Meklēšanas forma

Spēcīgs lietus 15 °C Viegls vējš, 1.6 m/s no A
Trešdiena, 2019. gada 21. AugustsVārda dienu svin: Janīna, Linda

«Brexit» gadījumā pasta darījumiem divi potenciālie scenāriji

www.jelgavasvestnesis.lv
Ņemot vērā, ka tuvojas 29. marts – datums, kad iespējams notiks Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) –, pasta sūtījumu piegādē un saņemšanā no šīs valsts tiek izskatīti divi potenciālie scenāriji: bez vienošanās starp Lielbritāniju un ES un ar attiecīgu vienošanos. Bez vienošanās sūtījumu apmaiņai ar Lielbritāniju tiks piemēroti tie paši nosacījumi, kādi ir spēkā ar jebkuru citu valsti ārpus ES, savukārt vienojoties būtu jāfiksē virkne nosacījumu pasta sūtījumu apmaiņā starp ES un Lielbritāniju, informē «Latvijas pasta» pārstāve Gundega Vārpa.

Ja vienošanās starp Lielbritāniju un ES Brexit sakarā netiks panākta, sūtījumu apmaiņai ar šīs valsts pasta operatoriem tiks piemērotas visas tās pašas procedūras un tarifi, kas attiecas uz jebkuru citu valsti ārpus ES. Pastkartēm, bandrolēm, vēstulēm un sīkpakām uz Lielbritāniju šādā variantā tarifi mainītos, piemērojot tos atbilstoši sūtījumiem uz valstīm ārpus ES. Piemēram, pastkartes nosūtīšana no Latvijas uz ES valstīm patlaban maksā 0,64 eiro, bet uz jebkuru citu valsti – 0,71 eiro, vienkāršas A klases vēstules ar svaru 20–50 gramu nosūtīšana uz ES valstīm izmaksā 0,78 eiro, bet uz citām valstīm – 0,85 eiro, 20–50 gramu smagas vienkāršas A klases bandroles nosūtīšana uz ES – 0,85 eiro, bet ārpus ES – 1,28 eiro, A klases sīkpakas nosūtīšana ar svaru līdz 50 gramiem ES teritorijā – 1,85 eiro, bet uz pārējām valstīm – 1,99 eiro.

Lielbritānijas izstāšanās situācijā sūtījumiem uz šo valsti tiktu piemēroti nosūtīšanai ārpus ES norādītie tarifi arī attiecībā uz cita veida un klasifikācijas sūtījumiem – B klases sūtījumiem, cita svara sūtījumiem un tamlīdzīgiem. Attiecībā uz paku sūtījumiem līdz 10 kilogramiem tarifi no Latvijas uz Lielbritāniju vismaz sākotnēji nemainītos, bet sūtījumiem virs 10 kilogramiem tie samazinātos, jo tiktu piemērota 0 procentu likme pievienotās vērtības nodoklim (PVN) līdzšinējā 21 procenta vietā, nododot sūtījumu nosūtīšanai no Latvijas uz Lielbritāniju.

Patlaban starp Eiropas Savienības dalībvalstīm, tajā skaitā Lielbritāniju, ir brīva preču aprite, kas tiks pārtraukta Brexit gadījumā bez vienošanās. Tas nozīmē, ka preču nosūtīšanai un saņemšanai no Apvienotās Karalistes juridiskajām un fiziskajām personām tiks piemērotas attiecīgas muitas procedūras un nodokļi. Nekomerciāli sūtījumi no Lielbritānijas ar vērtību līdz 45 eiro, kurus privātpersona sūtīs citai privātpersonai, netiks aplikti ar muitas nodokli. No muitas nodokļa un PVN būs atbrīvoti arī nelielas vērtības komerciāli sūtījumi, piemēram, pirkumi Lielbritānijas interneta veikalos, ja to vērtība nepārsniegs 22 eiro. Ja komerciālu sūtījumu vērtība būs robežās no 22 līdz 150 eiro, saņēmējam Latvijā būs jāmaksā PVN, bet, ja pasta sūtījumā saņemto preču vērtība pārsniegs 150 eiro, būs jāmaksā gan muitas nodoklis, gan PVN. Bez vienošanās gaidāmas arī izmaiņas attiecībā uz eksprespasta (EMS) sūtījumiem uz un no Lielbritānijas – to piegādi gan vienā, gan otrā valstī paildzinās muitas pārbaudes, kuru termiņš patlaban nav nosakāms. Uz šiem sūtījumiem attieksies arī muitas nodokļa un PVN piemērošana.

Vienošanās gadījumā pasta sūtījumu apmaiņa starp Latviju un Lielbritāniju varētu notikt vai nu pamatojoties uz patlaban spēkā esošajiem līgumiem un noteikto kārtību, vai izstrādājot papildu nosacījumus un grozījumus.

Patlaban nav skaidrības ne par vienu no iespējamajiem turpmākās pasta sūtījumu satiksmes modeļiem starp ES valstīm un Lielbritāniju. Tiklīdz būs zināmi politiskie lēmumi attiecībās starp ES un Lielbritāniju, arī attiecīgo valstu pasta operatoriem būs iespēja precizēt savu turpmāko darbību pēc 29. marta.

Foto: publicitātes

Viedokļi

Pievienot komentāru