Meklēšanas forma

Apmācies -5 °C Viegls vējš, 2.8 m/s no D-DA
Otrdiena, 2019. gada 22. JanvārisVārda dienu svin: Austris

Izstādē – zudusī un mūsdienu Jelgava

Anastasija Miteniece
«Šajā izstādē varam ielūkoties, kā no Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa skatupunkta vairāku gadsimtu garumā mainījies skats uz pilsētu – tirgus laukumu, Rātsnamu, Cēra viesnīcu un Jēkaba kanālu,» izstādes «Jelgava toreiz un tagad» atklāšanas pasākumā klātesošos uzrunāja Jelgavas reģionālā tūrisma centra vadītāja Anda Iljina.

Tirgus laukums, Rātsnams, Cēra viesnīca, Jēkaba kanāls – tie ir nozīmīgākie vecās Jelgavas objekti, kas pirms vairākiem gadsimtiem bija redzami no Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa. Caur vēsturiskām fotogrāfijām, kā arī aprakstiem par šo vietu likteni, izstādē ikviens jelgavnieks var ielūkoties un sajust vecās Jelgavas dzīvi, salīdzinot to ar mūsdienām. Izstāde papildināta arī ar videokadriem no kinofilmām, kā arī vizualizācijām multimediju ekrānā.

Izstādes ieskaņā Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja darbinieki stāstīja klātesošajiem, kāds bija dažādu pilsētai nozīmīgu vēsturisko ēku un vietu liktenis. Piemēram, muzeja galvenais krājuma glabātājs Aldis Barševskis norādīja, ka tirgus laukums agrāk bijusi vieta, kur norisinājās galvenie pilsētas notikumi – tur ne vien tirgojās, bet izplatīja paziņojumus, izsludināja jaunus likumus, kā arī sodīja par dažādiem pārkāpumiem. Neskatoties uz to, ka šajā vietā notika daudz un dažādi notikumi – tas aizņēma divtik mazāku platību nekā pilsētas pašreizējais tirgus. «Zīmīgi, ka senais tirgus laukums arī mūsdienās reizi pa reizei atgūst veco elpu – tas notiek brīžos, kad svētku laikā Hercoga Jēkaba laukumā notiek tirdziņi,» teic A.Barševskis.

Savukārt muzejpedagoģe Teika Putna izstādes atklāšanā ieskicēja Jēkaba kanāla stāstu. «Ar mērķi gādāt pilsētniekiem dzeramo ūdeni, pirms diviem ar pusi gadsimtiem pēc hercoga Jēkaba rīkojuma, ar kanālu aptuveni piecu kilometru garumā tika savienotas Svētes un Driksas upes. Gadu gaitā tas kļuva arī par atpūtas vietu – gar kanālu varēja pastaigāties, tapāt gar kanāla malu celtas «muižiņas», krodziņi un restorāni. To iecienīja arī makšķernieki un laivu sporta piekritēji,» atzīst T.Putna, papildinot, ka 1931. gadā tirgus laukumā atradās arī šī kanāla dzirnavu baseins, savukārt slūžu dīķis atradās Krišjāņa Barona un Dambja ielas krustojumā. Jāpiebilst, ka līdz ar artēzisko aku izbūvi daudzās pilsētas vietās, kanāls pamazām aizauga ar zālēm un 20. gadsimta 30. gadu sākumā tika aizbērts.

Ar citiem vēsturiskiem stāstiem par Jelgavu toreiz un tagad Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē interesenti varēs iepazīties līdz 10. janvārim. Tāpat torņa kāpņu telpā apskatāmas arī divas citas «Jelgava toreiz un tagad» izstādes, kur redzamas Lielās ielas un Jāņa Čakstes bulvāra vēsturiskās pārmaiņas.

Izstādi veidoja Jelgavas reģionālā tūrisma centra darbinieki sadarbībā ar Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeju un Jelgavas pašvaldības operatīvās informācijas centru.

Foto: Ivars Veiliņš/ «Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti