Meklēšanas forma

Apmācies 15 °C Vēja vēsma, 1.5 m/s no ZR
Trešdiena, 2019. gada 21. AugustsVārda dienu svin: Janīna, Linda

Jelgavas vecmātei pasniedz Gada balvu medicīnā

Anastasija Miteniece
Ceturtdien kultūras pilī «Ziemeļblāzma» Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) sadarbībā ar Veselības ministriju (VM) ceremonijā «Gada balva medicīnā 2018» tradicionāli pateicās par darbu valsts medicīnas speciālistiem. Nominācijā «Gada vecmāte» balva pasniegta Jelgavas pilsētas slimnīcas vecmātei Sanitai Zemītei.

Šogad «Gada balva medicīnā» tika pasniegta 15 nominācijās, no kurām astoņās apbalvojamos izvirzīja Latvijas iedzīvotāji. Nominācijā «Gada vecmāte» iedzīvotāji visvairāk balsojuši jelgavnieci S.Zemīti. Viņa strādā Jelgavas pilsētas slimnīcā no 2000. gada – 19 gadu garumā pieņem dzemdības, bet 15 gadus aprūpē un ikdienu vada ap 30 topošo māmiņu grūtniecību.

«Biju ļoti pārsteigta, uzzinot, ka cilvēki mani jau otro gadu ir pieteikuši nominācijai – tā taču parasti nenotiek. Vienlaikus gan saprast, ka tevi novērtē klienti, ir labākā godalga,» tā vecmāte, papildinot: viņas darbā ir ļoti svarīgs arī komandas darbs, tādēļ lielu pateicību par atbalstu un gūto pieredzi viņa izsaka Jelgavas pilsētas slimnīcas Dzemdību nodaļas, kā arī Ambulatorās nodaļas kolēģiem. Savukārt ģimenei saka paldies par sapratni un izturību.

S.Zemīte stāsta, ka savulaik viņa kļuvusi par vecmāti, iedvesmojoties no savas vecmātes pirmā bērniņa gaidībās. «Spilgti atceros, kā, esot grūtniece, pie savas vecmātes jutos aprūpēta un vienmēr gaidīta. Tas manī rosināja domas, ka arī mani šāda profesija varētu darīt laimīgu,» atminas S.Zemīte, uzsverot: uzsākot darba gaitas kā vecmātei, pārliecība tikai apstiprinājās. «Man savulaik ir ļoti paveicies, jo mani uzaicināja darbā Jelgavas pilsētas slimnīcā uzreiz pēc mācībām. 2000. gadā tā bija pārsteidzoša veiksme, jo vakances Dzemdību nodaļās tajā laikā bija uz izķeršanu. Savukārt, kopš uzsāku darba gaitas, sapratu, ka esmu sava darba fanātiķe. Jāatzīst – citādāk te nemaz nevar būt. Es neskaitu darba stundas un saprotu, ka arī pēc darba dienas slimnīcā mana darba diena nebeidzas, jo man jebkurā brīdī jābūt sasniedzamai – atbalsts grūtniecei ir nepieciešams arī ārpus pieņemšanas stundu laika,» teic S.Zemīte. Viņa atminas, ka būt mobilai nācies dažādās dzīves situācijās – steigties uz klientes dzemdībām no sava bērna izlaiduma, radinieku dzimšanas dienām vai pat atvaļinājuma ārzemēs. Bet lielākais gandarījums ir būt klāt – no pirmajiem grūtniecības mēnešiem līdz pirmajām bērna dzīves stundām.

Vecmāte atzīst, ka lielākais izaicinājums ikdienas darbā ir prasmīga komunikācija. «Cilvēki ir ļoti dažādi, tādēļ ir jāmāk katram atrast pieeju – ir grūtnieces, ar kurām jārunā ļoti uzmanīgi, jo viņas saasināti uztver jebkuru negatīvu informāciju, bet vienlaikus ir topošās māmiņas, kurām viss jāsaka tieši, bez gariem ievadvārdiem,» teic S.Zemīte. Viņa norāda, ka galvenais vecmātes uzdevums ir panākt topošās māmiņas uzticēšanos – tad arī sadarbība izdodas veiksmīga, bet grūtniecība – maksimāli komfortabla. «Cenšos, lai katra māmiņa grūtniecības laikā justu, ka viņa ir īpaša, gaidīta un viņas rūpes vienmēr tiktu uzklausītas,» ikdienas darba gaitas apraksta S.Zemīte.

Kolēģi Jelgavas pilsētas slimnīcā S.Zemīti raksturo kā saprotošu, atsaucīgu cilvēku un savas jomas profesionāli, uz kuru vienmēr var paļauties. Savukārt māmiņas, kuras pieteica vecmāti nominācijai, atzīst – tā ir vecmāte, kura bijusi blakus grūtākajās dzīves situācijās un jau grūtniecības laikā kļuvusi teju par ģimenes locekli.

Pasākuma gaitā Jelgavas vecmāti sveica bijusī veselības ministre «MFD Veselības grupas» galvenā ārste ginekoloģijā Ingrīda Circene. Viņa S.Zemītei pasniedza mākslinieka Armanda Jēkabsona veidotu statueti «Dzīvības asns», kas ir kā atgādinājums par dzīvības un veselības vienotību.

Jāpiebilst, ka «Gada balva medicīnā» pasniegta jau devīto reizi – ik gadu tā iespēja pateikt paldies profesionālajiem un nesavtīgajiem mediķiem, sniedzot atbalstu viņu ieguldījumam. Šogad apbalvojumi pasniegti 15 nominācijās, no kurām astoņās apbalvojamos izvirzīja Latvijas iedzīvotāji. Kopumā sabiedrības balsojumā paldies teikts 2746 dažādiem medicīnas speciālistiem. Visaugstāk cilvēki mediķos vērtējuši profesionalitāti, zināšanas, uzticību, pacietību un spēju komunicēt.

Iedzīvotāji svinīgo balvas pasniegšanas ceremoniju varēs skatīt LNT kanālā 17. martā pulksten 15.50.

Foto: publicitātes/«Latvijas Ārstu biedrība»

Galerija

Viedokļi

Komentāri

Lietotāja Sanita attēls

Varbūt par gadiem ir mainījusies. Kādreiz steādāja ļoti pavirši. 10 gadi atpakaļ meitu dzemdēju. Paviršs darbs. Jelgavā liela izvēle nav vecmātes. Lai saņemtu apbalvojumu. Cilvēkam tiešām darbs jādara ar mīlestību. Retais to var darīt.

Pievienot komentāru