Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 4 °C Lēns vējš, 5 m/s no R-DR
Trešdiena, 2019. gada 20. FebruārisVārda dienu svin: Vitauts, Smuidra, Smuidris

Aicina piedalīties dārza dizaina metu konkursā

Anastasija Miteniece
Izsludināts dārza dizaina metu konkurss «Mans dārzs – mana pilsēta», kura gaitā attiecīgās jomas profesionāļi aicināti izstrādāt oriģinālus un kvalitatīvus dārza dizaina meta priekšlikumus. Konkursa kārtā tiks izraudzīti pieci darbi, kas 2018. gada maijā tiks realizēti kādā no Jelgavas pilsētas skvēriem.

Jelgavas pilsētas pašvaldība konkursu rīko ar mērķi radīt jaunus pilsētvides objektus – dārza dizaina paraugus, kas iepazīstinās ar jaunākajām vides dizaina tendencēm, dārza ierīkošanas paņēmieniem, kā arī augu, mazo arhitektūras formu un materiālu izmantošanas veidiem. «Tā ir iespēja parādīt, kas notiek pasaulē – kādas ir papildu iespējas un risinājumi dārza iekārtošanā, uzsvaru vēršot uz to, ka dārzam var būt ideja,» stāsta Jelgavas pilsētas domes Būvvaldes ainavu arhitekts Andrejs Lomakins, atklājot, ka pilsētvides objekti ir kā sezonālas izstādes, ko var novērtēt ne tikai pilsētnieki, bet arī tūristi. Arhitektu, dārznieku un mākslinieku profesionālās iespējas tiks attēlotas aptuveni 50 kvadrātmetru plašos dizaina dārzos.

Dalībai konkursā uzrunāti ainavu arhitekti, dārznieki, mākslinieki, arhitekti un citi dalībnieki ar pieredzi dārzu projektēšanā un ierīkošanā. A.Lomakins skaidro, ka pieredze galvenokārt nepieciešama tādēļ, ka metu autori paši realizēs savu ideju, līdz ar to būtiska ir ne vien iecere, bet arī kvalitatīvs izpildījums. Konkursa nolikums paredz, ka pieciem labākajiem darbiem dārza iekārtošanai tiks piešķirts pašvaldības finansējums – katram 2500 eiro apmērā. Jāpiebilst, ka gadījumā, ja idejas īstenošanai būs nepieciešams lielāks finansiālais atbalsts, idejas autori var segt to paši vai piesaistīt papildu finansējumu. «Pagājušajā gadā saskārāmies ar situāciju, kad ideju realizācijai bija nepieciešami lielāki līdzekļi, un tos dalībnieki sedza patstāvīgi,» tā A.Lomakins. Svarīgi akcentēt faktu, ka šī gada konkursa finansējums idejas realizācijai katram dalībniekam palielināts par 500 eiro. Jāpiebilst, ka iesniegtos piedāvājumus vērtēs žūrijas komisija. Galvenie vērtēšanas kritēriji būs idejas oriģinalitāte, dizains un kompozicionālais risinājums, kā arī piedāvāto risinājumu praktiskums un ilgmūžība.

Dalībniekiem dizaina meti jāiesniedz Jelgavas pilsētas domes Klientu apkalpošanas centrā līdz šī gada 18. septembra pulksten 14. Papildu informācija un konkursa nolikums pieejams mājaslapā www.jelgava.lv.

Jāatgādina, ka pagājušā gada maijā pieci dizaina dārzi tika ierīkoti skvērā aiz Jelgavas kultūras nama. Sākotnēji bija paredzēts, ka darbi pulcēs apmeklētājus vienas sezonas garumā, taču dārzu kvalitatīvais izpildījums ļauj pilsētniekiem un tūristiem novērtēt dalībnieku veikumu arī šovasar. «Šogad pavasarī Jelgavas pilsētas pašvaldības iestāde «Pilsētsaimniecība» veica dizaina dārzu sakopšanu, un tie joprojām ir apskatāmi,» tā ainavu arhitekts, norādot, ka vēlāk tos paredzēts demontēt. Savukārt galējais lēmums par to, kurā no pilsētas skvēriem atradīsies jaunie dizaina dārzi, vēl nav pieņemts. «Šobrīd padomā ir skvērs aiz pilsētas kultūras nama, jo tā ir droša vieta, turklāt atrodas pilsētas centrā,» stāsta A.Lomakins, norādot, ka reizēs, kad tūristi apmeklē smilšu vai ledus skulptūru festivālus, kā arī citus pasākumus, līdztekus netālu iespējams apskatīt arī ierīkotos dizaina dārzus.

Jāpiebilst, ka pirmo reizi konkurss tika izsludināts 2015. gadā, kad tas guva atbalstu dārzu projektētāju vidū. «Arī šogad ceram uz profesionāļu atsaucību un jaunām idejām,» tā A.Lomakins, papildinot, ka pasaulē, tostarp Vācijā, šāda veida pasākumi notiek plašā mērogā. Dizaina dārzi tiek ierīkoti vairākās pilsētās un lielās platībās, pulcējot simtiem profesionālu dalībnieku. Ainavu arhitekts uzsver: «Jelgava ir ainavu arhitektu profesijas šūpulis Latvijā, un perspektīvā arī dizaina dārzu konkurss varētu kļūt par mūsu pilsētas tradīciju.»

Foto: Ivars Veiliņš

Galerija

Viedokļi

Komentāri

Lietotāja Ligita attēls

Ideja nav slikta, bet trūkst sasaiste ar vidi. Sanācis tāds mazs gabaliņš dizaina izrauts no kāda konteksta un nolikts salīdzināšanai? aplūkošanai? Laikam vienīgais ko varu tur iegūt ir redzēt neparastākus augus un tos novērot visos gadalaikos. Ja ir runa par ainavu arhitektūru tad ļoti būtisks ir konkrētais objekts, piemēram kādas mājas iekšpagalms, kur jāievērtē vis: ēku krāsojums, proporcijas, valdošie vēji, noskaņa, procesi, kas notiek tajā vietā u.t.t. Tad arī līdzekļi būtu izlietoti lietde

Pievienot komentāru

Saistītie raksti