Meklēšanas forma

Apmācies 6 °C Mērens vējš, 5.8 m/s no DR
Ceturdiena, 2019. gada 5. DecembrisVārda dienu svin: Sabīne, Sarma, Klaudijs

Ar konferenci par daudzdzīvokļu namu apsaimniekošanu JNĪP svin 20. jubileju

Ilze Knusle-Jankevica
Namu apsaimniekotājs SIA «Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde» (JNĪP) šodien atzīmē 20 gadu jubileju. «Kad 1998. gadā izveidoja JNĪP, apvienojot četras namu pārvaldes, valstī neviens nezināja, ko un kā darīt, bet tagad mēs apsaimniekojam lielāko daļu Jelgavas daudzdzīvokļu māju. Esam panākuši, ka klienti mums uzticas, tāpēc kopā varam iesaistīties gan valsts, gan pašvaldības līdzfinansētās programmās, kas veicina nekustamā īpašuma sakārtošanu. Mūsu darbā būtiska ir komunikācija ar dzīvokļu īpašniekiem, tāpēc 2011. gadā ieviesām dzīvokļu īpašnieku informatīvo sistēmu, lai ikvienam dzīvokļa īpašniekam būtu pieejami dati par māju kopumā – tas veicina izpratni un rosina diskusijas pašu iedzīvotāju starpā,» ieskicējot paveikto, norāda JNĪP valdes loceklis Juris Vidžis.

Uzņēmuma apaļā jubileja tika atzīmēta ar konferenci «Mājokļu pārvaldīšanas pieredze un attīstība», kas šodien notika Jelgavas pilī un pulcēja nozares speciālistus ne vien no Latvijas, bet arī no Vācijas un Baltkrievijas. Konferenci atklāja Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, īsumā iepazīstinot ar pilsētu. «Jelgavā ir 31 921 darbavieta, kurās kopumā ir nodarbināti 55 procenti Jelgavas iedzīvotāju un 45 procenti – citu pašvaldību iedzīvotāji. Mūsu vēlme ir, lai pilsēta attīstītos, pieaugtu darbavietu skaits un mūsu iedzīvotāji savu potenciālu varētu realizēt tepat. Galvenais akcents tiek likts uz ražošanas attīstību, bet Jelgavas galvenās uzņēmējdarbības jomas ir mašīnbūve un metālapstrāde, kokapstrāde un pārtikas ražošana. Savukārt pilsētas nākotnes izaicinājums ir izveidot starptautisku loģistikas centru, jo mēs esam tuvu lidostai, mums ir dzelzceļš un upe – šie resursi ir jāizmanto,» norādīja A.Rāviņš,

«Cilvēkam nākamā svarīgākā lieta aiz darba ir mājoklis, tāpēc mēs, Ekonomikas ministrija, esam aktivizējuši jautājumu par mājokļa pieejamību,» tā savu prezentāciju iesāka Ekonomikas ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktora vietniece Dace Vītola. Viņa savā uzrunā uzsvēra, ka reģionos mājokļu pieejamība ir zema, lai gan pieprasījums ir, un tas ierobežo arī jaunu darba vietu izveidi un veicina cilvēku aizbraukšanu. «Esam izvirzījuši tēzi, ka pieejams mājoklis ir tāds, par kura uzturēšanu izdevumi nepārsniedz 30 procentus no personas ienākumiem, un šobrīd, pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, 80 procenti Latvijas iedzīvotāju nevar atļauties iegādāties vai īrēt kvalitatīvu 50 kvadrātmetru dzīvokli jaunajā projektā,» esošo situāciju ieskicē ministrijas pārstāve. Lai situāciju uzlabotu, ministrija strādā pie atbalsta programmas jaunu īres namu celtniecībai, kurā atbalstu šim mērķim varēs saņemt pašvaldību kapitālsabiedrības. Protams, programma paredzēs arī dažādus nosacījumus, piemēram, ka šādā namā īres maksa un komunālie maksājumi nevarēs pārsniegt 6 eiro par kvadrātmetru, ka 90 procenti nama dzīvokļu jāizīrē jaunajiem speciālistiem. Šobrīd plānots, ka programmā kopējais pieejamais atbalsts būs 15 miljoni eiro. Pašvaldības kapitālsabiedrība programmas ietveros varēs saņemt līdzfinansējumu 40 procentu apmērā no projekta izmaksām, no kura10 procenti būs kā grants, kas nav jāatmaksā, bet 30 procenti kā mezanīna aizdevums, kura atmaksa būs jāsāk tikai pēc tam, kad būs segti atlikušie 60 procenti no ēkas būvniecības izmaksām.

Šobrīd Latvijā ir ap 20 000 daudzdzīvokļu māju un tajās dzīvo 68 procenti Latvijas iedzīvotāju. Dzīvojamais fonds ir novecojis – no 1993. līdz 2014. gadam valstī uzcelti tikai divi procenti no kopējā dzīvojamā fonda apmēra. Lai tomēr iedzīvotājiem būtu iespēja dzīvot kvalitatīvā vidē, finanšu institūcija «Altum» administrē dzīvojamo māju siltināšanas programmu. Programma darbojas no 2016. gadam un tajā pieejamais kopējais finansējums ir 156 miljoni eiro. Pieteikumus atbalsta saņemšanai var iesniegt līdz 2020. gadam. Arī Jelgavā ar programmas atbalstu viena māja ir nosiltināta – Vīgriežu ielā 30 – un drīzumā darbi sāksies arī citās mājās. «Pats grūtākais ir dzīvokļu īpašniekiem vienoties un pieņemt lēmumu. Pēc redzētā dzīvokļu īpašnieku sanāksmēs, var izdalīt piecu tipu dzīvokļu īpašniekus. Pirmais – pelnošie un maksātspējīgie. Viņi domā racionāli un atbalsta mājas renovāciju. Otrais – pensionāri. Tie var arī nebūt pensijas vecuma cilvēki, bet viņiem ir zemāka maksātspēja un viņi ļoti jutīgi uztver visu, kas saistīts ar jebkāda veida sadārdzinājumu. Viņi domā piecu gadu termiņā un par lietām, kas aptver ilgāku laika posmu, nereti saka, ka tas uz viņiem neattiecas, jo tik ilgi tāpat diez vai nodzīvos. Trešais – vienaldzīgie. Viņi var pieslieties kādam no citiem segmentiem. Ceturtais – renovācijas pretinieki. Tie ir cilvēki ar apskaužamām oratora spējām, kas visu māju var pārliecināt pret siltināšanu. Piektais – celtnieki. Katrā mājā dzīvo kāds celtnieks, kurš apšauba visus piedāvātos tehniskos risinājumus,» tā «Altum» Energoefektivitātes departamenta projektu vadītājs Māris Eliņš. Viņš piebilst, ka lielākā daudzdzīvokļu māja Latvijā, kas dēvēta arī par Ķīnas mūri, atrodas Rīgā, Ziepniekkalnā, – tajā ir 397 dzīvokļi. Pirmajā sanāksmē par ēkas siltināšanu līdz pozitīva lēmuma siltināšanai pietrūkušas deviņas balsis. «Bet mēs nepadosimies un rīkosim atkārtotu tikšanos. Un, ja izdosies nosiltināt šo ēku, tad to var paveikt ikviena daudzdzīvokļu māja,» uzsver M.Eliņš.

Konferencē pieredzē dalījās arī ārvalstu pārstāvji – Austrumeiropas mājokļu apsaimniekošanas iniciatīvas direktors Knuts Hollers (Vācija), Vācijas Mājokļu apsaimniekošanas kompetences centra vadītājs Ralfs Protcs un Starptautiskās pārvaldnieku asociācijas izpilddirektors Genādijs Kaļonovs (Baltkrievija).

Jāpiebilst, ka JNĪP jau desmit gadus ir arī tradīcija savā dzimšanas dienā iepriecināt Jelgavas Bērnu sociālās aprūpes centra bērnus. Šogad bērnus iepriecinās Rīgas jauniešu leļļu teātris «I-ā». Savukārt rīt ikgadējā darbinieku sveikšanā uzņēmums jo īpašu paldies teiks 32 darbiniekiem, kuri JNĪP strādā 20 gadu.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti