Meklēšanas forma

Apmācies 4 °C Mērens vējš, 6.9 m/s no DR
Piektdiena, 2019. gada 6. DecembrisVārda dienu svin: Nikolajs, Niklāvs, Niks, Nikola

Godinām Latviju!

Jana Bahmane
«Šodien svinam mūsu valsts simtgadi, un mani pārņem lepnums par mūsu paveiktajiem darbiem – par mūsu drosmi, spēku un gudrību. Šodien varam ar lepnumu skatīties uz mūsu valsti, kas gājusi cauri gan priekiem, gan asarām un bēdām, gan uzvarām. Šodien svētku reizē es saku paldies ikvienam pilsētas iedzīvotājam, kurš ar savu darbu, prātu un drosmi veicis labos darbus un mudinājis uz labiem darbiem arī citus,» uzrunājot jelgavniekus pie Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa, sacīja pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš. Latvijas simtgades svinības Jelgavā ievadīja kopīga valsts himnas dziedāšana pie J.Čakstes pieminekļa – turpat klātesošos uzrunāja arī trīs paaudžu runātāji, izsakot savus vēlējumus Latvijai.

Ikgadējo tradīciju valsts svētkos pulcēties pie Latvijas pirmā prezidenta pieminekļa šogad bagātināja audioieraksti ar jaunsargu stāstiem par to, ko viņiem nozīmē Latvija. Bet klātienē savus vēlējumus mūsu valstij nodeva triju paaudžu runātāji. «Man ir zeme, par kuru es runāju tikai vienā – sirds – valodā, man ir tauta, par kuru es runāju tikai vienā – latviešu – valodā, man ir laime atbildību par savu dzīvi uzņemties pašam, un man ir tas gods strādāt profesijā, kas sniedz man gandarījumu par savu ieguldījumu, jo ikdienā redzu zinātkārus un motivētus jauniešus, kuri rūpēsies par mūsu nākotni. Lai saules mūžs manai Latvijai,» savā uzrunā sacīja Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas fizikas skolotājs Andrejs Sālzirnis. Bet Jelgavas 4. vidusskolas meiteņu kora «Spīgo» mākslinieciskā vadītāja Līga Celma-Kursiete ikvienam vēlēja valsts simtgadē sirdī apņemties kādu mazu apņemšanos un to izpildīt, tādējādi darot labāku un gaišāku savu valsti, sabiedrību un ģimeni. «Mēs neesam liela, bet tomēr dižena tauta – mūsos mīt spēks, stiprums un cerība. Latvija man nozīmē to, ka mums ir sava tauta, savi tautastērpi, sava valsts un karogs. Latvija ir mana tēvzeme – šeit es piedzimu un uzaugu,» sacīja jaunsardze Signija Zandovska.      

Bet Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā šodien atklāta grāmata «Jelgavas ģimnāzistu dzīvesstāsti un viņu devums Latvijas valstij» un izstāde «Muzeja krājuma pērles Latvijas dzimšanas dienā». Muzeja direktore Gita Grase sacīja, ka pirms 30. gadiem Jelgavas muzeja tornītī pirmo reizi tika pacelts sarkanbaltsarkanais karogs un atklāta izstāde «Topi, audzi, brīvā Latve, brīvu tautu kopībā» – tas bija muzeja devums valsts 70. jubilejai, bet šogad muzejs akcentējis cilvēkus, kuri mācījušies «Academia Petrina» jeb Jelgavas ģimnāzijā un snieguši devumu mūsu valsts dibināšanā un veidošanā. 136 lappuses biezā grāmata «Jelgavas ģimnāzistu dzīvesstāsti un viņu devums Latvijas valstij» iemūžina stāstus par desmit personībām – Jāni Čaksti, Albertu Kviesi, Krišjāni Baronu, Kārli Balodi, Kārli Straubergu, Franci Trasunu, Gustavu Vanagu, Kārli Pauļuku, Ģedertu Eliasu un Frīdrihu Vesmani, kurš bijis arī Jelgavas pilsētas galva. Grāmatas autors ir Jelgavas muzeja direktores vietnieks zinātniskajā darbā, vēstures doktors Gints Putiķis.

Savukārt ekspozīcijā «Muzeja krājuma pērles Latvijas dzimšanas dienā» Jelgavas muzejs parāda tās krājuma vērtības, kas daudziem iepriekš nav redzētas. Eksponātu vidū ir gan gleznas, tautastērpi un keramikas mākslas darbi, gan arī, piemēram, 20. gadsimta sākumā darināti bērnu ratiņi, 1844. gada Jelgavas krāsotāju amata lāde, Noras Bumbieres skatuves un kāzu tērps, krēsls, kas 60 gadu jubilejā dāvināts aktrisei Elzai Radziņai un daudz kas cits. Izstāde muzejā būs apskatāma līdz 12. decembrim.

Jāpiebilst, ka Hercoga Jēkaba laukumā jau no pulksten 12 notiek svētku koncerts, kas valsts simtgades svinības Jelgavā bagātinās līdz pat pulksten 22. Jau pulksten 17 turpat iemirdzēsies jelgavnieku veidotas ugunszīmes, bet uz Svētās trīsvienības baznīcas torņa atdzīvosies multimediāla projekcija «Pilsētas dziesma». Svētku uguņošana no Lielupes promenādes notiks pulksten 20.

Ar pilnu valsts svētku programmu var iepazīties ŠEIT.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti