Meklēšanas forma

Skaidras debesis 22 °C Vēja vēsma, 1.3 m/s no R-ZR
Sestdiena, 2019. gada 20. JūlijsVārda dienu svin: Ritma, Ramona

Ozolskvēra ozolu glābt neizdodas

Kristīne Langenfelde
Šorīt Ozolskvērā profesionāli arboristi uzsāka zaru izzāģēšanu bīstamajam dižozolam, vēl cerot, ka izdosies koku glābt. Taču darbu gaitā kļuva skaidrs – koka bojājumi ir tik plaši, ka arī pēc bīstamāko zaru izzāģēšanas tas turpinātu apdraudēt skvēra apmeklētājus. Tāpēc pusdienlaikā profesionāļi pieņēma lēmumu, ka koku tomēr nāksies nozāģēt.

Jau šovasar ozolu, kas aug Ozolskvērā līdzās bērnu rotaļu laukumam un pilsētnieku iecienītai atpūtas vietai, gan pašvaldības speciālisti, gan arborists, gan arī Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki atzina par stipri bojātu un bīstamu. Ozolam laika gaitā bija radušies būtiski sakņu sistēmas bojājumi, iztrupējusi stumbra pamatne un bija vairāki vaļēji dobumi pie pamatnes, kuros konstatēta brūnā trupe. «Jau ilgstoši centāmies dižkoku glābt, regulāri to kopjot un izzāģējot, taču šodien kopā ar profesionāliem arboristiem nācās pieņemt lēmumu, ka pat pēc viskvalitatīvākās kopšanas vairs nav iespējams novērst koka bīstamību un nodrošināt, lai tas pēkšņi vējā nenolūztu un neapdraudētu cilvēkus Ozolskvērā,» atzīst pašvaldības iestādes «Pilsētsaimniecība» mežzinis Mārtiņš Krūmiņš.

Taču dižozolam tiks dots otrs mūžs – oktobrī Jelgavas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes «Pasaciņa» audzēkņi kopā ar pedagogiem salasīja dižkoka zīles un iedēstīja tās melnzemē, lai gaidītu, kad sāks dīgt jaunie ozoliņi. «Ceram, ka pēc gadiem mūsu izaudzētie koki atgriezīsies Ozolskvērā un, iespējams, arī citās pilsētas vietās,» toreiz teica «Pasaciņas» vadītāja Zane Koroļčuka, piebilstot, ka bērnudārzs ir iesaistījies «Latvijas valsts mežu» koku sēšanas un stādīšanas akcijā «Skābeklis», tāpat iestādes teritorijā jau aug ap metru augstas kastaņas, kas izaugušas no savulaik «Pasaciņas» audzēkņu iestādītiem kastaņiem.

Vienlaikus pašvaldība, izprotot, ka ozols bija viens no skvēra simboliem, paredz, ka no nozāģētā koka Ozolskvērā varētu tapt jauns vides objekts. «Tas jau, protams, būs mākslinieku un koktēlnieku redzējums, bet kāpēc gan, piemēram, līdzās metāla aļņa skulptūrai nevarētu tapt mazāka izmēra koka aļņa skulptūra?!» sprieda M.Krūmiņš.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Komentāri

Lietotāja ozols attēls

neizdodas izglābt, jo nozāģēja...
Lietotāja Edgars attēls

Mani šis stāsts nepārliecina ;( Zīles un bērnudārzs kā stādu audzētājs ir ņirgāšanās.
Lietotāja Zane attēls

Noteikti ir arī profesionālim šīs zīles, lai izaudzētu stādiņus. Bet arī bērnudārzā tie var mierīgi izaugt, jo nekas nav neiespējams. Un bērniem liela atbildība un piedzīvojums. Nekādu ņirgāšanos šeit nesaskatu.
Lietotāja Jelgavnieks attēls

*Izaugs
Lietotāja Jelgavnieks  attēls

Žēl, bet priecē tas, ka cilvēki kokam izrādā tādu cieņu. Ceru, ka no šī ozola zīlēm Jelgavā izauks vairāki tikpat diženi koki.

Pievienot komentāru

Saistītie raksti