Meklēšanas forma

Daļēji apmācies -1 °C Viegls vējš, 3 m/s no R-DR
Trešdiena, 2019. gada 20. MartsVārda dienu svin: Made, Irbe

Valsts garantija mājokļa iegādei pieejama arī jaunajiem speciālistiem

Anastasija Miteniece
No šodienas, 1. marta, valsts garantija mājokļa iegādei pieejama plašākam iedzīvotāju lokam – valsts attīstības finanšu institūcija «Altum» garantiju izsniedz ne vien ģimenēm ar bērniem, bet arī jaunajiem speciālistiem ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību, kuri ir vecumā līdz 35 gadiem.

«Iedzīvotājiem vecumā līdz 35 gadiem ar augstāko vai profesionālo vidējo izglītību mājokļu garantijas programma palīdzēs samazināt hipotekārā aizdevuma pirmās iemaksas apjomu komercbankā, tādējādi palīdzot tikt pie sava mājokļa situācijā, kad ir stabili ienākumi, kas ļauj uzņemties kredītsaistības, bet nepietiek uzkrājumu pirmajai iemaksai,» norāda Ekonomikas ministrijas pārstāve Evita Urpena, piebilstot, ka jaunie speciālisti var saņemt garantiju mājokļa iegādei 20 procentu apmērā no aizdevuma summas ar nosacījumu, ka tā nepārsniedz 50 tūkstošus eiro.

Jāņem gan vērā, ka jaunajiem speciālistiem garantiju izsniedz uz tirgus nosacījumiem. Proti, garantija tiek izsniegta uz 10 gadiem, un par to ik gadu jāmaksā komisijas maksa – 4,8 procenti no garantijas atlikuma summas. Attiecīgi maksa par garantijas izmantošanu katru gadu samazināsies proporcionāli garantijas atlikumam.

«Programmas līdzšinējā norise apliecina, ka tā labi palīdz risināt aktuālo pirmās iemaksas uzkrāšanas problēmu. Ņemot vērā iedzīvotāju interesi un konsultācijas ar komercbankām, prognozējam, ka garantijas būs pieprasītas arī jauno speciālistu vidū – tuvāko trīs gadu laikā piešķirsim garantijas aptuveni 3300 jaunajiem speciālistiem ar kopējo garantiju apjomu 23 miljoni eiro,» teic «Altum» valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš. Viņš skaidro, ka programmas darbības mehānisms ir gana vienkāršs un ērts – valsts atbalstu var saņemt dažu dienu laikā savā bankā. Persona, kura vēlas iegādāties mājokli, dodas uz banku, saņem hipotekārā aizdevuma piedāvājumu un, ja nepieciešams, vēršas «Altum» pēc galvojuma. Komercbankas, sadarbībā ar kurām var saņemt «Altum» garantiju, ir «Swedbank», «SEB banka», «Luminor», «Citadele banka» un banka «Baltikums». Papildu informācija par galvojuma saņemšanas nosacījumiem pieejama mājaslapā www.altum.lv.

Jelgavā kopš valsts garantijas programmas sākuma šo iespēju izmantojušas jau 246 ģimenes, un galvojumu kopējais apmērs ir 1,3 miljoni eiro. Mūsu pilsētā hipotekārie aizdevumi, kuriem piesaistīts valsts galvojums, variē robežās no 12 līdz 171 tūkstotim eiro. Kopumā Latvijā ģimenes lielākoties pērk vidēja izmēra dzīvokļus daudzdzīvokļu namos. Jauno projektu īpatsvars ir zems – tikai 10 procenti –, arī privātmājas iegādājas krietni retāk – aptuveni 6 procenti. Vidējā aizdevuma summa šajā programmā – 60 tūkstoši eiro. No Jelgavā atbalstu izmantojušajām ģimenēm lielākā daļa – 155 – ir ģimenes ar vienu bērnu, 76 ģimenes ir ar diviem bērniem, 15 – ar trīs un vairāk bērniem.

Foto: no JV arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti