Meklēšanas forma

Apmācies 15 °C Vēja vēsma, 1.5 m/s no ZR
Trešdiena, 2019. gada 21. AugustsVārda dienu svin: Janīna, Linda

Ieviestas izmaiņas Vakcinācijas noteikumos

Anastasija Miteniece
Valdība apstiprinājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos «Vakcinācijas noteikumi», kas paredz uzreiz vairākas izmaiņas: turpmāk pret vējbakām bērnus vakcinēs divreiz; no 1. oktobra valsts pilnībā apmaksās pretgripas vakcīnu grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam; no 2020. gada 1. janvāra pusaudžus vairs nevakcinēs pret poliomielītu.

SIA «Medicīnas sabiedrība «Optima 1»» valdes locekle Ingrīda Budrēvica skaidro, ka valstī rasts finansējums, lai turpmāk apmaksātu vakcīnu pret vējbakām bērni saņemtu divreiz: pirmo reizi, tāpat kā līdz šim, to veiks 12–15 mēnešu vecumā, bet revakcinācija notiks, uzsākot skolas gaitas, – septiņu gadu vecumā vai agrāk. Taču būtiski, ka otrā vakcīnas deva būs nepieciešama tiem bērniem, kuri līdz mācību gaitu uzsākšanai vējbakas nebūs pārslimojuši. «Ņemot vērā jauno kārtību un to, ka sākumskolas vecuma bērni līdz šim nav saņēmuši otro vakcīnu pret vējbakām, šobrīd revakcinācija tiks veikta 7–12 gadu veciem bērniem,» tā I.Budrēvica, papildinot, ka šā vecuma bērnu vecāki aicināti sazināties ar ģimenes ārstu, lai vienotos par vakcināciju. Viņa norāda, ka revakcinācijas jeb otrās vakcīnas vajadzība pierādīta jau pirms vairākiem gadiem, tomēr ilgu laiku tai netika rasts valsts finansējums.

Izmaiņas noteikumos skar arī valsts apmaksātās gripas vakcīnas saņemšanas kārtību. Proti, pašreiz gripas vakcīna 50 procentu apmērā tiek kompensēta grūtniecēm un 100 procentu apmērā – bērniem no 6 līdz 23 mēnešiem, tomēr process valsts apmaksātas potes saņemšanai ir komplicēts – jāsaņem ārsta recepte, aptiekā jāiegādājas vakcīna, pēc tam jādodas pie ģimenes ārsta vakcinēties. Lai samazinātu slogu ārstiem, uzlabotu pretgripas vakcīnas pieejamību un nodrošinātu vienotu pieeju, pretgripas vakcīna grūtniecēm un bērniem 6–23 mēnešu vecumā no 1. oktobra tiks iekļauta vakcinācijas kalendārā un norādītajām iedzīvotāju grupām bez maksas nodrošināta medicīnas iestādēs. I.Budrēvica akcentē, ka vakcīnas ik gadu pieejamas jebkurā Jelgavas pilsētas medicīnas iestādē, kurā veic profilaktiskās vakcinācijas. Lai uzzinātu tuvākās vakcinācijas vietas, iedzīvotāji aicināti konsultēties ar savu ģimenes ārstu.

Tāpat no nākamā gada pusaudžiem paredzēts atteikties no poliomielīta vakcīnas devas 14 gadu vecumā. «Poliomielīta vakcīnas izraisītā imunitāte bērnam pietiekamā līmenī tiek sasniegta ar vakcīnām, kas veiktas līdz skolas vecumam, tādēļ revakcinācija 14 gados tiek atcelta,» skaidro I.Budrēvica.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti