Meklēšanas forma

Skaidras debesis 7 °C Lēns vējš, 5.4 m/s no R-ZR
Svētdiena, 2019. gada 24. MartsVārda dienu svin: Kazimirs, Izidors

Tradīcijas un jaunrade – tautas tērpos

Jana Bahmane
Šodien Jelgavas kultūras namā atklāta tautas lietišķās mākslas studijas «Dardedze» izstāde «Tautas tērpi – tradicionālie un jaunrade» – tajā apskatāmi studijas dalībnieču uzaustie tautiskie brunči, jostas un lakati, kas radīti, godinot senču tradīcijas un meklējot šodienas risinājumus. «Mūsu senči lūkojās dabas norisēs, gadalaikos, un arī mēs šodien turpinām šo tradīciju – daba mūs iedvesmo strādāt un radīt,» izstādes atklāšanā sacīja studijas «Dardedze» vadītāja Ingrīda Ozolniece.

Jau izstādes nosaukums vēsta par to, ka «Dardedze» piedāvā gan tradicionālu tautas tērpu risinājumus, gan arī šodienas dzīves ritmam atbilstošus. «Mūsu senčiem bija gan grezni goda tērpi, gan arī ikdienas un darba tērpi – gadu gaitā tērpi ir attīstījušies rakstos un krāsās, bet mēs nevēlamies pārspēt iepriekšējās paaudzes, tādēļ izvēlējāmies piedāvāt citādāku skatījumu. Taču mēs iedvesmojamies no senčiem un pārmantojam viņu prasmes. Ja viņi nebūtu to darījuši, mums nebūtu, no kā mācīties. Ceru, ka arī citas studijas un meistari tradīcijas turpinās, jo tās ir mūsu īstās un patiesās vērtības,» sacīja I.Ozolniece.

Studijas vadītāja atklāj, ka ikdienā biežāk sanāk redzēt tradicionālos tautas tērpus – tos velk deju ansambļi, folkloras kopas, tādēļ, gatavojoties izstādei, «Dardedze» strādāja arī pie jaunrades. «Goda tērpi ir jānes godam – tērpam jābūt pilnīgam un saskanīgam, bet, tā kā daudzi nozīmīgi svētki notiek vasarā, audām arī svārkus, kas būtu praktiskāki un vieglāki. Izmantojām mūsdienīgākus materiālus, piemēram, pusvilnu, linu,» skaidro I.Ozolniece, papildinot, ka radītas arī mūsdienīgas jostas mierīgākos toņos, ko var ērti pievilkt dažādiem tērpiem.

Izstādē apskatāmie brunči ir daudzveidīgi rakstos, krāsās un tehnikā – ir pat brunču kopa, kas raksturo dažādus saulgriežus. «Zemgales brunčiem vien ir vairāk nekā 80 variantu – tas pierāda, ka arī agrāk sievietes vēlējās būt atšķirīgas, ieaužot brunčos kādu citādāku strīpiņu,» tā I.Ozolniece.

Izstāde Jelgavas kultūras namā būs apskatāma līdz 22. jūnijam.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti