Meklēšanas forma

Neliels lietus 18 °C Viegls vējš, 2 m/s no A
Pirmdiena, 2019. gada 17. JūnijsVārda dienu svin: Artūrs, Artis

Kultūru atspoguļojums pasakās

Jana Bahmane
«Mūsu primārais mērķis, īstenojot šo projektu, bija izcelt katras tautas vērtības, izmantojot pasakas kā darbības instrumentu, jo caur pasaku un stāstu varoņu pieredzi izkristalizējas vērtības, kas tiek mantotas no paaudzes paaudzē,» vērtē Jelgavas krievu biedrības «Istok» priekšsēdētāja Sņežana Zenovjeva. Biedrība sadarbībā ar fotogrāfi Annu Džibuti īstenojusi projektu «Pasakas starpkultūru stilā», kura gaitā tapusi fotoizstāde – tās galvenie varoņi ir dažādu tautību pārstāvji, kuri simboliski iemūžināti kādā no pasakām. Izstāde no šodienas apskatāma tirdzniecības centrā «Pilsētas Pasāža».

Šim projektam Jelgavas krievu biedrību iedvesmoja fotogrāfes Annas Džibuti personālizstāde «Senas pasakas mūsdienu izpildījumā», kurā kā simboli katram no 12 mēnešiem iemūžināti bērni. «Tā kā arī mēs pārstāvam vienu no kultūrām, vēlējāmies izcelt dažādu tautu kultūras un pasakas. Projektā piedalās krievi, romi, poļi, ebreji, kazahi, tatāri, vācieši un citu tautību pārstāvji no Jelgavas un Jūrmalas, kā arī ārvalstu studenti no Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolas, kas atrodas Rīgā. Katras tautības pārstāvjiem esam kopīgi izvēlējušies pasaku, kuras tematikā radīts fotoattēls,» projekta ideju ieskicē S.Zenovjeva. Viņa papildina, ka pasakas ir lielisks veids, kā mācīt bērniem dzīvi un nodot svarīgu pieredzi. Pētījumos atklāts, ka gan pieaugušie, gan bērni pasakās un stāstos gūst atbildes uz dažādiem sev svarīgiem jautājumiem un atrisinājumus dzīves izaicinājumiem.

Projektā A.Džibuti fotoattēlos iemūžinātas vairākas paaudzes – sākot no bērniem līdz senioriem. «Lai rastu katrai pasakai piemērotu vidi, fotosesijas organizējām dažādās Latvijas vietās. Piemēram, Jelgavā tās notika Svētās Trīsvienības baznīcas tornī, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, pie Jelgavas pils. Tāpat fotosesijas norisinājušās Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā un citviet. Lai spilgtāk izceltu katru kultūru, fotosesiju dalībnieki iemūžināti savos tautastērpos,» tā biedrības «Istok» vadītāja.

Izstāde «Pilsētas Pasāžā» būs apskatāma divas nedēļas, bet pēc tam tā ceļos pa vairākām Latvijas pilsētām.

Projekts «Pasakas starpkultūru stilā» īstenots ar Kultūras ministrijas un Zemgales NVO Centra atbalstu, sadarbības partneri – biedrība «Goraļ» un Latvijas Kazahstānas kultūras centrs «Saule».

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru