Meklēšanas forma

Skaidras debesis 22 °C Vēja vēsma, 1.3 m/s no R-ZR
Sestdiena, 2019. gada 20. JūlijsVārda dienu svin: Ritma, Ramona

«Ģintermuižā» atklāta atkarīgo bērnu sociālās rehabilitācijas programma

Anastasija Miteniece
Šodien slimnīcas «Ģintermuiža» 11. korpusā atklāta Bērnu sociālās rehabilitācijas nodaļa, kur turpmāk tiks īstenota sociālās rehabilitācijas programma no psihoaktīvām vielām atkarīgiem bērniem. «Medicīnisko palīdzību atkarīgajiem bērniem sniedzam jau vairākus gadus, taču ilgstoši pietrūkusi arī tālāka rehabilitācija – šobrīd esam pieņēmuši izaicinājumu to nodrošināt. Vēlamies, lai slimnīca kļūtu par vietu, kur labprāt gribas meklēt palīdzību, nevis ar kuru piedraud un biedē,» atklāšanas pasākumā uzsvēra slimnīcas «Gintermuiža» valdes loceklis Artūrs Bērziņš.

Iepazīstinot ar sociālās rehabilitācijas programmu, «Gintermuižas» narkoloģiskā dienesta vadītāja Lilita Petermana stāsta: tās virsmērķis ir veicināt to, lai bērns varētu atteikties no psihoaktīvo vielu lietošanas un atgriezties pilnvērtīgā dzīvē. Šobrīd lielākās problēmas ir saistītas ar alkohola, kā arī marihuānas lietošanu un paredzēts, ka slimnīcas sociālās rehabilitācijas programmā tiks uzņemti bērni no visas Latvijas. Atveseļošanās process nebūt nav ātrs, tādēļ programmas ilgums ir līdz 12 mēnešiem. Programma paredzēta 12–18 gadus veciem pusaudžiem, kuriem narkologs, izvērtējot bērna veselības stāvokli, novēro psihoaktīvo vielu lietošanu vai tieksmi uz atkarības veidošanos. Pakalpojumu var saņemt pēc pilna motivācijas un ārstēšanas kursa pabeigšanas narkoloģiskajā ārstniecības iestādē vai pēc narkologa noteiktā ārstēšanas kursa pabeigšanas. «Šāda kārtība ir ļoti pareiza, jo tiek nodrošināta pēctecība – sākotnēji problēma ir jāpamana, jāizrunā tā pie speciālista, jāiziet pamata medicīniskā ārstēšana un tikai tad, kad pacients jau sāk apzināties savu atkarību, jānodrošina komplekss rehabilitācijas process,» norāda L.Petermana. Jāpiebilst, ka programmā vienlaikus var būt uzņemti 17 klienti.

Slimnīca programmu īsteno sadarbībā ar Labklājības ministriju (LM), kura pērn organizēja iepirkumu par šī pakalpojuma nodrošināšanu. «No 2006. gada strādājam, lai varētu nodrošināt sociālās rehabilitācijas programmu, taču visu šo laiku tas bijis patiesi liels izaicinājums. Bieži vien iestādes, kuras uzņēmās īstenot programmu, nespēja ar to tikt galā. Ministrijā pat izskanēja ierosinājumi vairs nepiedāvāt šādu pakalpojumu un nodrošināt bērniem tikai ambulatoru palīdzību, tomēr eksperti uzsvēra – neviena pasaules valsts bez tā neiztiek, un ir jāmeklē veidi, kā to paveikt. Ņemot vērā Jelgavas pieredzi, ticam, ka visi izaicinājumi tiks pievarēti,» norāda LM Sociālo pakalpojumu departamenta pārstāve Ineta Pikše, uzsverot: šobrīd potenciālo klientu sarakstā dalībai programmā ir viens bērns. Viņa skaidro – ņemot vērā, ka programma ilgstoši nav pilnvērtīgi nodrošināta, šobrīd potenciālie klienti ir skeptiski, jo iesaistīties programmā uz gadu tomēr ir ļoti radikāls solis, kura pieņemšanai vajadzīgs laiks.

L.Petermana gan papildina, ka potenciālo klientu netrūkst un to pierāda pieprasījums pēc medicīnas pakalpojuma atkarīgiem bērniem. Slimnīcā jau kopš 2010. gada tiek nodrošināta bērnu atkarību obligātā ārstēšana pēc Bāriņtiesas lēmuma, bet kopš 2014. gada slimnīcā darbojas narkoloģiskā motivācijas programma, kurā iespējams pieteikties arī brīvprātīgi. «2018. gadā brīvprātīgi narkoloģiskajā motivācijas programmā iesaistījās 55 bērni, bet vēl ap 20 bērnu programmā nonāca ar Bāriņtiesas lēmumu,» tā viņa. Šīs programmas kurss ir 30 dienas. «Šis laiks patiesībā ir ļoti neliels, lai adaptētos, apzinātos savas problēmas un ar tām tiktu galā. Pirmais teju jebkuram klientam ir noliegums – problēmas neapzināšanās –, tieši tādēļ ir svarīgi, lai pēc šīs medicīniskās palīdzības bērni turpina saņemt sociālo rehabilitāciju – apzinās problēmu, sāk ar to strādāt un pamazām atgriežas normālā dzīves ritmā,» vērtē L.Petermana. Viņa uzsver, ka bieži vien dažādu vielu lietošana iet roku rokā ar uzvedības traucējumiem, un šādos gadījumos ir būtiska diagnozes izpēte.

Programmas darbība notiek terapeitiskā vidē ar diennakts izmitināšanas apstākļiem, strukturētu dienas, nedēļas un mēneša plānu. Lai nodrošinātu uz klientu vērstu pieeju, ir piesaistīti arī dažādi speciālisti: sociālais darbinieks, psihologs, sociālais rehabilitētājs, dežurants, bet pēc nepieciešamības – funkcionālie speciālisti, piemēram, ergoterapeits un mākslas terapeits, kā arī psihiatrs un narkologs. Paralēli rehabilitācijas pakalpojumam tiks nodrošināta arī izglītības saņemšana, kā arī dažāda veida nodarbības. Bērnu sociālās rehabilitācijas programmas korpusā nodrošinātas pašaprūpes telpas, nodarbību telpas, vairākas dzīvojamās istabas, kā arī atpūtas vieta.

Jāpiebilst, ka Bērnu sociālās rehabilitācijas nodaļa atrodas blakus Bērnu nodaļai. Lai telpas pielāgotu rehabilitācijas nodaļas vajadzībām, no slimnīcas līdzekļiem tika ieguldīti vairāk nekā 15 000 eiro.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti