Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 4 °C Lēns vējš, 5 m/s no R-DR
Trešdiena, 2019. gada 20. FebruārisVārda dienu svin: Vitauts, Smuidra, Smuidris

No samazinātā PVN augļiem un dārzeņiem ieguvēji ir visi

www.jelgavasvestnesis.lv
Šodien Zemkopības ministrijā (ZM) notika diskusija par samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piecu procentu likmes ieviešanas rezultātiem Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem. Pirmie secinājumi pēc deviņiem mēnešiem: ieguvēji no samazinātās PVN likmes Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem ir gan lauksaimnieki, gan patērētāji, un arī valsts budžets.

ZM Sabiedrisko attiecību speciāliste Rūta Rudzīte norāda, ka diskusijā piedalījās speciālisti no ZM, LLU pētnieki un Latvijas augļu un dārzeņu ražotāju un tirgotāju organizāciju pārstāvji.

«Pirmie apkopotie rezultāti rāda, ka ieguvēji no samazinātās PVN likmes Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem ir gan lauksaimnieki, gan patērētāji, un arī valsts budžets. Alga augļu un dārzeņu ražotājiem un tirgotājiem ir palielinājusies vidēji par deviņiem procentiem, augļkopības un dārzeņkopības preču apgrozījums arī audzis par deviņiem procentiem, un PVN ieņēmumi budžetā šāgada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar pagājušā gada pirmo pusgadu, kad PVN likme bija 21 procents, ir palielinājušies par 12,55 miljoniem eiro. Šie skaitļi rāda mūsu iniciatīvas un nozares paveiktā pareizību,» secina ZM parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis.

Kopš 2017. gada decembra LLU pētnieki ir sekojuši augļu, ogu un dārzeņu cenām Baltijas valstu veikalu ķēdēs. «Kopumā cenas Latvijā salīdzinājumā ar Lietuvu un Igauniju ir samazinājušās, un šāgada septembrī pat vairāk, nekā tika gaidīts. Arī produktu saraksts, kam cenas Latvijā ir zemākas nekā pārējās abās Baltijas valstīs, ir papildinājies, kļūstot garāks,» pētnieku novēroto pauž LLU rektore Irina Pilvere.

ZM pārstāve norāda, ka diskusijā augļu un dārzeņu ražotāji uzsvēra samazinātā PVN ietekmi uz apgrozāmo līdzekļu palielinājumu, iespēju celt darbiniekiem algas un ieguldīt vairāk naudas tehnoloģiju uzlabošanā, vienkāršākus norēķinus ražotāju un pārstrādātāju starpā, jo mazie ražotāji aktīvāk reģistrējas PVN maksātāju reģistrā. Savukārt tirgotāji uzsver, ka Latvijā ražotās dārzkopības un augļkopības produkcijas daudzums veikalos jūtami palielinājies un kļuvis dominējošs, tostarp pieprasījums audzis arī bioloģiskajai precei, kā arī ir samazinājusies ēnu ekonomika.

«Es gribu pieminēt arī cilvēka veselības aspektu, patērējot kvalitatīvu vietējo produkciju,” saka Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs, turpinot: «Samazinātais PVN ir ļāvis pircējiem ietaupīt 20 līdz 60 centus par kilogramu augļu un dārzeņu produkcijas. Turklāt cenas veikalā bieži vien ir zemākas nekā tirgū, kas liecina par tirgus pārdevēju legalizēšanos un ieguvumu valstij.»

Ministrijā uzsver, ka labie rezultāti sasniegti, pateicoties korektai nosacījumu ievērošanai, par ko ražotāji un tirgotāji vienojās pirms deviņiem mēnešiem.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti