nedēļā. Mums ir izveidojušās tradīcijas, ko vēlamies realizēt pagalmā, taču, protams, katru gadu šo to arī pamainām,» papildina Ģ.Kadilis. Palu ielas 18 saimnieks norāda, ka viņu mērķis nav kāda novērtējums – ģimene vidi labiekārto sev par prieku. «Protams, ir patīkami, ja kāds, ejot garām, piestāj un priecājas,» vērtē Ģ.Kadilis. Viņš norāda, ka katru gadu cenšas labiekārtot ne vien savas mājas pagalmu, bet arī nelielo zemes pleķīti otrpus žogam, tur iestādot kādu ziediņu. «Mēs nešķirojam – tā ir mūsu vai pašvaldības zeme. Sakārtojam vidi, lai pašiem ir gandarījums».

Garozas ielas 24 – 13 dzīvokļa balkons ar košiem ziediem pārsteidz jau piecus gadus. «Kad dzīvoju Svētē, uz balkona audzēju arī gurķus un zemenes. Mazbērni dažkārt jautā: «Omīt, kāpēc arī šeit tu neaudzē zemenes?» Tad atbildu, ka te jau nav tik daudz vietas,» stāsta balkona saimniece Ingrīda Raģe. Viņa norāda, ka ik gadu ziedošā balkona toni nosaka centrālais zieds – šogad tā ir rozā pelargonija. «Znots teica, ka pietrūkstot vēl kāda akcenta, tādēļ uzdāvināja arī dzeltenu ziedu,» papildina I.Raģe. Viņa ir pirmsskolas skolotāja, un maija nogalē, kad ir mācību gada noslēgums un arī viņas dzimšanas diena, I.Raģes māja esot piepildīta ar puķēm. «Man patīk skaistums – no rīta pamostos, iznāku uz balkona, un garastāvoklis man vienmēr ir labs. Daudzi, ejot garām, man saka: «Labrīt, puķu meitene!» Arī manā bērnudārza grupiņā ir daudz ziedu, mācu bērniem tos laistīt. Es katru dienu sarunājos ar puķēm, aplaistu tās un noteikti ūdenim pievienoju korķīti minerālmēslojuma,» teic saimniece. Viņa atklāj, ka rudenī balkona ziedu sega liecas līdz pat zālienam, savukārt ziemā viņas palodzes rotā orhidejas.

Pastaigājoties pa 2. līniju, uzmanību piesaista 15. mājas priekšā ziedošie grāvji, ko violetā toņu gammā iekrāso īrisi un lupīnas. «Labāk lai zied puķes, nevis aug tikai zālīte – mūsu grāvis ir citādāks,» atzīst mājas saimniece Jeļena Grabovaja. Viņa šeit dzīvo jau deviņus gadus un puķu dobes mājokļa teritorijā iekopj katru pavasari un vasaru. «Man ir daudzgadīgi ziedi, piemēram, peonijas un īrisi, taču katru gadu iestādu arī ko jaunu. Pavasarī mājas pagalmā ziedēja balti, dzelteni un zili ziedi, bet šobrīd – rozā un violeti,» stāsta J.Grabovaja, papildinādama, ka dārzā strādā katru dienu – tā ir viņas sirdslieta. Viņas mājas pagalmā zeļ arī mežrozītes un ceriņi, savukārt šo krāsu gammu papildina mazas rozā puķītes, kas klāj teju visu zālienu, taču saimniece to nosaukumu gan neatminas. «Nopirku nelielu stādiņu, bet patlaban šīs puķītes ir izsējušās pa visu zālienu. Tās veido mīkstu pamatni, uz kuras labprāt gulšņā kaķis, tāpat viņam arī patīk spēlēties ar rozā ziediem, kas atgādina mazas rozā bumbiņas,» papildina 2. līnijas 15. mājas saimniece. J.Grabovajas pagalmu rotā arī balta strūklaka un citi dārza dekori – stirniņa, pīlītes, gulbīši, vāverīte un citi, tādējādi atdzīvinot dārza vidi.

«Ar mīlestību attiekties pret ziediem jau no pašas bērnības mani iemācīja vecāmāte. Viņa šajā saulē nav jau divus gadus, bet pie mūsu mājām aug pujenes, ko atvedām no vecmāmiņas lauku mājām, kas atradās Pūteļos,» stāsta Sarmas ielas 1 saimniece Žanna Skivko. Šī māja vieno trīs paaudzes – Ž.Skivko tajā dzīvo kopā ar vīru Sergeju, saviem vecākiem, dēlu un viņa ģimeni. «Dārza darbus galvenokārt veicam mēs, ģimenes sievietes. Arī mana māsa, kas dzīvo dzīvoklī, atnāk iestādīt kādu ziedu, palīdz dārza darbos,» papildina Ž.Skivko. Tāpat pie mājas aug no Kazahstānas atvestas vīnogas, bet no ēkas iepriekšējā saimnieka šeit saglabājusies plūme, kuras ziedēšana pavasaros piesaista garāmgājēju uzmanību. «Es dārzā strādāju katru vakaru. Teritorija jau ir pavisam neliela – ja būtu plašāka platība, es noteikti iestādītu vēl vairāk ziedu,» tā Ž.Skivko.

Konkursā tiek vērtētas ne tikai privātmāju un daudzdzīvokļu māju teritorijas un balkoni, bet arī uzņēmumu un iestāžu teritorijas. «Sagaidot Pilsētas svētkus, mēs ar patiesi lielu prieku apzaļumojam savu teritoriju – tā jau ir izveidojusies par sava veida tradīciju. Vēlamies, lai sakārtotā vide priecē gan mūs pašus, gan arī pilsētniekus,» stāsta Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra direktore Sarmīte Vīksna. Viņa norāda — kopš iestādes priekšā zied sarkana metāla tulpe, to pavasaros ieskauj arī dzīvās tulpes. Šo vietu savas kāzu dienas iemūžināšanai bieži izmanto jaunlaulātie, jo pāri ielai atrodas Dzimtsarakstu nodaļa. «Savas puķu dobes pielāgojam pilsētas krāsām – to mēs veicam sadarbībā ar uzņēmumu «Dārzs». Teritorijas labiekārtošana ir kopdarbs, un visas vasaras garumā to uzturēt mums palīdz čaklais sētnieks Andris Kuprišs,» tā S.Vīksna, papildinādama, ka apstādījumi pie iestādes jelgavniekus priecē līdz pat vēlam rudenim.

 

Konkursā «Sakoptākais pilsētvides objekts» apbalvotie

Zaļākais loga, lodžijas vai balkona noformējums

Uzvarētāji: Kronvalda iela 3 – 6; Garozas iela 24 – 13; Svētes iela 5 – 3; Meiju ceļš 28 – 27; Mātera iela 31 – 85.

Laureāts: Uzvaras iela 2 – 22.
 

Sakoptākā privātmājas teritorija

Uzvarētāji: 2. līnija 15; Palu iela 18; Garozas iela 10; Ganību iela 31A; Ābeļu iela 6; Zileņu iela 60; Zileņu iela 69.

Laureāti: Tērvetes iela 45; Zemītes iela 4; Žagaru ceļš 12; Sarmas iela 1; Spāru iela 41; Vecpilsētas iela 5; Vecpilsētas iela 8; Malkas ceļš 2D; Kooperatīva iela 1F.
 

Sakoptākais daudzdzīvokļu māju pagalms

Uzvarētāji: Kalnciema ceļš 99; Kalnciema ceļš 101; Zvejnieku iela 15.

Laureāti: Māras iela 8; Māras iela 10; Asteru iela 6; Asteru iela 10; Asteru iela 12.
 

Sakoptākais daudzdzīvokļu māju pagalms

Labākais sētnieks: Vija Marudina; Valentīna Spirova; Svetlana Ūlmane.
 

Sakoptākā valsts vai pašvaldības iestāde, uzņēmums

Uzvarētāji: Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs; SIA «Kulk».

Laureāts: Jelgavas Mākslas skola.

 

Foto: Austris Auziņš

Galerija

Viedokļi

Komentāri

Lietotāja Gunārs attēls

Anita ( Kalnciema ceļš 101) , lai Tev pietiek spēka un izturības arī turpmāk! Apsveicu! Gunārs

Pievienot komentāru

Saistītie raksti