Meklēšanas forma

Apmācies 9 °C Viegls vējš, 3.2 m/s no D-DR
Svētdiena, 2019. gada 17. NovembrisVārda dienu svin: Hugo, Uga, Uģis

Diktātu Jelgavā raksta 29 cilvēki

Ilze Knusle
Jaunākajiem dalībniekiem 12 gadu, vecākajam – 81 gads, gandrīz ceturtā daļa – vīrieši, pārējās – sievietes un meitenes: tik raiba bija kompānija, kas šodien Jelgavā, Sabiedrības integrācijas pārvaldes telpās, klātienē rakstīja 5. pasaules diktātu latviešu valodā.

«Mums nākamnedēļ skolā būs šāda veida pārbaudījums – diktāts. Skolotāja pastāstīja par šo pasākumu un ieteica pamēģināt. Tāpēc arī piedalījos, jo uzskatu, ka šī ir laba savu zināšanu pārbaude. Vienlaikus izmēģināju, kā ir rakstīt, kad diktē, jo skolā diktātus mēs bieži nerakstām,» teic Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 12. klases skolēns Ernests. Viņaprāt, viņš drīzāk pieļāvis kļūdas stresa, nevis nezināšanas dēļ. Otro gadu diktātu klātienē rakstīja sestklasniece Zane Puriņa ar mammu Laumu. Viņas abas šogad apņēmušās uzrakstīt labāk un pieļaut mazāk kļūdu nekā pērn. «Pagājušogad klupšanas akmens bija lielie vārda sākuma burti, jo diktāts bija kā pasaka un bija grūti saprast, kuri ir tēli un jāraksta ar lielo burtu,» atceras Zane.

Jelgavā šogad diktātu klātienē rakstīja 29 cilvēki, no kuriem 7 bija vīrieši. Starp rakstītājiem bija arī vairākas skolotājas, kuras vispirms pārbauda pašas sevi, bet vēlāk šo pieredzi izmanto klasē – raksta dikātu, pārrunā savas pieļautās kļūdas. Skolotājas neslēpj: fakts, ka skolotājs pats ir rakstījis diktātu, motivē arī skolēnus. Pēc diktāta rakstītāji pārrunāja, kas bijis grūtākais. Daži atzina, ka atkal vajadzēja piedomāt pie lielajiem sākuma burtiem, citam lielākais izaicinājums bija interpunkcija, citiem grūtības radīja nedzirdēti vārdi, kurus diktāta tekstā izmantojusi tā autore rakstniece Nora Ikstena.

Diktātu lasīja Jelgavas 6. vidusskolas skolotāja un logopēde Sandra Opaļeva. «Arī pati biju pieteikusies rakstīt diktātu, bet tad saņēmu piedāvājumu diktātu lasīt. Man tas ir jauns izaicinājums, jo ikdienā, lai gan diktātus nākas diktēt, vairāk strādāju ar bērniem. Bet te tik daudz dažādu pieaugušo. Lasot tekstu, rūpīgi sekoju līdz rakstīšanas tempam zālē, lai visi pagūtu uzrakstīt,» norāda S.Opaļeva, kura diktātu vērtē kā grūtu, īpaši interpunkcijas ziņā.

Diktāta rezultāti būs pieejami mēneša laikā, bet vietnē raksti.org ikviens var apskatīt teksta oriģinālu.

Jāatgādina, ka pērn Jelgavā diktātu rakstīja 36 cilvēki, bet kopumā diktātā tiešsaistē un klātienē piedalījās 1648. Jelgavā viens darbs tika uzrakstīts bez kļūdām, savukārt vēl deviņi rakstītāji pilsētā uzrādīja augstus rezultātus, pieļaujot līdz piecām kļūdām. Kopumā pērn bez kļūdām uzrakstīti 13 darbi: septiņi rakstīti tiešsaistē Latvijā, viens – tiešsaistē Nīderlandē, divi klātienē Liepājā, kā arī pa vienam klātienē Rīgā, Jēkabpilī un Jelgavā.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Komentāri

Lietotāja Ligitai! attēls

Arī tev!
Lietotāja Ligita  attēls

Raksta ir ļoti daudz kļūdas

Pievienot komentāru

Saistītie raksti