Meklēšanas forma

Apmācies 15 °C Vēja vēsma, 1.5 m/s no ZR
Trešdiena, 2019. gada 21. AugustsVārda dienu svin: Janīna, Linda

Šodien Pasta salā var izzināt mežu

Jana Bahmane
Kā ar mērinstrumentu palīdzību noteikt kokmateriāla vērtību? Kā pareizi atjaunot mežu? Kā noteikt koka vecumu? Kā darbojas mājas ķēdes zāģētava? Atbildes uz šiem un citiem ar meža nozari saistītiem jautājumiem šodien var rast Pasta salā, kur līdz pulksten 17 notiks LLU Meža fakultātes organizētais pasākums «Mežs ienāk Jelgavā».

Meža dienām veltītais pasākums ir vērtīga platforma gan jomas profesionāļiem, kuriem ir iespēja izzināt mežizstrādes un kokapstrādes tehniku, sastapt nozares profesionāļus, gan arī bērniem, jauniešiem un citiem interesentiem, kuri vēlas tuvāk iepazīt meža bagātības un uzzināt par atbildīgu to apsaimniekošanu.

Šodien Pasta salā līdzās dažādu uzņēmumu stendiem un teltīm ir arī vairāku izglītības iestāžu, kurās var apgūt nozares specialitātes, pārstāvniecības. Piemēram, Jelgavas tehnikuma pasniedzēji un audzēkņi pasākuma apmeklētāju acu priekšā veido koka skulptūru Jelgavas simbola – aļņa – galvas veidolā – koka objekts šosezon papildinās vidi Langervaldes mežā. Skulptūra, kas stiepsies vairāk nekā trīs metru augstumā, tiek veidota no priedes koka dēļiem – tas ir divu Jelgavas tehnikuma pasniedzēju un sešu audzēkņu roku darbs. Bet citi interesenti iemēģināt roku kokapstrādē var, noslīpējot un nokrāsojot no koka darināta Jelgavas tehnikuma logo. Savukārt LLU Meža fakultātes pārstāvji stāsta un rāda, kā noteikt koka vecumu, kā pareizi atjaunot mežu un kāda veida stādus izvēlēties. «Pirms ķeršanās pie meža atjaunošanas ir būtiski izprast, kā to pareizi darīt. Ir dažādi stādu veidi, piemēram, kailsakņu stādi, kuriem redzamas visas saknes, stādi ar uzlabotu sakņu sistēmu, kas pirms stādīšanas laukā auguši podiņā vai kastītē, un ietvarstādi, kas auguši nelielā konteinerā un ieguvuši noteiktu formu, – tos var stādīt tikai sagatavotā augsnē un stādīšanai var izmantot stādīšanas stobru,» stāsta LLU Meža fakultātes pasniedzēja Baiba Jansone. Viņa uzsver: ja stāda saknes ir par garu, tās nekādā gadījumā nedrīkst noraut – saknes jānogriež ar asu asmeni, pretējā gadījumā tās var tikt bojātas. Tāpat ir būtiski neatstāt nevienu saknes daļu virszemē, jo tādējādi stāds caur sakni sāks kalst.

Bet jomas profesionāļi rāda un stāsta, kā darbojas dažādas kokapstrādes ierīces. Piemēram, kokmateriālu uzmērīšanas, kvalitātes noteikšanas un testēšanas pakalpojumu sniedzējs «VMF Latvia» iepazīstina ar to, kā notiek apaļo kokmateriālu uzmērīšana ar dastmēru. Uzņēmuma pārstāvji norāda, ka sākumā jāizmēra baļķa garums, tad tā tievākais un resnākais gals, jānovērtē, cik daudz zaru uz tā bijis – kāda ir baļķa kvalitāte, tādējādi nosakot konkrētā kokmateriāla vērtību. Bet interesentiem, kas vēlas mājas apstākļos kaut ko darināt no koka, ir iespēja izmēģināt, kā darbojas mājas ķēdes gateris jeb kokzāģētava, ar kuras palīdzību no apaļkoka var iegūt dēļus. Tā ir viegli saliekama un transportējama automašīnas bagāžniekā.

Pasākuma mazākajiem dalībniekiem ir iespēja piedalīties dažādās darbnīcās, izzinot mežu, bet relaksēties var, paguļot čiekuru vannā. «Iespējams, kāda mūsu skolēna nākotnes profesija būs saistīta ar meža nozari, tādēļ izmantojam iespēju to iepazīt bērniem interesantā un saistošā veidā – caur darbnīcām, spēlēm. Pērn apmeklējām pasākumu «Meža ABC» Kurzemē, bet šodien meža nozari izzinām Jelgavā. Iespējams, kāds no skolēniem šeit vēlāk studēs,» vērtē Bauskas sākumskolas skolotāja Daiga Eimusa, kura uz pasākumu atveda savu audzināmo klasi – 3. klases skolēnus. Pasākumu Pasta salā apmeklē arī Jelgavas izglītības iestāžu audzēkņi.

Jāpiebilst, ka šodien LLU Meža fakultātes 5. stāvā atklāta Zemgales reģiona medību trofeju izstāde, ko papildina Sarmītes Zuteres keramikas darbi un Rūtas Kazākas botāniskie zīmējumi. Izstāde apskatāma līdz 3. maijam.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti