Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 7 °C Viegls vējš, 2.7 m/s no R
Ceturdiena, 2019. gada 14. NovembrisVārda dienu svin: Fricis, Vikentijs, Vincents

Jelgavas kamerorķestris un «Spīgo» – Latvijas pirmatskaņojumā

Jana Bahmane
Lielajā Piektdienā, 19. aprīlī, pulksten 17 Jelgavas Svētās Annas baznīcā notiks čehu komponista Johana Baptista Vanhala skaņdarba «Stabat Mater» Latvijas pirmatskaņojums. Par vienu no spilgtākajiem Vīnes klasicisma pārstāvjiem uzskatītā J.B.Vanhala darbu izpildīs Jelgavas kamerorķestris, 4. vidusskolas meiteņu koris «Spīgo» un solisti.

Diriģents Aigars Meri stāsta, ka «Stabat Mater» ir rakstīts divām solo balsīm – soprānam un altam – un sieviešu korim, kā arī stīgu instrumentu orķestrim un harmonijam. Skaņdarbam ir 12 daļas. Soprāna solo koncertā izpildīs Inese Romancāne, alta solo – Sabīne Krilova, bet pie harmonija muzicēs Zane Volberga. Tāpat Svētās Annas baznīcā izskanēs Pētera Čaikovska «Elēģija» un Edvarda Grīga «Divas elēģiskas melodijas».

Komponists, ērģelnieks, vijolnieks, čellists un pianists J.B.Vanhals ir vairāk nekā 1300 skaņdarbu autors – viņš sarakstījis simts stīgu kvartetus, vairāk nekā 70 simfonijas, 60 mesas, koncertus, litānijas, antifonas, bet komponista operas «Klelijas triumfs» un «Demofonts» ar panākumiem uzvestas Romā. J.B.Vanhala radītās partitūras tika izdotas Parīzē, Berlīnē, Hamburgā, Londonā un Amsterdamā.

A.Meri norāda, ka 18. gadsimtā čehu mūziķi spēlēja ievērojamu lomu Eiropas mūzikas dzīvē un 1780. gadā J.B.Vanhals (čells) Vīnē muzicējis zvaigžņu kvartetā līdzās Jozefam Haidnam (vijole), Kārlim Ditersam fon Ditersdorfam (vijole) un Volfgangam Amadejam Mocartam (alts). Neraugoties uz neapšaubāmo popularitāti, būt Haidna un Mocarta laikabiedram ir smags pārbaudījums jebkuram komponistam, un arī J.B.Vanhals, kura vārdu aizēnoja minēto ģēniju slava, nebija izņēmums. Taču gan Haidns, gan Mocarts ļoti augstu vērtēja viņa daiļradi, piemēram, Haidns diriģēja J.B.Vanhala simfoniju pirmatskaņojumus, savukārt Mocarts kā pianists piedalījās klavierkoncerta pirmatskaņojumā. «Lielu lomu Vanhala aizmirstības periodā spēlēja fakts, ka 1772. gadā psihiskas slimības uzliesmojuma rezultātā komponists sadedzināja daļu no saviem skaņdarbiem – pārsvarā laicīgo mūziku, arī abas operas,» tā A.Meri. Jāpiebilst, ka savas dzīves laikā J.B.Vanhals ieguva atzinību arī kā izcils skolotājs.

Šobrīd J.B.Vanhala partitūras atkal atgriežas Eiropas koncertdzīvē. «Stabat Mater» pirmatskaņojumu Jelgavas Svētās Annas baznīcā 19. aprīlī pulksten 17 bez maksas aicināts izbaudīt ikviens.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

 

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti