Meklēšanas forma

Apmācies -1 °C Mērens vējš, 6 m/s no ZR
Ceturdiena, 2019. gada 21. FebruārisVārda dienu svin: Eleonora, Ariadne

«Latvijas gadsimtā» – daļiņa no Jelgavas

www.jelgavasvestnesis.lv
Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā apskatāma mūsu valsts simtgadei veltīta izstāde «Latvijas gadsimts», kuras veidošanā iesaistījušies 68 valsts, pašvaldību un privātie muzeji, tostarp Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs. Šis ir vērienīgākais muzeju kopprojekts kopš valsts neatkarības atjaunošanas, kurā vienkopus var apskatīt Kurzemes, Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Zemgales un Rīgas vēstures liecības, kas atspoguļo Latvijas valsts vēsturi simts gadu garumā. Līdzās vēsturiskiem priekšmetiem izstādi papildina arī daudzveidīgs digitālais saturs, sacīts izstādes aprakstā.

Ekspozīcija «Latvijas gadsimts» veidota kā hronoloģisks stāsts par Latvijas idejas nozīmi latviešu nācijas un sabiedrības dzīvē – izstādes veidotāji tiekušies rast atbildi, kā mainījusies Latvijas idejas nozīme vairāk nekā simts gadu garumā.

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs kopizstādi papildinājis ar deviņiem eksponātiem – LLU studentu izveidoto Jelgavas Latviešu biedrības nama maketu (2000. gads), Ernesta Bauera veidoto brošūru «Zemes reforma Latvijā» (1919. gads), Latvijas Komunistiskās partijas Jelgavas pilsētas komitejas izkārtni (20. gs. 80. gadi), Aleksandra Razvadovska par godu «RAF» rūpnīcas atklāšanai veidoto atslēgu (1975. gads), mobilo telefonu «Nokia THF–2 VI» (1989. gads), Ģederta Eliasa gleznu «Pie silēm» (20. gs. 30. gadi), «Latvijas keramikas» alus krūžu komplektu (1971. gads), Latvijas Komunistiskās partijas Jelgavas organizācijas izdevumu «Sarkanais kalendārs 1919. gadam» (1919. gads), kā arī Rīgas taukvielu kombināta un rūpnīcas «Dzintars» ražojuma ziepēm (20. gadsimta 80. gadi).

Jelgavas muzeja direktores vietniece Marija Kaupere stāsta, ka izstādes «Latvijas gadsimts» koncepcijas autori aicināja Latvijas muzejus piedalīties ekspozīcijas veidošanā, piedāvājot eksponātus, kas atbilstu izstādes tematiskajiem blokiem. Deviņi iepriekšminētie eksponāti, izstādes veidotāju vērtējumā, esot bijuši atbilstošākie. Jāpiebilst, ka Jelgavas muzejā līdz maija beigām var apskatīt informatīvas planšetes ar eksponātu, kas no mūsu muzeja krājuma iekļauti izstādē «Latvijas gadsimts», fotoattēliem.

Izstādē «Latvijas gadsimts» iekļauti dažādu laikmetu politiskie konteksti, katra laikposma kultūras, sabiedrisko vai saimniecisko dzīvi raksturojoši priekšmeti un cilvēku dzīvesstāsti. Simt gadu ceļš atainots desmit tematiskās sadaļās, papildus atspoguļojot arī laiku pirms valsts izveides. Detalizētāk iepazīt izstādes koncepciju var interneta vietnē www.latvijasgadsimts.lv, kur plašu popularitāti jau guvusi sadaļa «Gadsimta albums» – to papildināt joprojām aicināts ikviens interesents, pievienojot savu stāstu un fotogrāfiju par dzimtas, ģimenes vēsturē svarīgu notikumu, personību vai vietu. Šie attēli un apraksti virtuālajos ekrānos būs aplūkojami arī izstādes noslēguma zālē.

Jāpiebilst, ka katru otrdienu līdz jūnija vidum izstādē «Latvijas gadsimts» notiks ekskursijas izstādes sadaļu kuratoru vadībā. Nākamā ekskursija plānota jau 15. maijā pulksten 17.30. Uz ekskursiju kopā ar izstādes veidotājiem aicināti interesenti, kurus saista tēmas par Latvijas valsts aizstāvēšanu un Neatkarības karu (laika posms no 1918. līdz 1920. gadam). Pasākuma ilgums – aptuveni pusotra stunda, dalības maksa – ieejas biļete muzejā.

Izstāde «Latvijas gadsimts» būs apskatāma līdz 2021. gada maijam.

Foto: Valters Lācis/Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

Viedokļi

Pievienot komentāru