Pedagogi pagaidām vēl nesteidz iesniegt atlūgumus

1 year ago 1741
ARTICLE AD BOX

Ar Rīgas Juglas vidusskolas sporta skolotāju Argitu Kučāni tiekamies skolas sporta laukumā, kur aizrit viņas ikdienas darbs. Vēl pirms gada bailēs no Covid-19 Argita vēlējusies vakcinēties, taču ar laiku nākusi pretēja pārliecība. Vakcinēties viņa neplāno un attiecībā uz darbu gaida – kas būs, tas būs.

"Mans organisms ir tik spēcīgs un es jūtos vesela un laimīga, un es neesmu nekad vakcinējusies pret gripu vai līdzīgām saslimšanām, un es neuzskatu to par vajadzību," uzsver sporta skolotāja Argita Kučāne.

Līdz ar prasību vakcinēties, lai varētu strādāt, daudzi pedagogi tomēr ir devušies vakcinēties, un izglītības darbinieku vidū vakcinācijas aptvere pieaugusi līdz 87%. No otras puses,

vēl aizvien 13% jeb gandrīz 11 tūkstoši izglītības iestādēs nodarbināto nav vakcinēti.

Un trauksmi par to ceļ Skolotāju arodbiedrībā, kur rēķināts – vismaz tūkstotis no viņiem varētu iesniegt atlūgumus līdz 15. novembrim. Tas radītu reālas grūtības izglītības procesa nodrošināšanā.

"Tas ir skaidrs, ka tas būs slogs tiem, kuri paliks strādāt. Tas ir skaidrs, ka daļa skolu būs spiestas attālināti nodrošināt atsevišķus mācību priekšmetus, un tas ir skaidrs, ka daļā pirmsskolas izglītības iestāžu kādas grupiņas būs jāslēdz. To, ka būs šie atlūgumi, tas ir skaidrs," norāda Latvijas Izxglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga. 

Saņemto atlūgumu skaits:

  • Rīga – 0
  • Liepāja – 0
  • Ventspils – 3
  • Rēzekne – 0
  • Daugavpils – 0
  • Jelgava – 6
  • Valmiera – 0
  • Jēkabpils – 3
  • Jūrmala – 1
  • Ogre – nav datu

Avots: pašvaldību Izglītības pārvaldes (dati uz 25.10.21.)

Skolēnu brīvlaika pagarināšana un līdz ar to iespēja pagaidām strādāt attālināti, kā arī dotais laiks, lai tomēr dotos saņemt poti – daļu vēl attur no darba attiecību galīgas pārtraukšanas. Ļoti daudzi, tāpat kā skolotāja Juglas vidusskolā, paši atlūgumus nesniegs, sagaidot, kad tiks atstādināti.

Arī pašvaldībās, kurās strādā simtiem un tūkstošiem pedagogu, darba attiecības līdz šim pārtraucis vien retais. Jelgavā saņemti seši atlūgumi, Jēkabpilī, Ventspilī – trīs. Citur pa vienam vai nevienam pagaidām.

"Saprata, ka nav nekādas problēmas, tā ir tāda pati vakcīna kā visas pārējās. Turklāt tā situācija nebūs neuzlabosies un tāda tā būs visu laiku. Un mēs būsim tāpat spiesti, lai darbotos, ietu uz priekšu, vakcinēties," saka Jēkabpils domes izpilddirektors Guntars Gogulis.

Piemēram, Jēkabpilī uzskata, ka vairākums vakcinēsies, bet ar piesardzību uz tuvāko nākotni raugās Ventspilī un Jelgavā. Tur abās pilsētās vairāki desmiti un pat 100 pedagogu vakcinēties nevēlas, vēl daļa paņēmuši slimības lapas, un pašvaldībās jau meklē plānu “B”.

"Skolotājiem palielināsies darba slodze. Būs virsstundas, mēs redzam, ka tās būs reālas virsstundas," norāda Jelgavas valstspilsētas Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza. 

"Saprotot, ka šī situācija noteikti beigsies, būs problēmas ar to, kas strādās. Mēs esam arī konsultējušies ar augstskolām, mēģinot piesaistīt papildu lektorus uz šiem īpašajiem priekšmetiem – matemātiku, fiziku. Diemžēl pagaidām arī tur šī situācija nav pārāk cerīga, ka būtu kaut kur rezervē augstskolu pasniedzēji, kas varētu nākt skolām talkā," stāsta Ventspils Izglītības pārvaldes vadītāja Ineta Tamane. 

Tikmēr skolotāja Argita Kučāne vēl cer, ka varēs strādāt savā jomā, ja ne tagad, tad tuvākā nākotnē.

"Ceru uz to, ka viss mainīsies, jo man darbs patīk un es vēlos arī turpmāk šeit palikt un strādāt. Un, ka kaut kādas manipulācijas ar savu ķermeni būs brīvprātīgas, nevis piespiedu," pauž Kučāne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article