Meklēšanas forma

Apmācies 15 °C Vēja vēsma, 1.5 m/s no ZR
Trešdiena, 2019. gada 21. AugustsVārda dienu svin: Janīna, Linda

Gripas epidēmija beigusies, bet vīruss vēl cirkulē

Jana Bahmane, Ilze Knusle
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa dati liecina: pēdējo divu nedēļu laikā pacientu skaits, kuri vērsušies pēc medicīniskās palīdzības un kuriem klīniski diagnosticēta gripa, nevienā no monitoringā iesaistītajām teritorijām nepārsniedza epidēmijas slieksni – 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Līdz ar to SPKC paziņo par gripas epidēmijas beigām, bet vienlaikus norāda – gripas vīruss tomēr joprojām cirkulē, un iedzīvotājiem būtu jāievēro profilaktiskie pasākumi.

Arī Jelgavā gripas saslimstības rādītāji jau vairākas nedēļas ir zem epidēmijas sliekšņa. SPKC Zemgales reģionālās nodaļas vecākā epidemioloģe Olga Kovaļauska norāda, ka pagājušonedēļ Jelgavā nedaudz pieaudzis reģistrēto augšējo elpceļu saslimšanas gadījumu skaits – konstatēti 1644,5 šādi saslimšanas gadījumi uz 100 000 cilvēku. Savukārt jauni gripas saslimšanas gadījumi pagājušonedēļ pilsētā nav reģistrēti. Te gan jāuzsver, ka monitoringā no visiem Jelgavas ģimenes ārstiem iesaistīti tikai četri un aktuālos datus veido pacienti, kas reāli ir vērsušies pie ārsta, un patiesā situācija varētu būt nedaudz citādāka. To apliecina arī Jelgavas slimnīcā. «Pagājušajā nedēļā pie mums joprojām tika ievesti gripas slimnieki, kas lielākoties bija pirmsskolas vecuma bērni,» norāda Jelgavas slimnīcas galvenā virsārste Solveiga Ābola. Tomēr, tā kā saslimstībai vairs nav epidēmijas raksturs, slimnīcā noteiktā karantīna ir atcelta un apmeklētāji atkal var apciemot Jelgavas slimnīcā stacionētos pacientus. Nacionālais veselības dienests savukārt atgādina, ka līdz ar gripas epidēmijas noslēgumu vairs nav spēkā valsts apmaksātas ģimenes ārsta mājas vizītes pie pacientiem ar gripu. Šis nosacījums neattiecas uz pacientiem, kuriem valsts apmaksātas ģimenes ārsta vizītes tiek nodrošinātas vienmēr – bērniem vecumā līdz 18 gadiem, I grupas invalīdiem un citām pacientu grupām.

Lai gan gripas epidēmija noslēgusies un gripas vīrusu izplatība mazinās, SPKC atgādina, ka gripas un citi elpceļu vīrusi turpina cirkulēt. Tāpēc ir būtiski arī turpmāk atcerēties par elpceļu infekciju profilakses pasākumiem: bieži mazgāt rokas, regulāri vēdināt telpas un veikt telpu mitro uzkopšanu, lietot veselīgu pārtiku, kas palīdzēs stiprināt imunitāti, kā arī pietiekami daudz uzturēties svaigā gaisā. «Lai pasargātu no saslimšanas bērnus, vecākiem nevajadzētu ar viņiem apmeklēt publiskas vietas, piemēram, lielveikalus, kur apgrozās daudz cilvēku un ir lielāka iespējamība saķert vīrusu,» papildina S.Ābola, uzsverot: efektīvākais veids, kā sevi pasargāt, tomēr ir vakcinācija. «Vakcīna, protams, nenozīmē, ka cilvēks nesaslimst, bet, ja tomēr gadīsies saslimt, nebūs tik smagu komplikāciju,» viņa skaidro. Tagad vakcinācija pret gripu būs aktuāla rudenī, kad speciālisti būs noskaidrojuši, kāda tipa vīruss izplatās, un būs saražotas atbilstošas iedarbības vakcīnas.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti