Meklēšanas forma

Apmācies 5 °C Mērens vējš, 5.5 m/s no R
Trešdiena, 2019. gada 20. FebruārisVārda dienu svin: Vitauts, Smuidra, Smuidris

18. novembri aicina sagaidīt rakstainos cimdos

Anastasija Miteniece
Iestājoties rudenim un aukstajam laikam, Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs un cimdu meistari aicina ikvienu iesaistīties akcijā «Cimdotā Latvija» un valsts 100. dzimšanas dienā sarūpēt sev un citiem vienu no senākajām latvju vizītkartēm – rakstainus cimdus.

18. novembrī ikviens aicināts doties uz svinīgajiem pasākumiem vai godināt valsti draugu lokā rakstainos cimdos. Cimdi var būt simboliska dāvana Latvijas nozīmīgajā jubilejā gan draugiem un tuviniekiem, gan biznesa partneriem un ārzemju viesiem.

Latvijas valsts simtgades biroja sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Pastare norāda, ka latviešu cimdi ir pārlaicīga vērtība – tie pastarpināti stāsta par Latvijas vēsturi, jo bijuši nepieciešami gan strēlnieku kaujās, gan tālajā Sibīrijā, gan tepat Latvijā, ikdienas darbus darot. Kādreiz katram Latvijas novadam bijušas arī savas raksturīgākās krāsas: Kurzemē – balta, pelēka, sarkana un mēļi zila, Latgalē – sarkana, dzeltena, zaļa un balta, Vidzemē – balta, pelēka, gaiši brūna vai zaļa, Zemgalē – zaļā un brūnā toņa variācijas.

Daudzu gadsimtu gaitā Latvijas teritorijā ir izveidojušās bagātīgas cimdu adīšanas, valkāšanas un dāvināšanas tradīcijas. Cimds ir ne tikai sadzīves, bet arī rituāla priekšmets, kuru dāvināja cilvēka dzīves svarīgākajos brīžos – kristībās, kāzās, bērēs, apliecinot tuvinieku labvēlību un simboliski apzīmogojot notikumu. Cimda adītājs rakstos iekodēja senču zināšanas un ievija spēka zīmes: sauli, kādu no krusta, ausekli, zalkti, kas valkātājam dāvāja ne tikai siltumu un skaistumu, bet arī aizsardzību.

2018. gada 18. novembrī ar plašu programma visā Latvijā tiks svinēta Latvijas Republikas proklamēšanas 100. gadadiena. Svētku dienā iedzīvotāji aicināti vilkt rakstainus cimdus un sūtīt sveicienus draugiem –publicējot tos sociālajos tīklos, aicina lietot tēmturi #LV100.

Foto: publicitātes

Viedokļi

Pievienot komentāru