Meklēšanas forma

Skaidras debesis -4 °C Lēns vējš, 4.7 m/s no D
Ceturdiena, 2019. gada 12. DecembrisVārda dienu svin: Otīlija, Iveta

Izstādē «Vietas, ko maina būves» arī koncertzāle «Mītava»

Emīls Rotgalvis
Latvijas Lauksaimniecības universitātes Vides un būvzinātņu fakultātē (LLU VBF) šodien atklāta ceļojošā arhitektūrai un būvniecībai veltīta izstāde «Vietas, ko maina būves». Izstādē, kas Jelgavā skatāma līdz 8. janvārim, iekļauta arī koncertzāle «Mītava».

Izstāde iepazīstina gan ar apjomīgu, gan izmēros nelielu, bet arhitektūras un būvniecības ziņā interesantu objektu tapšanu, kā arī pozitīvo ietekmi uz vietām, kur projekti realizēti. Izstādē ir arī ar Jelgavu un Zemgali saistītu būvju stāsti. Viena no tām ir arhitekta Venta Grietēna projektētā brīvdabas koncertzāle «Mītava», kas savu atklāšanu piedzīvoja šogad. Jelgavas objekts izstādē kalpo kā piemērs koka būvniecības tehnoloģiju inovācijām un Latvijas speciālistu prasmēm ar tām strādāt. Stendā izcelts gan ēkas konstrukcijā izmantotās koksnes apjoms – 500 kubikmetru – gan inovācijas koncertzāles pārsegumā izmantotajā membrānā. Īpaši tiek uzsvērts, ka koka konstrukciju pielietojums koncertzāles būvē būtiski atvieglo būvdarbus, jo objektā uz vietas notiek jau gatavu konstrukciju montāža.

«Mums bija skaidrs, ka izstāde jārīko šeit – Vides un būvzinātņu fakultātē – jo šeit mācām gan topošos būvniekus, gan arhitektus. No tiesas lepojamies, ka vairāku izstādē redzamo objektu tapšanā piedalījušies tieši mūsu absolventi,» atklāšanā atzina LLU rektore Irina Pilvere, īpaši uzsverot to projektu nozīmību, kuros izmantoti kokmateriāli, jo šādas būves kalpo kā veiksmīgi bioekonomikas piemēri. Savukārt LLU VBF dekāne Daiga Zigmunde piebilda, ka izstāde kalpos kā iedvesma pašreizējiem fakultātes studentiem, kuri ar eksponēto piemēru palīdzību varēs vairāk uzzināt par projektiem, kurus var realizēt, pielietojot būvzinātņu un arhitektūras studijās gūtās zināšanas.

Izstādē tiek stāstīts par būvēm, kuras ar dažādu arhitektūras un būvniecības risinājumu palīdzību ir uzlabojušas apkārtējās vides kvalitāti vai pozitīvi ietekmējušas ekonomiskos procesus. «Izstādes saturs veidots izglītojošā, viegli uztveramā un interesantā formā, taču tajā pašā laikā tas ir ar precīzu vēstījumu, kas saprotams gan profesionāļiem, gan plašai sabiedrībai», informē viena no izstādes organizatorēm Agrita Lūse. Organizatore atklāj, ka galvenie kritēriji, atlasot izvēlētos objektus, bija projektu unikalitāte, funkcionalitāte apkārtējās vides kontekstā un būvniecības procesā pielietotās inovācijas un tam viennozīmīgi atbilst arī koncertzāle «Mītava». To uzsver arī līdzorganizatore Gunita Jansone, izceļot Pasta salas kopējo attīstību, kas notikusi pēdējās desmitgades laikā. «Šī vieta ir piemērs tam, kā būves maina apkārtējo vidi. Ticis uzbūvēts gājēju tilts, kafejnīca, slidotava, tagad arī koncertzāle. Tas viss ir mainījis Pasta salu un padarījis to par nozīmīgu vietu pilsētā,» stāsta G.Jansone, kā vienu no veiksmes rādītājiem nosaucot daudzo pasākumu un festivālu norisi tieši šajā Jelgavas vietā.

18 izstādes stendi iepazīstina ar vērā ņemamiem jau realizētiem un vēl izstrādē esošiem objektiem visā Latvijā, tostarp arī ar citiem būvprojektiem, kuros piedalījušies gan jelgavnieki un LLU absolventi, gan ar Jelgavu saistīti uzņēmumi. Ar informatīvās ekspozīcijas palīdzību organizatori cer piesaistīt sabiedrības uzmanību un vairot izpratni par sarežģītiem būvniecības procesiem un to ietekmi uz ikdienas dzīvi. Izstāde apskatāma LLU VBF pirmā stāva foajē līdz 8. janvārim, to rīko biedrība «Building Design and Construction Council».

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti