Meklēšanas forma

Skaidras debesis 22 °C Vēja vēsma, 1.3 m/s no R-ZR
Sestdiena, 2019. gada 20. JūlijsVārda dienu svin: Ritma, Ramona

Jelgavas muzejā – kara vēstures liecības

Jana Bahmane
Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā atklāta jauna pastāvīgā ekspozīcija «Karavīrs un kari Jelgavā cauri laiku lokiem» – tā apkopo kara vēstures liecības, sākot ar Livonijas kara laiku līdz Otrajam pasaules karam.

«Ideja par karu tematikai veltītas zāles izveidi mums radās jau sen, jo kari ir būtiska Jelgavas vēstures daļa. Taču vislielākais pamudinājums šādas tematiskās zāles izveidei bija projekta «Starptautiskas nozīmes kultūras tūrisma maršruts «Baltu ceļš»» gaitā tapusī šai pašai tēmai veltītā virtuālā ekspozīcija, kas muzejā apskatāma kopš gada sākuma,» norāda Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktores vietniece Marija Kaupere.

Ekspozīcijā var apskatīt, piemēram, Latvijas augstāko militāro apbalvojumu – Lāčplēša Kara ordeni –, kas iedibināts 1919. gada 11. novembrī un ko pasniedza laikaposmā no 1920. līdz 1928. gadam. Ar šo ordeni apbalvoja par kaujas nopelniem Latvijas Neatkarības karā. Vēl viens nozīmīgs eksponāts ir 3. Jelgavas kājnieku pulka krūšu nozīme, iegūta no ASV, un Pirmā pasaules kara vācu militārais apbalvojums – 2. šķiras Dzels krusts. Tāpat ekspozīciju bagātina divi maketi – Saivas Kuples veidotais makets «Vecā Jelgavas pils pirms uzspridzināšanas 18. gadsimta 40. gados» un Pāvila Lūciņa makets, kas atspoguļo Ziemassvētku kaujas Tīreļpurvā 1917. gada janvārī. Vēl viens interesants eksponāts ir 20. gadsimta 30.–40. gadu Latvijas karogs, kas padomju okupācijas laikā bijis paslēpts kādas Jelgavas apkaimes mājas bēniņos un atrasts 21. gadsimta sākumā, veicot remontu. Jelgavas muzeja galvenais krājuma glabātājs Aldis Barševskis norāda, ka tāpat ekspozīcija apkopo Pirmā un Otrā pasaules kara ieročus, 19. gadsimta pistoles, apskatāms čuguna lielgabals. «Daudzas vēstures liecības iepriekš nav eksponētas vai palikušas neizceltas citās ekspozīcijās,» tā A.Barševskis.

Jaunatklātajā zālē apskatāmi arī karavīru tērpi, piemēram, 13.–14. gadsimta zemgaļu karavīra tērps, Latvijas armijas karavīra tērps 20. gadsimta 20. gados, Latvijas armijas ģenerāļa forma un citi.

Bet virtuāli izsekot četru karu norisei – sākot ar Livonijas karu un beidzot ar Otro pasaules karu – var virtuālajā ekspozīcijā. Četros sižetos ekspozīcijas apmeklētājs var iziet cauri četriem kariem, ieraudzīt, kā mainījusies kara tehnika, karavīru apģērbs. Tāpat nozīmīga pievienotā vērtība ir iespēja sižetos redzēt kara ainas vēsturiskās Jelgavas vietās, kuras mūsdienās ir mainījušās līdz nepazīšanai. Izmantojot vēsturiskas fotogrāfijas, muzeja darbiniekiem izdevies pilnībā rekonstruēt, piemēram, Jelgavas tirgus laukumu, kura atmosfēru var izjust ar virtuālo briļļu starpniecību.

Jāpiebilst, ka šodien muzejā norisinājās seminārs «Interaktīvo animācijas spēļu – ekspozīciju ieviešana praksē», kurā Jelgavas muzejs un Lietuvas kompānijas «MultimediaMark», kas izstrādāja virtuālās ekspozīcijas tehnisko risinājumu, pārstāvji dalījās savā pieredzē ar Dobeles un Tukuma muzeju kolēģiem.

Foto: Ivars Veiliņš

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti