Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 4 °C Lēns vējš, 5 m/s no R-DR
Trešdiena, 2019. gada 20. FebruārisVārda dienu svin: Vitauts, Smuidra, Smuidris

Izstrādāts rīks, kas palīdz izspiedējvīrusa upuriem atgūt šifrētos datus

www.jelgavasvestnesis.lv
Izstrādāts rīks izspiedējvīrusu pretpasākumiem – Kripto Šerifs. Tas ir unikāls bezmaksas rīks, ar kura palīdzību ikviens lietotājs var identificēt izspiedējvīrusa paveidu un atbloķēt digitālos datus bez izpirkuma maksas un tas pieejams arī Latvijā, informē Valsts policija (VP).

VP pārstāve Laura Staļmakova norāda, ka izspiedējvīruss ir ļaunprogrammatūra, kas bloķē ierīces vai šifrē elektroniskos datus, inficētās datnes izdzēšot vai pilnībā liedzot tām piekļuvi. Lai atgūtu kontroli pār ierīci, kibernoziedznieki no tās lietotāja prasa izpirkuma maksu. Eiropas Savienības Tiesībsaragājošās institūcijas un IT drošības uzņēmumi, sadarbībā ar «No More Ransom» izstrādājuši tīmekļa vietni, kurā jebkurš lietotājs var identificēt izspiedējvīrusa paveidu un atbloķēt digitālos datus bez izpirkuma maksāšanas. «Tīmekļa vietne sniedz plašāku informāciju par izspiedējvīrusu būtību un pretpasākumiem, kādus iespējams veikt, lai efektīvi novērstu inficēšanās risku. Lai arī nav atrasts risinājums pilnīgi katram izspiedējvīrusam, tīmekļa vietne tiek papildināta ar jaunām šifra atslēgām un lietotnēm. Visi pieejamie rīki ir bezmaksas un darbojās jebkurā pasaules vietā,» skaidro Valsts policijas pārstāve.

Viņa norāda, ka ierīci inficējot ar ļaunprogrammatūru, tiek bloķēta pieeja tajā esošajiem datiem vai pašai ierīcei. Inficētās datnes līdz ar šifrēšanu tiek izdzēstas, un lietotāji saņem teksta failu ar maksājuma norādēm, kas tiem jāveic, lai atgūtu kontroli pār savu ierīci. «Tomēr vēršam uzmanību, ka, veicot prasīto maksājumu, nav garantēts, ka dati tiks atšifrēti. Pietam tādējādi tiek atbalstīts noziedznieku kriminālās darbības modelis, tos iedrošinot attīstīt arvien efektīvākus datu šifrēšanas veidus nolūkā izspiest no cietušajiem līdzekļus,» tā policijas pārstāve.

Policija uzsver, ka Kripto Šerifs ir tikai papildu risinājums – pretpasākums, lai izvairītos no apdraudējuma un cīņas ar sekām. Savu ierīču aizsardzībai noteikti jālieto atjaunotas pretvīrusu programmas, jo lielākoties tajās jau ir iekļauts komponents, kas palīdz identificēt izspiedējvīrusa draudus jau sākotnējā inficēšanās periodā, nepieļaujot sensitīvo datu dzēšanu. Lietotājiem pretvīrusu programmatūras izvēlnē ir svarīgi pārliecināties, ka šī opcija ir pieejama.

Tīmekļa vietne www.nomoreransom.org ir iniciatīva, ko īstenojušas Nīderlandes policijas Valsts augsto tehnoloģiju noziegumu vienība, Eiropola Eiropas kibernoziegumu centrs un divi kiberdrošības uzņēmumi – «Kaspersky Lab» un «McAfee» – ar mērķi palīdzēt izspiedējvīrusa upuriem atgūt šifrētos datus, nemaksājot noziedzniekiem izpirkumu.

Izpētīt Kripto Šerifa piedāvātās iespējas var projekta mājaslapā https://www.nomoreransom.org/lv/about-the-project.html.

Viedokļi

Pievienot komentāru