Meklēšanas forma

Skaidras debesis 22 °C Vēja vēsma, 1.3 m/s no R-ZR
Sestdiena, 2019. gada 20. JūlijsVārda dienu svin: Ritma, Ramona

Tornī – ainava bez civilizācijas klātbūtnes

Anastasija Miteniece
Šodien Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī atklāta gleznotāja jelgavnieka Ulda Zutera izstāde «Ainava 2016–2017», kurā eksponēti pēdējo divu gadu laikā tapušie gleznotāja darbi – ainavas. «Esmu lauku bērns un domāju, ka tieši šī iemesla dēļ mani visvairāk uzrunā ainava, kurā nav civilizācijas klātbūtnes – ir tikai mežs, jūra un pļava,» savu gleznu motīvus raksturo mākslinieks.

Uz izstādes atklāšanu U.Zuteru ieradās sveikt kolēģi, mākslinieki, domubiedri un tuvinieki. Jelgavas Mākslinieku biedrības priekšsēdētājs mākslas zinātnieks Māris Brancis uzsvēra, ka U.Zuters ir viens no tiem māksliniekiem, «kurš strādā šaušalīgi daudz». «Mūsdienās varam redzēt mākslu, kur nekas nav skaidrs. Šis mākslinieks gan savās gleznās mums rāda dzīvu, harmonisku un skaidru pasauli,» mākslinieka daiļradi raksturo M.Brancis. Savukārt Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja darbinieki, kas ir arī U.Zutera kolēģi, savā uzrunā uzteica gleznotāja spēju radīt gleznas ārpus sava pamata darba laika, kā arī atzina, ka no sirds lepojas ar viņa veikumu.

«Sevi varu saukt par brīvdienu gleznotāju,» teic U.Zuters, skaidrojot, ka ikdienā pilda darba pienākumus muzejā, savukārt glezno pārsvarā brīvdienās vai atvaļinājumā. «Pēdējos gadus īpaši aktīvi piedalos plenēros un gleznošanas nometnēs Latvijā un ārzemēs – tur ir sava veida režīms un darbs notiek raitāk,» stāsta mākslinieks. Viņš atzīst, ka galvenokārt strādā eļļas tehnikā un ir izteikts reālists savā daiļradē. Savukārt M.Brancis papildina, ka U.Zutera galvenais žanrs ir ainava, kaut izmēģināti spēki arī citos – portretā un klusajā dabā. Gleznotājs nemeklē populārus dabasskatus, bet atrod ko ievērības cienīgu kā pilsētas nomalēs, tā aizaugušā pamesta parka vai meža nostūrī, nejauši ieraudzītā krūmājā vai miglas ietītā malkas kaudzē. Tāpat mākslinieks labprāt pielieto savus smalka tonālista dotumus un pārsvarā glezno pelēkos vai zilganīgos toņos, pieskaņojot tiem zaļganīgas un brūnīgas nokrāsas. «Piekrītu šim raksturojumam, jo daudzu gadu garumā grupu izstādēs izceļos ar savu vēsumu – varētu teikt, ka tā ir sava veida atšķirības zīme,» tā mākslinieks.

U.Zutera izstāde «Ainava 2016–2017» Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē būs apskatāma līdz 31. maijam.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti