Pētījums: Straujākā eksporta nozaru attīstība pērn bijusi Jelgavas, Jēkabpils un Alūksnes novadā

11 months ago 1121
ARTICLE AD BOX

Pētījuma autors ir “Luminor” bankas ekonomists Pēteris Strautiņš, kurš ik gadu veic pētījumu par reģionu attīstību.

Pagājušajā gadā Latvijā sekmīgāk attīstījušās preču nozares, bet starp pakalpojumu nozarēm labus panākumus guva informāciju tehnoloģiju (IT) uzņēmumi. Tāpat Strautiņš secinājis, ka pērn gandrīz visās pilsētās un novados eksportējošo uzņēmumu algu fonds ir palielinājies, kā arī samazinājies nozaru skaits ar negatīvu attīstības tendenci. 

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem vissekmīgāk eksporta nozares pērn attīstījās Zemgales reģionā, kas ir izteikti uz preču ražošanu orientēts reģions – tajā ir spēcīga gan rūpniecība, gan lauksaimniecība. 

Bet vislēnākā attīstība pērn bija Latgalē, kas ir saistīts ar tranzīta apjomu samazināšanos, kas skārusi dzelzceļa nozarē strādājošo ienākumus – gandrīz trešdaļa Latvijas dzelzceļa darbinieku dzīvo tieši šajā reģionā.

Salīdzinot novadu un pilsētu sniegumu, pērn procentuāli ienākumi visstraujāk kāpa eksporta uzņēmumos Jelgavas novadā, lielā mērā pateicoties tam, ka pēc kovida pandēmijas radītā krituma pagājušajā gadā atguvās autobūves nozare. Otrajā un trešajā vietā ierindojās Jēkabpils un Alūksnes novadi, kuros sekmes nodrošināja tur ekonomikā dominējošās kokapstrādes straujā attīstība, tai skaitā nesen darbību sākuši uzņēmumi, kas specializējas plātņu ražošanā.

Savukārt absolūtajos skaitļos eksporta nozaru algu fonds visspēcīgāk pērn auga Siguldas novadā.

Pētījuma autors vērtējis arī progresu septiņu gadu periodā un secinājis, ka kopš 2014. gada absolūtos skaitļos visspēcīgākā attīstība ir notikusi Līvānos. 

To galvenokārt nosaka optisko šķiedru ražošanas straujā attīstība, tomēr novadā ir pārstāvētas arī citas nozares. Otrajā vietā ir Liepāja, trešajā vietā ir Smiltenes novads.

Tikmēr vērtējot procentuāli, straujākais ienākumu kāpums pēdējos septiņos gados bijis Ādažu novadā. Labas sekmes algu kāpuma jomā uzrādījuši arī Līvānu un Ķekavas novadi.

Strautiņš atzīmēja, ka reģioni, kuri visvairāk eksportē, kļūst arī bagātāki. Pētījums liecina, ka Latvijā ekonomiski spēcīgākais ir Mārupes novads, otrajā vietā ir Olaines novads, trešajā vietā – Liepāja.

Šī gada reģionu attīstības pētījumu var sadalīt divās daļās – pirms un pēc administratīvi teritoriālās reformas. Latvijas Pašvaldību savienības padomniece reģionālās attīstības jautājumos Ivita Peipiņa sarunā ar Latvijas Radio pauda, ka ir svarīgi panākt, lai Latvija būtu apdzīvota un neveidotos nomales, kurās nav darba vietu un sociālie pakalpojumi, līdz ar to cilvēki nevēlētos tur dzīvot. Pēc viņas domām, vismaz pagaidām pagājušā vasarā īstenotā administratīvi teritoriālā reforma nav nesusi tās gaidas un solījumus. Pirmajā gadā pēc reformas pašvaldības tikai tikušas līdz administratīvās struktūras izvērtēšanai, bet nomaļu attīstības jautājums ir palicis novārtā. 

Peipiņa arī uzsvēra, ka, liekot uzsvaru tikai uz to reģionu atbalstu, kuriem ir mazāka ekonomiskā attīstība, nedrīkst aizmirst un apdalīt reģionus, kas ir attīstīti un Latvijas ekonomikai sniedz lielāku pievienoto vērtību. Viņasprāt, būtu jāatrod līdzsvars, un, lai to izdarītu, valsts līmenī ir jāparāda pašvaldībām soļi, kā nepieļaut nomaļu rašanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article