Meklēšanas forma

Lietusgāzes 11 °C Vēja vēsma, 1.4 m/s no R-ZR
Ceturdiena, 2019. gada 19. SeptembrisVārda dienu svin: Verners, Muntis

Iedzīvotāji vienojas Lielās talkas darbos; šā gada akcents – labiekārtošana

Anastasija Miteniece
Stādīja krūmus un puķes, krāsoja žogu, laboja smilškasti, ravēja nezāles un sakārtoja pagalmam piegulošo teritoriju – šos un daudzus citus labus darbus Jelgavā šodien veica Lielās talkas dalībnieki. Bet talkas kulminācija pusdienlaikā notika pie pilsētas rotaļu laukuma Ozolskvērā. Tur pašvaldības pārstāvji kopā ar pilsētas ģimenēm simboliski iesaistījās gandrīz septiņus metrus augsta ozola stādīšanā.

Pērn ozolu, kas auga Ozolskvērā līdzās bērnu rotaļu laukumam, pašvaldības speciālisti, arborists un Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki atzina par stipri bojātu un bīstamu, un tas tika nozāģēts. Jau drīzumā koka simpozija laikā no šī dižozola tiks radīta īpaša skulptūra, bet šodien līdzās nozāģētajam kokam tika iestādīts jauns. «Esam pateicīgi dižajam ozolam, kas ilgus gadus ir priecējis apkārtējos ar savu varenību. Lai šodien iestādītais koks ir lielā ozola dzimtas turpinājums,» uzrunājot jelgavniekus ozola stādīšanas vietā, norādīja Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš. Jāpiebilst, ka tehniskie stādīšanas darbi drošības nolūkos norisinājās jau piektdien, savukārt šodien pie rotaļām un priekšnesumiem, pilsētas ģimenes un pašvaldības pārstāvji simboliski aplaistīja jauniestādīto koku. «Pie manis saglabājusies fotogrāfija, kas uzņemta 1947. gadā – tad biju pirmajā vai otrajā klasē, un kopā ar draugiem mūs nobildēja, rotaļājoties pie lielā ozola. Cik daudz šis koks tomēr piedzīvojis,» vērtē jelgavniece Velta Kalniņa.

Labiekārtošanas darbi aktīvi notika arī citviet pilsētā. Piemēram, Pulkveža Bieža ielas 10.–12. nama iedzīvotāji šodien krāsoja žogu, atjaunoja smilškasti, laboja veļas žāvēšanas vietu, mazgāja logus kāpņutelpā, kā arī tīrīja pagrabu. «Talkas vienmēr ir iespēja ne vien savest kārtībā kopīpašumu, kas ir mūsu pašu ikdienas atpūtas vieta, bet arī tikties un labāk iepazīties ar saviem kaimiņiem,» teic šīs vietas talkas iniciatore Jolanta Valdovska. Savukārt Ganību ielas 86 nama iedzīvotāji šogad veica daudzveidīgus pagalma labiekārtošanas darbus. «Dzīvoju šeit jau 37 gadus un katru gadu talkas laikā izdomājam kādu akcentiņu. Ņemot vērā, ka pēdējā laikā mūsu mājā ienākušas ģimenes ar maziem bērniem, šogad mūsu nama vīri būvē smilškasti. Bet paralēli stādām arī samtenes, cidoniju un sakopjam jau izaugušos krūmājus,» stāsta nama iedzīvotāja Ingrīda Siliņa.

Bet Graudu ielā 2. pasaules kara piemiņas vietā, Vislatvijas sabiedriskās organizācijas «Veterāni» (Jelgavas nodaļa) stādīja atraitnītes un sakopa teritoriju. «Agrāk vairākas pilsētas piemiņas vietas bija sadalītas starp vairākām biedrībām un katra no tām ikgadēji talkoja. Bet laika gaitā interesentu palicis arvien mazāk, un šobrīd esam viena biedrība, un vēl arī Afganistānas kara veterānu biedrības bijušie biedri, kas mums palīdz. Lielu darba daļu izdara arī apsaimiekotāji jeb «Pilsētsaimniecība», bet, ņemot vērā lielo platību, nākam palīgā. Piemēram, rudenī, kad sākās lapkritis, mums bija talka, kuras laikā piepildījām ap 200 maisu. Bet šobrīd pievērsāmies gan sakopšanai, gan apzaļumošanai,» stāsta Viktorija Rubika.

Jāpiebilst, ka neskatoties uz to, ka vairums iedzīvotāju pievērsās labiekārtošanai, pilsētā neizpalika arī sakopšanas darbi. «Kā tad mēs labiekārtosim, ja blakus esošajā teritorijā, kas pieder privātīpašniekiem un valstij, ir gružu kaudze,» vērtē Dambja ielas 39 iedzīvotāji. Jelgavniece Tatjana Beļavska stāsta, ka kopīgiem spēkiem, talkojot visas nedēļas garumā, gruži blakus esošajā, teju pushektāru plašajā teritorijā, ir savākti un šobrīd jāsagaida vien atkritumu savākšanas mašīna. «Cilvēki ir nekaunīgi – ved un izmet pie mums savus gružus pa naktīm. Bet mums pēc tam jātērē līdzekļi, lai šos gružus izvestu. Šī iemesla dēļ vienmēr iesaistāmies talkā, jo tā ir iespēja sakārtot teritoriju ar pašvaldības atbalstu! Skumji jau, ka mums jāvāc sveši gruži, bet mēs esam apņēmības pilni,» tā viņa.

Jāpiebilst, ka vairākus talciniekus apciemoja un paldies par darbu teica arī pilsētas vadība – A.Rāviņš, viņa vietnieks Jurijs Strods – un Lielās talkas koordinators Jelgavā Aleksejs Jankovskis.

Kopumā talkai Jelgavā šogad pieteiktas vairāk nekā 50 vietas, bet daudzi iedzīvotāji talkojuši, oficiāli nepiesakot savu talkas vietu pie pilsētas koordinatora. Šobrīd pilsētā turpinās atkritumu savākšana un izvešana.

Foto: Ivars Veiliņš/ «Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti