Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 4 °C Lēns vējš, 5 m/s no R-DR
Trešdiena, 2019. gada 20. FebruārisVārda dienu svin: Vitauts, Smuidra, Smuidris

Iegrāmatota Ādolfa Alunāna teātra vēsture

Ritma Gaidamoviča
Šodien Jelgavas kultūras namā atvēršanas svētkus piedzīvoja režisores Lūcijas Ņefedovas grāmata «Ar Ādolfa Alunāna vārdu. Ā.Alunāna Jelgavas teātris». «Man ļoti daudziem cilvēkiem šodien ir jāsaka paldies. Neviens vien jau man gadiem ir teicis: «Lūcija, tev ir jāraksta grāmata par teātri!» Mani nedrīkst komandēt, taču Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne prata mani maigi «piespiest» to izdarīt, deva impulsu rīkoties. Un te nu ir rezultāts, kurā milzīgu darbu ir ieguldījis Māris Brancis,» grāmatas atvēršanas svētkos, kas tika atklāti ar Ā.Alunāna teātra neoficiālo himnu, sacīja Lūcija Ņefedova.

Grāmatā apkopota teātra vēsture no pirmsākumiem līdz mūsdienām – atmiņu stāsti, dokumenti, fotogrāfijas. Grāmatas teksta autore ir L.Ņefedova, taču ievadu rakstījusi teātra zinātniece Gundega Saulīte. Tāpat grāmatā apkopoti teātra direktora Arvīda Matisona, grāmatas projekta autora, Ā.Alunāna teātra aktiera Māra Branča, kādreizējās Ā.Alunāna memoriālā muzeja vadītājas Maijas Matisas un citu autoru teksti. 228 lappuses biezā grāmata, kas no «Jelgavas tipogrāfijas» saņemta tieši Ā.Alunāna 170. dzimšanas dienā – 11. oktobrī – izdota 500 eksemplāros un kalpos kā reprezentatīvs materiāls. Šodien atklāšanā to saņēma bijušie un esošie teātra aktieri, sadarbības partneri, kā arī jaunā grāmata tika uzdāvināta Jelgavas pilsētas bibliotēkai un tās filiālēm, kur jau drīzumā tā būs pieejama arī lasītājiem.

«Domājot par režisori Lūciju Ņefedovu un teātri, prātā nāk diriģenta Imanta Kokara sacītais: «Mākslai vajag personību. Bez spilgta talanta mākslas nav». Lūcija no 1965. gada ir strādājusi, lai Alunāna teātris sasniegtu tik augstas virsotnes, un, manuprāt, tas nav iespējams bez spilgtas personības. Liels paldies par ieguldījumu teātra mākslas attīstībā Jelgavā un lai grāmata dod gandarījumu,» sacīja Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece R.Vectirāne, vēlot režisorei spēku un izturību.

Ā.Alunāna Jelgavas teātra ilggadējais direktors A.Matisons uzsver, ka šī grāmata ir liela vērtība, jo nākamajām paaudzēm tiek atstāts vēstures apkopojums. «Paldies visiem, kuri iedegās par to, ka grāmata ir jāizdod tieši teātra tēva apaļās dzimšanas dienas gadā,» tā A.Matisons, atklājot, ka teātris ir laimīgs Ā.Alunāna svētkos saņemt šādu dāvanu – paliekošu vērtību. Teātra zinātniece G.Saulīte uzsvēra, ka šī grāmata ir īpaša ar to, ka tajā ir iekļauta pilnīga teātra repertuāra hronika un aktieru reģistrs, kas ir reta parādība.

M.Brancis stāsta, ka viņš grāmatas veidošanā iesaistījies pēc pašvaldības iestādes «Kultūra» vadītāja Mintauta Buškevica lūguma. «Lūcija Ņefedova ir viena no manām garīgajām skolotājām. Proti, es 50 gadus darbojos Alunāna teātrī. Es nevarēju atteikt. Kad saņēmu manuskriptu, domāju: «Joki mazi! Vajadzīgs teātra zinātnieks, kas palīdzēs». Manuskripts bija ļoti apjomīgs, un to visu nevarēja ierakstīt vienā grāmatā. Kopā ar teātra zinātnieci Gundegu Saulīti mums izdevās rast kompromisu,» stāsta M.Brancis. Interesanti, ka grāmatas vizuālo noformējumu veidoja jaunā datormāksliniece Austra Apsīte, M.Branča mazmeita. «Man bija pārliecība, ka vajag iesaistīt arī kādu jauno, lai izveido mūsdienīgāku vizuālo grāmatas noformējumu. Un ziniet, šajā vāka noformējumā ir kaut kas iekodēts. Proti, lielie «a» nāk no izrādes «Draudzes bazārs», bet apgriežot grāmatu otrādi, varam saskatīt Jāņa Jaunsudrabiņa lugu «Jo pliks, jo traks», kas Ā.Alunāna teātrim atnesa tautas teātra nosaukumu,» stāsta M.Brancis.

Grāmatas atvēršana ir viens no Ā.Alunāna 170. dzimšanas dienas pasākumiem. 13. un 14. oktobrī ikviens aicināts baudīt amatierteātru izrādes festivālā «No aktiera nāk joki…».

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Video: Māris Martinsons

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti