Meklēšanas forma

Skaidras debesis 22 °C Vēja vēsma, 1.3 m/s no R-ZR
Sestdiena, 2019. gada 20. JūlijsVārda dienu svin: Ritma, Ramona

Savvaļas zirgu saimei piepulcējušies divi kumeļi

Anastasija Miteniece
Pavasara ieskaņā augusi Pilssalas savvaļas zirgu saime – to kuplinājuši divi kumeļi. Šā gada pirmdzimtais nācis pasaulē 16. februārī, savukārt otrs kumeļš – šonedēļ, 3. aprīlī. Jāpiebilst gan, ka šogad kuplajā zirgu saimē ziemas periodā piedzīvoti arī zaudējumi – bojā gājuši divi gadu veci kumeļi. Kopumā pulkā šobrīd ganās 65 savvaļas zirgi.

Savvaļas zirgu uzraugs Einārs Nordmanis stāsta, ka šī ziema bijusi samērā maiga, tomēr divi kumeļi to nepārdzīvoja – viņi dzimuši īsi pirms aukstuma iestāšanās un nav paspējuši pietiekami uzņemt spēkus. «Ziemā īpaši jaunie kumeļi mēdz pakrist vai doties atpūtā, tomēr vēlāk nespēj tikt atpakaļ uz kājām,» tā viņš, skaidrojot, ka izturīgākie ir tie, kas dzimst pavasarī, jo tad zirgiem ir visa vasara, lai sagatavotos ziemai – uzņemtu spēkus un uzbarotos. «Tieši tādi būs nesen dzimušie kumeļi,» tā E.Nordmanis. Viņš stāsta, ka tuvākajā laikā varētu piedzimt vēl ap 10 līdz 15 jaunu kumeļu. «Optimālais zirgu skaits, ko Pilssala var uzturēt, lai teritorija nebūtu pārbradāta un zirgi justos gana brīvi, ir ap 70, tādēļ visdrīzāk daži zirgi varētu drīzumā ceļot uz Holandi,» saka zirgu uzraugs. Viņš stāsta, ka parasti mazajiem kumeļiem svarīgi būt ar mammu, tādēļ tiek aizgādātas vai nu jau pieaugušas zirgu ģimenes, vai zirgi, kuriem nav radniecīgas saiknes, bet kuri savā starpā labi satiek. «Pulkā svarīgi saglabāt līdzsvaru. Piemēram, šobrīd ir pārāk daudz ērzeļu un tas ir bīstami, jo starp tiem notiek kautiņi, kuru laikā var ciest mazākie. Tāpat svarīgi mainīt zirgus un nepieļaut tuvu radniecību, jo šajā gadījumā piedzimušie kumeļi ir vārgāki, mazāki un nav tik izturīgi,» stāsta zirgu uzraugs.

Jāpiebilst, ka arī šobrīd pulkā ir viens nošķirts kumeļš, kurš nav gana spēcīgs, lai ganītos ar citiem zirgiem. «Šobrīd aktīvi viņu dakterējam – dodam vitamīnus, barojam, regulāri ceļam kājās,» uzsver E.Nordmanis. Viņš lēš, ka šis zirdziņš, visdrīzāk, vairs neatgriezīsies pulkā, bet gan tiks nodots gādīgās cilvēku rokās.

Tāpat līdz ar to, ka Pilssalā tiek būvēts skatu tornis un savvaļas zirgu mājvietu drīz vien apmeklēs arvien plašāks jelgavnieku un tūristu skaits, E.Nordmanis atgādina par īpaši nozīmīgiem priekšnoteikumiem, apciemojot savvaļas zirgus. «Tie ir savvaļas zirgi, kuriem kategoriski nedrīkst uzbāzties ar savu draudzību. Cilvēki brauc ar kārumiem – baltmaizi, picu – un baro zirgus no rokas, bet jāsaprot, ka tas ir kategoriski aizliegts, jo var novest pie nelaimes. Zirgi ātri pierod – vairākkārt paēdot no cilvēka rokas, viņi var nākamajā reizē barā ielenkt jebkuru Pilssalas apmeklētāju, agresīvi gaidot kārtējo našķi,» skaidro zirgu uzraugs. Viņš uzsver – vislabāk, ja labvēļi zirgus vēro no attāluma, savukārt, ja ir vēlme tos pabarot, apmeklētāji aicināti atstāt burkānus vai sarkanās bietes jebkurā vietā Pilssalas teritorijā, jo zirgi tās noteikti pamanīs un apēdīs.

Foto un video: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Komentāri

Lietotāja Viedoklis attēls

Ja šo afišē kā tūrisma objektu un vietu, kur vietējiem pabūt tuvāk dabai, tad vai nebūtu laiks padomāt par to kā vidi (konkrēti teritorijas sākumu) sakārtot un padarīt acij tīkamu. Runa neiet par dubļiem, bet gan par riepām , dzelžiem un visu pārējo pie vecajām darbnīcām, kur zirgiem ir arī brīva piekļuve.

Pievienot komentāru

Saistītie raksti