Meklēšanas forma

Lietus 4 °C Mērens vējš, 6.4 m/s no DR
Ceturdiena, 2019. gada 17. JanvārisVārda dienu svin: Tenis, Dravis

Iešūpo pavasari Jelgavas pils parkā

Anastasija Miteniece
Olu krāsošanas darbi pie lielā katla, pieaugušo sajūsmas skaņas lielajās Lieldienu šūpolēs un daudzi bērnu lūgumi paņemt mājās skaistos izstādes trušus – tā iesākās tradicionālās Lielās pastaigas rīts Jelgavas pils parkā.

Pavasara iešūpošana pils parkā vairāku stundu garumā turpinājās ar aktivitātēm jebkuram vecumam un gaumei. Bērnu populārākās pasākuma pieturvietas bija piepūšamās atrakcijas, lielās un mazās šūpoles, olu ripināšana un izbraucieni ar zirgiem un ponijiem. Deviņgadīgā Marta ar vienpadsmit gadus veco brāli Rihardu pastaigā piedalījās no paša rīta un nobaudīja visas iespējamās aktivitātes. «Vislabāk man patika izbrauciens ar zirgu un trušu izstāde. Es ļoti gribētu, lai mums mājās būtu šāds pūkainis. Vecāki solīja padomāt,» atklāj Marta. «Es pamēģināju staigāt ar koka kājām – nebiju domājis, ka tas ir tik grūti, bet man sanāca. Man patika arī olu ripināšana un olu golfs. Tur ir jāmāk regulēt sitiena spēku un, tā kā eju uz tenisa treniņiem, šodien visur biju uzvarētājs un pamācīju arī citiem,» atzīst Rihards.

Pieaugušo starpā īpašu atzinību bija ieguvušas lielās Lieldienu šūpoles. «Šodien esam kuplā skaitā, stāvējām rindā un izšūpojāmies visi – arī tie, kas negribēja,» smejas Inese, piebilstot, ka vismaz piecreiz iešūpojas katru gadu, jo tic – tiem, kas Lieldienās šūpojas, vasarā nekodīs odi. Populāri šī gada pastaigā bija arī olu krāsošanas darbi. Palīgi lieliem un maziem krāsotājiem – Ina un Raivis – atzīst, ka jau no paša rīta rosība bijusi ļoti liela. «Jāsaka, ka šodien ļoti aktīvi bija gan bērni, gan vecāki, kuri ar tikpat lielu entuziasmu mēģināja pareizi sagatavot un ietīt olas krāsošanai lielajā katlā,» stāsta Ina. Pastaigas dalībnieki Evita, viņas dēls Toms un vīrs Džeikobs šodien uz svētkiem pils parkā ieradušies no Amerikas. «Nedēļas sākumā atlidojām uz Lieldienu brīvdienām pie maniem vecākiem. Tā kā dzīvojam tepat viesnīcā, devāmies krāsot olas tradicionāli – sīpolu mizās, ietinot tās ar putraimiem un lapām,– un vēlāk dosimies ciemos jau ar skaisti nokrāsotām,» atklāj Evita, piebilstot, ka šie svētki ir lieliska iespēja vīru iepazīstināt ar latviešu kultūru. Savukārt Džeikobs atzīst, ka viņam pasākums šķiet ļoti kolorīts, taču tā arī nav izdevies saprast dažu aktivitāšu nozīmi. Vīrietis runā par Lieldienu pastaigas māla podu skaldīšanu. Jelgavniece Līvija gan mācējusi izskaidrot, ka šī ir precizitātes un redzes atmiņas spēle. «Jums iedod koka zaru, aizsien acis un iegriež. Jūsu uzdevums pēc iegaumētā virziena tikt līdz māla podam un sašķelt to ar koka zaru. Es varu teikt, ka šodienas pasākuma viesiem ir ļoti labas prasmes – vīriem daudz spēka, bet sievietēm gana labas orientēšanās spējas,» atklāj pastaigas dalībniece.

Rosība notika arī Lieldienu tirdziņā, kur gardi smaržoja svaigi maizes klēpji, gatavojās saldā cukurvate un svētku piparkūkas. «Mēs dodamies pēc gardumiem un siltas tējas, lai nedaudz sasildītos un svinētu šodienu,» stāsta jaunā māmiņa Ilze, kura ar vīru nākusi parkā no jauno jelgavnieku sveikšanas, kas risinājās pils pagalmā. Jāpiebilst, ka tirdziņš ieinteresēja ne tikai gardēžus, bet arī keramikas izstrādājumu un rotaslietu cienītājus. 

Vēl vieni pilsētas ciemiņi, kuri ieradušies pārsteigti, cik ļoti mainījusies Jelgavas pilsēta dažu gadu laikā, ir Pedeņu ģimene. «Atbraucām ciemos pie radiniekiem tieši Lieldienu laikā, lai parādītu bērnam to, ko viņš nekad neredzēs mūsu ārzemju mājās – skaļas un skaistas svinības latviešu mūzikas pavadījumā,» atklāj Solvita folkloras kopas «Dimzēns» mūzikas pavadījumā, piebilstot, ka viņas dzimtā pilsēta ar gadiem paliek tikai skaistāka un mūsdienīgāka.

Lai arī laikapstākļi nelutināja Lielās pastaigas dalībniekus, draudzīgā noskaņojumā Jelgavas pils parkā tika aizvadītas pozitīvas un lustīgas pirmās Lieldienas.

Vairāk par tuvākajā laikā plānotajiem pasākumiem Jelgavā var uzzināt portāla www.jelgavasvestnesis.lv sadaļā «Afiša».

Foto: Austris Auziņš

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti