Meklēšanas forma

Apmācies -5 °C Viegls vējš, 2.8 m/s no D-DA
Otrdiena, 2019. gada 22. JanvārisVārda dienu svin: Austris

«No brīvības līdz brīvībai» – Jelgavā

Jana Bahmane
Godinot Latvijas pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes 159. dzimšanas dienu, 14. septembrī Jelgavā notiks pasākumu cikls «No brīvības līdz brīvībai».

Vērienīgākais notikums būs multimediālais uzvedums «Četri prezidenti», kas caur 3D animāciju, mūziku un tekstu atklās Zemgali kā pirmo četru  Latvijas prezidentu šūpuli. Pasta salas slidotavā notiks koncerts «Vēl viena dziesma būs…» ar Jelgavas kopkora un dejotāju dalību, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā tiks atklāta izstāde «Laikmets. Dzimtas stāsts», bet Jelgavas jaunieši šajā dienā aicināti diskutēt par brīvības jēdzienu, piedaloties forumā «Brīvība – izpratne, piederība, attīstība». Pasākumu cikls iekļauts Latvijas valsts simtgades svinību programmā, un visi svētku pasākumi būs bez maksas.

J.Čakstes jubilejai veltīto pasākumu ciklu Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) pulksten 12 ievadīs jauniešu forums «Brīvība – izpratne, piederība, attīstība», kurā Jelgavas 10.–12. klašu skolēni un profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi diskutēs par brīvību šodien un rīt. ZRKAC pārstāve Alise Gubene norāda, ka forums norisināsies trīs daļās. Pirmā būs veltīta pagātnei, un tajā jaunieši kopā ar vēsturnieku Andri Tomašūnu izzinās Jelgavas lomu un nozīmi dažādos laikposmos. Otrajā foruma daļā, kas būs veltīta tagadnei, piedalīsies uzņēmēji Artūrs Savickis, Ilze Priževoite, Inga Gūtmane, Juris Sīlis, kā arī Jelgavas Biznesa inkubatora vadītājs Ņikita Kazakevičs, daloties pieredzē, kā, izmantojot domāšanas un rīcības brīvību, darīt to, kas aizrauj. Savukārt ZRKAC karjeras konsultantes Līgas Dambergas vadībā jaunieši centīsies izprast, ko piederība Jelgavai nozīmē ikvienam no mums. Pasākuma noslēdzošajā daļā notiks «Ideju bokss» jeb debates par Jelgavas pilsētas attīstības scenārijiem – savās idejās dalīsies komandas, kuru sastāvā būs gan uzņēmēji, gan arī jaunieši, savukārt pārējiem foruma dalībniekiem būs iespēja nobalsot par, viņuprāt, atbilstošāko perspektīvu.

Pulksten 17 jelgavniekus pulcēs svinīgais piemiņas brīdis un ziedu nolikšana pie J.Čakstes pieminekļa, bet vēlāk interesenti aicināti doties uz Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeju, kur caur vairākās paaudzēs ģimenē glabātiem priekšmetiem, dokumentiem un fotogrāfijām, kas apkopoti izstādē «Laikmets. Dzimtas stāsts», varēs iepazīt jelgavnieku dzimtas. «Uzrunājām dzimtas, kas vairākās paaudzēs saistītas ar Jelgavu un ir jelgavniekiem zināmas, un aicinājām dzimtu pārstāvjus dalīties ar vēsturiskām liecībām, kas visspilgtāk raksturo cilvēku, kam tās piederējušas, liecinot par viņa profesiju un vaļaspriekiem. Vēlamies, lai ar šo liecību palīdzību atklājas dzimtas vēsture,» skaidro muzeja direktores vietniece Marija Kaupere. Izstādes atklāšana Jelgavas muzejā notiks pulksten 18 – to ievadīs pirmā Valsts prezidenta mazmazmeitas Kristīnes Čakstes stāstījums par J.Čakstes – tās dienas jubilāra – kuplo dzimtu. Pasākumā piedalīsies arī citi J.Čakstes dzimtas pārstāvji, bet izstāde «Laikmets. Dzimtas stāsts» muzejā būs apskatāma līdz 14. oktobrim.

Savukārt vakara turpinājumā jelgavnieki aicināti izbaudīt svētku koncertu «Vēl viena dziesma būs…» Pasta salas slidotavā. «Jānis Čakste ir ne vien Latvijas pirmais Valsts prezidents, bet arī ceturto Latviešu vispārējo dziesmu svētku, kas 1895. gadā notika Jelgavā, dvēsele, tādēļ koncerta gaitā mēs viņu izcelsim kā personību ar dažādām šķautnēm,» stāsta koncerta režisore Lolita Muižniece. Koncertā piedalīsies Jelgavas pilsētas apvienotais koris, izpildot skaistākās kora dziesmas, kā arī tautas deju ansamblis «Lielupe», solisti un teicēji. Koncerta sākums – pulksten 20.

Bet LLU Tehniskās fakultātes fasādi un Driksu atdzīvinās multimediālais uzvedums «Četri prezidenti», kas no pulksten 21.30 līdz 24 ik pa desmit minūtēm uzburs mūsdienīgu vēstījumu par pirmo četru Latvijas Valsts prezidentu – J.Čakstes, Gustava Zemgala, Alberta Kvieša un Kārļa Ulmaņa – šūpuli Zemgali. «3D grafika tiks demonstrēta uz Tehniskās fakultātes ēkas sienas, tādēļ vislabāk multimediālo uzvedumu varēs baudīt no Pasta salas. Trīs dimensiju animācija, sinhronizēta ar muzikālo stāstījumu, radīs nebijušu telpiskuma un klātesamības izjūtu,» tā projekta izpildproducents Jānis Elsts. Multimediālā uzveduma ilgums – astoņas minūtes.

Jāpiebilst, ka šie pasākumi notiek Latvijas simtgades iniciatīvas «No brīvības līdz brīvībai. Brīvības ielu stāsts» gaitā, kas šogad norisinās deviņās Latvijas pilsētās. Rada un dara Kultūras ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Valsts reģionālās attīstības aģentūra, Latvijas Lielo pilsētu asociācija, Jelgavas pilsēta un pašvaldības iestāde «Kultūra».

Foto: no «Jelgavs Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru